Rodinné prípady alebo ako sa dá výborne zobraziť slovenská realita

Písmo: A- | A+

Stará otravná suseda, ktorá do všetkého pchá svoj nos. Alkohol a nevera u jedného z manželov. Zbytočné hádky. Stereotypy. Vitajte na Slovensku! Teda pardón, v seriáli Rodinné prípady.

Rodinné prípady je slovenský seriál nabitý konfliktami a drámou, rozoberajúci tragické životné situácie bežných ľudí. Séria sa po prvý krát objavila na Markíze v roku 2012 a po krátkej prestávke do roku 2014 pokračuje s vysielaním dodnes. 

Každá epizóda sa dejovo odlišuje, avšak podstata zostáva rovnaká. Reality šou rozpráva príbehy rodín, v ktorých sa jednoducho v istý moment všetko vymkne z rúk. Často sa tu stretávame s konceptom nevery alebo s problémami rodinných príslušníkov, ktorý so sebou stiahnu aj svojich najbližších. 

Herecké obsadenie pozostáva prevažne z amatérskych hercov, čo sa podpisuje aj na celkovom dojme seriálu. Herci však nie sú jediní, čo trpia určitými nedostatkami. Kamera, strih, hudba a často aj samotný scenár pôsobia veľmi laicky a prvoplánovo. Niekedy sa režisérom naopak podarí obsadiť niekoho s aspoň náznakom hereckého talentu. Pre niektorých hercov boli práve Rodinné prípady odrazovým mostíkom v ich hereckej kariére, vďaka čomu našli úspech aj v serióznejších dielach.

Tento výtvor slovenskej kinematografie pokladám skôr za vec, ktorá je vhodná na pozeranie večer po ťažkom dni, kedy naozaj nechcete používať rozum. U divákov televízie Markíza sa seriál napriek všetkému stretol s veľkým úspechom. Mnohí vyhľadávajú Rodinné prípady, pretože to pokladajú za dobré a kvalitné dielo, s ktorým sa dokážu stotožniť. Avšak celé spracovanie po obsahovej aj formálnej stránke, či už ide o zápletky podľa jednej šablóny, nezmyselné dialógy a neprofesionalitu hercov a štábu, bráni pozeraniu seriálu Rodinné prípady za inou zámienkou ako je len ironický výsmech. 

Keď sa však nad celým týmto zamyslíte, nezobrazuje to len slovenskú realitu?

Ak vás to však aj tak zaujalo a chcete si urobiť vlastný názor, všetky časti nájdete na tv-archiv.sk

Skryť Zatvoriť reklamu