Učiteľ si viac nezaslúži!

Písmo: A- | A+

Prečo naše školstvo a slovenskí učitelia balansujú nad priepasťou, prečo sa točia v začarovanom kruhu.

Situácia v školstve nie je dobrá, to je každému jasné. Učitelia zarábajú málo, úroveň školstva nám klesá z roka na rok. Niektorí učitelia sa postavili a chcú štrajkovať, nepáči sa im celý ten chaos, ktorý vládne v rezorte, nepáčia sa im ich platy a nečudo. Z takého platu sa žiť nedá a ak sú nebodaj obaja manželia učitelia - pán Boh ich poteš!

Ale sú aj takí, ktorí štrajkovať nebudú. Nie, že by boli spokojní, to ani náhodou, ale najradšej by sa zviezli. Nech to za nich niekto vyboxuje, nepohrdnú vyšším platom. Štrajkovať ale nebudú, lebo tento deň im nikto nezaplatí a ešte si musia sami za daný deň odviezť odvody ( zdravotné a sociálne). A ony / oni predsa živia rodiny a tieto peniaze im budú chýbať. Začarovaný kruh...

Drvivá väčšina učiteľov sú ženy, tie, ktoré majú odučených 15 rokov už nemajú silu a odvahu bojovať s veternými mlynmi. Rezignovali. Nemajú silu odísť, nevedia si predstaviť, čo iné by mohli robiť. Predstavme si, že by tú odvahu nabrali, kto by potom učil naše deti ?!

Ďalšia kapitola je tlak zo strany vedenia školy a rodičov. Učiteľ je tlačený dávať lepšie známky, lebo môže nastať situácia, že sa rodič naštve a vezme dieťa na inú školu. Na deti sa nesmie zvýšiť hlas, ani byť dôraznejší, napriek tomu, že pre niektoré deti je disciplína a elementárna slušnosť neznámy pojem. Učiteľ nemá veľa možností, ako disciplínu udržať, tak na to kašle, dá radšej lepšiu známku a je rád, že odučí hodinu bez úrazu. Začarovaný kruh...

Výsledkom tohoto diania je otupený pedagóg, ktorý robí len to najnutnejšie, adekvátne k výške svojho príjmu.

Knihy, pracovné zošity a časopisy sú perfektný biznis, ale neprofituje z neho škola a vy, milí rodičia plate, veď vám predsa záleží na vašich ratolestiach ! Rodičia samozrejme prinesú i papier do tlačiarne, toner, toaletný papier, mydlo, zafinancujú osvetlenie v triedach, novú tabuľu... Pekne odsuplujú štát, veď im predsa musí záležať na vlastných deťoch. Ako sa dá toto inak nazvať, než citovým vydieraním?

Učitelia často počúvajú, že majú veľa voľna, veď deti majú často prázdniny. Lenže popravde - učiteľ si nemôže dovolenku vziať vtedy, keď mu to vyhovuje, lebo tieto hodiny musí niekto odučiť. Suplovanie je samostatná kapitola. Ak nemá pedagóg náhradné voľno, to sa týka hlavne začínajúcich a nemá ani dostatok dovolenky, dostane "študijné voľno", potom sa ale nestačí čudovať, keď si pozrie výplatnú pásku. Je na nej ešte menej, ako zvyčajne.

Aby som nezabudol - výučba cudzích jazykov alebo informatiky - to je, až na svetlé výnimky jedna obrovská fraška. Týka sa to predovšetkým 1.stupňa ZŠ. Sú deti, ktoré vedia lepšie po anglicky, či nemecky, alebo ovládajú počítač lepšie ako ich pani učiteľka. Rodič radšej dieťaťu zaplatí súkromné hodiny cudzieho jazyka, lebo si uvedomuje, že je to pre budúcnosť nevyhnutné a to, čo sa naučí v škole nestačí. Mnohým rodinám to značne nabúra rozpočet. Ako je možné, že pani učiteľka neovláda tento jazyk na patričnej úrovni ?! Niet sa čo diviť, keď tento jazyk neštudovala a teda ani nemá ŠZS, niekto to však učiť musí, keď tí, ktorí na to kvalifikáciu majú, učiť za tú almužnu nepôjdu ! Začarovaný kruh...

 Naše školstvo už zdochlo a smrdí, treba ho vzkriesiť ! Treba učiteľov zaplatiť, treba očistiť zrno od pliev. Lebo ak sa nič nestane, naša budúcnosť bude vážne ohrozená. Lebo naše deti sú naša budúcnosť.

Skryť Zatvoriť reklamu