Stratili sme rozum už "na totálku"?!?

Šibnuté výzvy na Tik-Toku a tendencia veriť konšpiráciám majú spoločný menovateľ - spoločnosť asi stráca zdravý úsudok.

Stratili sme rozum už "na totálku"?!?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Kam odišiel zdravý "sedliacky" rozum? Vybral sa na Bahamy vedno s kritickým myslením a racionálnym úsudkom? Asi áno, lebo ak by to pravda nebola, z internetu by sa nikdy nestal potenciálny zabijak, ktorý v extrémnych prípadoch prerastie obzvlášť zraniteľným jedincom cez hlavu a doslova z nich vysaje život.

Mládežnícka organizácia IPčko, ktorá sa, vďakabohu, pasovala do role strážneho psa duševného zdravia detí, vystríha rodičov, aby so svojimi potomkami otvorene hovorili o šialených výzvach, ktoré kolujú internetom. V zahraničí už totiž tieto život ohrozujúce "dobrodružstvá" usmrtili viacero mladistvých (viď. hlavný obrázok - jedna z obetí výzvy Blackout Challenge) . Hrozí výskyt týchto tragických traumatizujúcich udalostí aj na Slovensku? Uveria aj naše deti, že zapojiť sa do výzvy, kde sa napríklad majú škrtiť, kým neupadnú do bezvedomia, je bezpečné? To zrejme nevie s určitosťou predpovedať nikto. Riziko však existuje - a nie malé.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slováci sú národ, ktorý sa mimoriadne ľahko nechá ovplyvniť a zmanipulovať. "Vymoženosti" ako spomínané kritické myslenie či schopnosť utvoriť si autonómny úsudok sa v populácii vyskytujú tak ojedinele, asi ako štvorlístok na lúke plnej ďateliny. Ak teda mnohí dospelí strácajú súdnosť, ako môžeme čakať, že naše deti tomuto novodobému trendu brainwashingu nepodľahnú? Veď nevedia, ako sa brániť, a preto sú najľahšou obeťou!

Internetové diskusie a reakcie v nich naznačujú, že spoločnosť vôbec nie je imúnna voči konšpiráciám, práve naopak. Niektorí sa cítia povolaní konštatovať príčinu smrti im úplne neznámeho človeka s neotrasiteľnou sebaistotou, pričom dôvodia preukázateľne nedôveryhodnými zdrojmi informácií typu Zem a vek. Fejsbúkoví doktori ihneď za dôvod predčasnej smrti športovca označia očkovanie - stačí, aby im to "predžuval" a podhodil bulvár. Neoveria si zdroj, nepátrajú po hlbších súvislostiach.

SkryťVypnúť reklamu

Obrázok blogu

Prípady úplnej straty zdravého úsudku sa v poslednom čase množia ako invazívne druhy buriny v ornej pôde. Jednorazovému krátkodobému poblúdeniu z cesty racionality sa vyhne asi len málokto, no to, na rozdiel od závažného dlhodobého vybočenia, zväčša nepredstavuje ohrozenie života či finančnej situácie. Je chvályhodné, ak sa v niekom zobudí empatia a rozhodne sa finančne pomôcť človeku, ktorý sa ocitol, ako sa obeť nazdáva, v nezávideniahodnej situácii. Treba sa však vyvarovať prílišnej naivity, lebo internetoví podvodníci ju exemplárne potrestajú. Peniaze zmiznú v nenávratne a oklamanému dobrodincovi ostanú len oči pre plač. Aj ja som takmer sadla na lep internetovému podvodníkovi, ktorý tvrdil, že je vojak na misii v Afganistane a len ja ho môžem zachrániť, a to poslaním značnej sumy peňazí na jeho účet (tejto skúsenosti som venovala jeden zo svojich starších blogov) . Našťastie som si jeho skutočný zámer včas uvedomila, k čomu mi dopomohlo aj odhalenie jeho taktiky emocionálnej manipulácie a sľubov.

SkryťVypnúť reklamu

Našťastie, niektoré neziskovky už rozbehli na školách svoje aktivity v súvislosti s rozvojom kritického myslenia a zapájaním zdravého úsudku. Dúfam, že týchto iniciatív bude pribúdať, lebo okruh ľudí, ktorí po tejto stránke súrne potrebujú osvetu, je obrovský. Verím, že aj táto osveta pomôže zastaviť celospoločenský úpadok myslenia a konania, ktorého sme v poslednom čase svedkami.

Kristína Jakubičková

Kristína Jakubičková

Bloger 
  • Počet článkov:  150
  •  | 
  • Páči sa:  425x

Mám rada prácu so slovami. Vyberať to najvýstižnejšie je pre mňa také napĺňajúce, ako keď niekto rád skladá puzzle a nachádza zodpovedajúci diel skladačky. Ja si skladám vety a z nich súvetia a text. Zoznam autorových rubrík:  SpoločnosťPolitikaPsychológiaOsobnostný rozvojVzťahyŽivotné prostredie

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu