Pokec, Facebook, Insta a spol. alebo Strasti a slasti zoznamiek

Písmo: A- | A+

Žijeme vo svete takmer neobmedzených možností. Alternatív, z ktorých môžeme vyberať, existuje toľko, že nás to častokrát skôr frustruje, ako upokojuje. Aké skúsenosti si môžeme odniesť z alternatívnej reality zoznamiek?

Keď človek zavíta na niektorú z internetových platforiem určených na zoznamovanie, má pred sebou náročný proces rozhodovania. Roztrhlo sa s nimi vrece a pribúdajú ako huby po daždi. Ani pre človeka, ktorý je v adolescentnom veku, a teda sa zaraďuje do jednej z najpočetnejších vekových kategórií užívateľov zoznamiek, nie je mysliteľné sledovať všetko dianie, ktoré v online svete zoznamovania a flirtovania prebieha. Zoznamovacie platformy sme vytvorili my ľudia, aby sme zvýšili pravdepodobnosť, že si nájdeme partnera a aby sme si proces vytvárania nových známostí uľahčili. Tento náš vynález však už "prerástol" svojho tvorcu a žije si vlastným životom. Niekedy nadobudne taký level autonómie a vábivého potenciálu ako Siréna, bájna postava z gréckej mytológie, ktorá lákala moreplavcov do záhuby očarujúcim spevom a príťažlivým vzhľadom. Aj plavidlá najskúsenejších a najotrlejších morských vlkov sa rozbíjali o ostré hrany útesov či skál trčiacich z mora či skál ako výstražné znamenia, že príroda je mocnejšia ako človek, aj keď sa ľudstvo tvári ako stvorenie na najvyššom stupni vývinu.

Vábenie krásnej a príťažlivej Sirény sa v mnohom podobá čaru zoznamiek. Neopatrní a naivní ľudia, ktorí sa nimi dajú opantať, nezriedka roztrieskajú koráb svojho pokojného života, keď ho nasmerujú do zátoky, kde ho vlny vyvrhnú na príkre skaliská. Na zoznamkách neexistuje záruka pravdivosti informácií, ktoré človek uvádza vo svojom profile. Môže nimi manipulovať, ako sa mu práve hodí, aby vlákal vyhliadnutú obeť do svojich osídel. A tak sa zo všedných mužov s pivným pupkom môže stať svalovec bez toho, aby čo i len odlepil zadnicu od stoličky, a zo ženy po päťdesiatke, ktorej pokožka dávno stratila mladistvú pružnosť, mladá sexi kosť, ktorá vo voľnom čase praktizuje pole dance a neváha sa podeliť o svoje tanečné kreácie pripomínajúce luxusnú spoločníčku ľahkých mravov. Ak na takúto identitu pozliepanú z úlomkov dokonalosti a domnelej atraktivity narazí niekto, kto nechal svoj triezvy úsudok odísť na kofolu a požičal si myslenie lačnej rybky, ktorá bezmyšlienkovite hltá červíka, čo sa hompáľa na udici, nevediac, že je to posledné rozhodnutie, ktoré učinila skôr, ako skončí vysmažená na tanieri, môže sa nepríjemne popáliť. Aj keď sa ho možno ľudia v jeho okolí snažia upozorniť, že realita môže byť, a často aj skutočne je, celkom iná, ako ju objekt jeho záujmu prezentuje, môže byť taký omámený volaním na prvý pohľad krásnej Sirény, že si vôbec nevšimne, že ho láka do záhuby. Odmieta vidieť, že narazil na chiméru, ktorá sa skôr či neskôr rozplynie ako ranná hmla a ktorá v konečnom dôsledku celkom zničí jeho túžby a rozfláka mu život na franforce, keď sklame všetky nádeje, ktoré do nej vkladal. Urobí z neho človeka závislého na virtuálnej realite, ktorý znervóznie, akonáhle nemá wifi, a stáva sa agresívny a nepríjemný pre svoje okolie.

Obrázok blogu

Áno, realita zoznamiek môže byť neprehľadná, mätúca, obsiahla a príťažlivá vo svojej prvoplánovej pútavosti. Hodiny sa stávajú minútami a minúty sekundami a problémy, ktoré na nás za normálnych okolností útočia ako podráždené osy, na chvíľu akoby utíchli. Môžeme sa stať kým chceme a ostať pri tom v bezpečí svojich izieb. Však prečo by sme mali chodiť za dobrodružstvom von medzi skutočných ľudí z mäsa a kostí, keď takto je to oveľa pohodlnejšie a menej namáhavé? Nie je však všetko zlato, čo sa blyští, znie okrídlená veta, a tak sa aj zoznamky v rukách psychicky narušených ľudí, ako sú napríklad narcistické osobnosti, hysterky, psychopati či patologickí klamári, môžu stať diabolským nástrojom manipulácie naivných obetí. Stačí, že sú dôverčivé a zúfalo prahnú po pozornosti a láske. Stávajú sa magnetom na ľudí, ktorí prikrmujú svoje zlomené ego spúšťou, ktorú zanechávajú v životoch tých druhých.

Ľudia sú rôzni, a tak ako si niekto vymyslí celú identitu vrátane veku, farby očí a vlasov či iných charakteristík, alebo si ju ohýba podľa toho, ako sa mu to práve hodí, takisto sa medzi používateľmi zoznamiek nájdu aj seriózni ľudia, ktorí napríklad nemajú toľko príležitostí nájsť si partnera z dôvodu pracovnej vyťaženosti alebo preto, lebo sa pohybujú v prostredí, kde nestretnú príslušníka opačného pohlavia primeraného veku, spoločenskému statusu či vzdelania. Aj ja osobne poznám situáciu, kedy niet príležitostí stretnúť partnera prirodzeným spôsobom. Pracujem ako osobná asistentka a pohybujem sa v ženskom kolektíve. Druhé povolanie robím formou home office, a tak som opäť po stránke vytvárania a budovania známostí znevýhodnená. Preto som sa tiež stala používateľkou aplikácie na zoznamovanie. Našťastie mám relatívne dobrý odhad na ľudí a nie som typ, ktorý by sa nechal oblbnúť, alebo by naletel nejakému osobnostne vážne narušenému jedincovi, aj keď som už raz, priznám sa bez mučenia, mala na mále.

Áno, na zoznamkách sa dá "stretnúť" slušných a dokonca aj zaujímavých ľudí, no nájsť ich v záplave čudákov nie je jednoduché. A tak ak sa obrníme zdravým realistickým úsudkom, kritickým myslením a dávkou trpezlivosti a opatrného optimizmu, môžeme "natrafiť" na ľudí, ktorí nás reálne obohatia, a pri troche šťastia dokonca aj na potenciálneho partnera.

Skryť Zatvoriť reklamu