Môj prvý Slnovrat

,,Poď so mnou, tento krát ťa zoberiem so sebou... Toto boli slová, ktoré som počula od mojej najlepšej kamarátky Dominiky, ktorá ma zavolala na letný Slnovrat. Chcela som tam ísť už dlhšie ale sama som tam ísť nechcela.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Tak som nakoniec pobalila pár teplých vecí a jedla do ruksaku, obliekla ľanové šaty a išli sme. Dorazili sme na miesto Slnovratu a miesto, na ktorom sa konal hlavný obrad, mi prišlo úplne čarovné. Ako keby som sa ocitla v nejakej inej krajine.

Zrazu začali hrať bubny. ,,To len zvolávajú jesť," povedala Dominika. Cestou do lesíka kde sa robilo a podávalo jedlo sme si uplietli z lúčnych kvietkov venčeky do vlasov a išli sme. Prišli sme do lesíka kde boli nachystané chlebíky, koláče a v kotlíku sa varil bylinkový čaj. Riadne úžasné. Tešili sme sa na oheň, ktorý horel pod kotlíkom pretože začalo byť celkom chladno. Na to, že bol 23. jún bolo dosť chladno a pár dní a nocí predtým pršalo. Prosili sme bohov a dúfali sme, že sa počasie ,,udrží" a pršať nebude. Tak aj bolo. Popri jedení chlebíkov sme si vypočuli od Žiarislava pár pekných a múdrych slov o Slnovrate a obradoch, ktoré sa uskutočnia. Čakali sme na zotmenie aby sme začali. Prišli sme na lúku kde sa konal hlavný obrad, urobili sme kruh, chytili sme sa za ruky a začalo sa...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bol to pre mňa neskutočne veľký zážitok, na ktorý nikdy nezabudnem. Zapálili sa štyri vatry, ku ktorým sme po skončení prišli a začala sa pravá veselica. Najskôr to začalo debatou, potom priniesli hudobné nástroje, začalo sa spievať a tancovať.

Okolo polnoci sa pri jednej vatre konal obrad Postrižín a obrad Prijímania mien. Vybrala som si jedno aj ja, ale rozhodla som sa, že si ho dám až budúci rok. Popri speve a tanci sme si našli nových kamarátov z rôznych kútov Slovenska a boli sme tam ako jedna veľká rodina. Je vskutku zaujímavé ako naši prekovia chválili bohov a potom ich oslavovali dvakrát do roka (letný a zimný Slnovrat). Naplnilo ma to silou, porozumením a odhodlaním. Týmto chcem poďakovať mojej Dominike ;) 

SkryťVypnúť reklamu

 Prajem ešte krásny, slnkom požehnaný deň :)

Kristína Michalovská

Kristína Michalovská

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som veselé niekedy až šialené dievča, ktoré miluje zvieratá, slnečné lúče, vôňu pokosenej trávy, dážď a hlavne prírodu a všetko s ňou spojené :)Kto raz položil srdce na oltár prírody, stáva sa navždy túlavým psom... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu