Banky v eurozóne sprísňujú prístup k úverom kvôli obavám z pandémie

V treťom kvartáli banky začali banky vyžadovať lepšie zabezpečenie a sprísňovať poskytovanie úverov. Všeobecne sa očakáva, že s 2. vlnou pandémie príde ECB v novými stimulmi.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Banky v eurozóne v treťom štvrťroku obmedzili prístup k podnikovým úverom a očakávajú ďalšie sprísnenie, keď budú mať čoraz väčšie obavy z novej vlny pandémie koronavírusu, ukázal v utorok prieskum Európskej centrálnej banky.

Keďže vlády opäť obmedzujú činnosť, banky sa obávajú zvyšovania úverového rizika. Pandémia predstavuje náročné očakávania relatívne rýchleho oživenia a môže otestovať vládne záväzky týkajúce sa zachovania úverových záruk.

Sprísnený prístup k úverom by mohol mať vplyv aj na rast v eurozóne v 19 krajinách, čo by zase mohlo viesť ECB k tomu, že poskytne viac stimulov na udržanie likvidity spoločností až do zrušenia obmedzení.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Vo štvrtom štvrťroku 2020 banky očakávajú, že sa úverové štandardy firiem budú naďalej sprísňovať, čo odráža obavy z hospodárskeho oživenia, pretože niektoré sektory sú naďalej zraniteľné, ako aj neistoty týkajúce sa predĺženia opatrení fiškálnej podpory,“ uviedla ECB vo vyhlásení .

Banky už v treťom štvrťroku obmedzovali prístup, požadovali lepšie zabezpečenie a predávali úvery s vyššou maržou, uviedla ECB.

Úvery nefinančným spoločnostiam sa v septembri zvýšili o 7,1%, od júna sa nezmenili a nedosiahli viac ako desaťročné maximum 7,3% dosiahnuté v máji.

Banky však očakávajú, že dopyt po podnikových úveroch sa v posledných troch mesiacoch roka zmierni, pričom väčší záujem bude pochádzať skôr od malých a stredných firiem ako od veľkých spoločností, dodala ECB.

SkryťVypnúť reklamu

Mierime do úverovej krízy? V niektorých odvetviach a pre niektoré spoločnosti, uviedol ekonóm ING Carsten Brzeski. „Bude to výzva pre ECB a pre vlády. Je ťažké prispôsobiť (pôžičky ECB) hotelom, reštauráciám a leteckým spoločnostiam.“

Aj keď je pravdepodobnejšie, že tvorcov politík ECB bude prísnejší prístup k úverom znepokojovať, zhoršenie sa zatiaľ nepovažuje za dostatočne závažné na to, aby vyvolalo ďalšie stimuly.

Väčšina pozorovateľov ECB napriek tomu predpokladá, že banka rozšíri svoje stimulačné opatrenia v decembri, keď sa očakáva, že nové ekonomické projekcie ukážu pomalšie oživenie a môžu dokonca naznačovať riziko dvojitej recesie.

Martin Krištoff

Martin Krištoff

Bloger 
  • Počet článkov:  70
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracoval som ako hlavný analytik spoločnosti CFD World. Viac ako dva roky som pôsobil ako finančný analytik u obchodníka s cennými papiermi CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s. Venujem sa dlhodobo portfolio managementu a analýzam akciových titulov z hľadiska fundamentálnych a technických ukazovateľov. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu