Ako zostať hladný podľa zákona

Napriek snahe neustále zákony novelizovať a „zlepšovať“, predsa len sa môže stať aj vám, že v jeden pracovný deň zostanete hladní, pretože nebudete mať nárok na obed ani stravné napriek tomu, že ste sa celú pracovnú dobu intenzívne a sústredene venovali svojej práci. A to všetko v súlade zo zákonom!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Podľa zákona mám nárok na stravu ak odpracujem v daný deň minimálne štyri hodiny. Inak nie.  

Ak odchádzam na pracovnú cestu (za predpokladu, že som v práci nestrávil v daný deň viac ako štyri hodiny), síce nárok na stravu nemám, ale zasa mám nárok na stravné. Tento nárok mi však vzniká len za predpokladu, že moja pracovná cesta je dlhšia ako päť hodín. Ale čo ak nie je? 

Z toho mi vyplýva, že ak v práci strávim menej ako štyri hodiny (napr. tri hodiny a štyridsať minút) a zvyšok pracovnej doby som na služobnej ceste, na ktorej však strávim menej ako päť hodín, (napr. štyri hodiny a päťdesiat minút ), musím zostať podľa zákonov a predpisov hladný, lebo nemám nárok na stravu ani stravné.  

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zamestnávateľ mi stravu neposkytne, keďže som nestrávil na pracovisku viac ako štyri hodiny (ale napr. len tri hodiny a štyridsať minút) a stravné na služobnej ceste nedostanem, lebo netrvala dlhšie ako päť hodín (ale len napr. štyri hodiny a päťdesiat minút).  Výklad predpisu hovorí, že ak zamestnanec ide na pracovnú cestu, čas, ktorý na pracovisku strávi, treba posúdiť samostatne a čas, ktorý strávi na pracovnej ceste, treba takisto posúdiť samostatne. 

Možno je to len teoretický príklad a hranie sa s minútami, ale myslím, že sa to môže celkom reálne stať. 

Je síce pravda, že ak nastane takýto prípad môže zamestnávateľ poskytnúť stravné ako pri služobnej ceste v rozsahu 5 až 12 hodín, ale ...  

SkryťVypnúť reklamu

... ale v tejto vetičke je jedno veľmi „slabé“ slovko môže. Takže je na zamestnávateľovi, či mi stravné vyplatí alebo nie. Tu je snáď ešte jedna možnosť. Treba to mať spomenuté v kolektívnej zmluve. Ak sa to pri kolektívnom vyjednávaní podarí, pre zamestnávateľa sa slovíčko „môže“ zmení na „musí“.  

... teraz ma napadá ešte jedno, asi najjednoduchšie riešenie. Treba zostať na pracovisku viac ako štyri hodiny a potom služobne odísť, alebo odísť tak, aby ste služobne boli vzdialený viac ako päť hodín.

Jednoduché, len netreba na to zabudnúť. Inak zostanete hladný a všetko bude v súlade so zákonom.

Michal Kubala

Michal Kubala

Bloger 
  • Počet článkov:  58
  •  | 
  • Páči sa:  2x

Niekedy celkom normálny a obyčajný, inokedy kladúci si otázku PREČO na nekonečne veľa vecí. Zoznam autorových rubrík:  DovolenkaMiškaSúkromnéNezaradenéZo života

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

144 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu