Životný brainstorming 3 - Malá vsuvka ku Dňu matiek

Včera sa mi podarilo zachytiť časť jednej z nedeľňajších úvah, ktoré poobede vysiela Slovenský rozhlas. Rímskokatolícky kňaz, meno som nezachytila, sa zamýšľa pri príležitosti Dňa matiek, prečo tak často média referujú o ženách – bojí sa ich nazvať matkami - ktoré opustili, zanedbali, či dokonca týrali svoje dieťa. Vyjadruje svoj názor, že príčinou je vytratenie sa zo spoločnosti pozitívneho obrazu matky, dobrej matky. Táto úloha, akoby bola vysunutá v akomsi omyle na samý okraj spoločnosti, ako to naznačuje aj samotný názov „materská dovolenka“. Domnievam sa, že je to presne ten istý problém s rovnakými príčinami a následkami, na ktorý sa pokúšam upozorniť i ja v tomto cykle svojich blogov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (46)

Súčasná spoločnosť, hocako demokratická, zostáva príliš silno patriarchálnou. To, čo sa počíta, je akcia, čin, práca, ktorú a ktorej výsledok možno zachytiť štandardnými zmyslami - teda forma, to, v čom je sila mužského princípu. Zrovnoprávnenie žien na pracovnom poli je výborné, nemám nič proti tomu, práve naopak, myslím, že je to dôležitá súčasť vzájomného mužsko-ženského spoznávania sa, a presúvania rešpektu k schopnostiam jednotlivých princípov, polarít do vedomia. Len to akosi naviedlo i k tomu poňatiu, že matkou si odskočíme byť na dovolenku, a potom sa opäť riadne začleníme do pracovného procesu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skutočná sila ženy je však iná. Žena „zásobuje", napĺňa formu hmotou. Vo vete „Kráča." nie je podmet zamlčaný, preto, že by tam nebol, ale preto, že je tak nevyhnutný a neodmysliteľný. Ale tým nevyslovením vo vyjadrovaní sa predsa len nebadane vytratilo vedomie, ako to, že „kráča"? Nebolo by žiadne „kráča", keby nebol „on", keby nebola „ona". A keby „jeho" alebo „ju" neprijala, nevynosila, neporodila, nenachovala a nevychovala matka (viem, že to býva všelijako, ale minimálne ten začiatok platí, a niekedy zas koniec, a tam sa môže uplatniť i otec, i tu malými krôčkami zakusujeme čiastočnú rovnoprávnosť).

Skryť Vypnúť reklamu

Súvislosti sa vynárajú a ja mám chuť rozbehnúť sa opäť pár míľ ďalej, ale nechám si to, čo mám na srdci i na jazyku (alebo presnejšie v prstoch), pre vás do ďalších svojich príspevkov. Teraz skončím pri Dni matiek. Ďakujem svojej mame. Hocako to medzi nami niekedy práve bolo alebo je, uvedomujem si, čo všetko si mi dala a z celého srdca Ti ďakujem. A ďakujem všetkým matkám, viem, čo robíte, robíte to najúžasnejšie - dávate podmet všetkým vetám o ľudskej činnosti.

Na pokračovanie

Ivana Kučerová

Ivana Kučerová

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žena, matka, manželka, hĺbavý človek zaujímajúci sa o skryté súvislosti života, sveta. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu