reklama

Konferencia: Menej známe osobnosti, spolky a udalosti na východnom Slovensku

Štátna vedecká knižnica usporiadala konferenciu na Pribinovej v Košiciach. Viac info, foto, video nájdete v príspevku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Text, foto a video: Ing. Lórant Kulík

Konferencia na tému „Menej známe osobnosti, spolky a udalosti na východnom Slovensku 1848-1948“, sa konala 30. a 31. mája 2023. Na stretnutí sa zúčastnili odborníci zo všetkých kútov východného Slovenska. Vďaka pestrému programu milovníci umenia a histórie získali množstvo nových informácií. V prednáškach odzneli zaujímavé fragmenty z histórie Rožňavy, Spišskej Novej Vsi a ďalších miest. Prednášajúci sa vo svojich príspevkoch sústredili na spolky a  menej známe osobnosti na východnom Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po krátkom úvode sa prednášajúca Doc. Ing. arch. Adriana Priatková, PhD., venovala architektúre Košíc. V príspevku zdôraznila tvorbu košického medzivojnového staviteľa Ing.Huga Kaboša. Okrem individuálnej tvorby Ing.  Kaboša načrtla zaujímavé detaily o spoločných projektoch, ktoré staviteľ Kaboš vytvoril v spolupráci s architektom Ľudovítom resp. Ludwigom/Lajosom Oelschlägerom.

Inžinier Hugo Kaboš patril medzi  najvýznamnejších a najproduktívnejších medzivojnových staviteľov v Košiciach. Realizačne spolupracoval najmä s košickým architektom Ľ. Oelschlägerom, ale aj s architektom Ernestom Friedmannom a ďalšími architektmi v čase medzi dvoma vojnami. O jeho organizačných schopnostiach, ale aj o odborných kvalitách ako inžiniera – projektanta, sa môžeme aj dnes presvedčiť na rade významných košických budov dvadsiatych a tridsiatych rokov 20. storočia. Projekčný a realizačný rozsah portfólia jeho prác je prekvapujúco rôznorodý a má nadregionálny význam, čo potvrdili aj najnovšie výsledky archívneho výskumu v Štátnom archíve v Berehove na Ukrajine (projekt KEGA 046TUKE-4/2020). 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prednášajúca sa dlhé roky venuje výskumu architektonickej tvorbe nemenej známeho košického architekta Oelschlägera. Počas tohto výskumu získala množstvo zaujímavých informácií o tvorbe Ing.Huga Kaboša, ktoré prezentovala na konferencii vo svojom príspevku. Pani docentka (na snímke a videu), v súčasnosti pôsobí na Katedre teórie a dejín umenia Fakulty umení TUKE.

V ďalšej časti sa Mgr. Lenka Bischof, PhD., (na snímke), z Krajského pamiatkového úradu Košice - pracovisko Rožňava, sa vo svojom príspevku venovala tvorbe maliara Júliusa Ádáma. Konferencia pokračovala príspevkom PhDr. Juraja Králika (na snímke a videu), z Rožňavského besedného spolku. Juraj Králik vo svojom obsiahlom príspevku predstavil Gézu Andrássyho, ako športového diplomata. V ďalšej časti odzneli príspevky PhDr. Eleonóry Blaškovej zo Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, PhDr. Martina Furmanika, PhD, Doc. PaedDr. Patrika Derfiňáka, PhD., Mgr. Martiny Fenikovovej  Čarnogurskej, Mgr. Valérie Šofrankovej  Pulenovej, PhD., Mgr. Anne Ötvös a ďalších. Podrobný program konferencie s rozpisom prednášok nájdete vo fotogalérii.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Konferenciu organizovali Mgr.Viktor Szabó a Mgr. Martina Feniková Čarnogurská. Ďakujeme Štátnej vedeckej knižnici za skvelú organizáciu a za kvalitné prednášky, ktoré odzneli na konferencii. Ak ste sa nezúčastnili, tak nezúfajte, knižnica vydá Zborník s príspevkami.

 Video:

Ukážka z prednášky: PhDr. Juraj Králik

 Ukážka z prednášky a diskusie: Doc. Ing. arch. Adriana Priatková, PhD.

Fotogaléria:

1.
1. 
2.
2. 
3.
3. 
4.
4. 
5.Doc. Ing. arch. Adriana Priatková, PhD.
5.Doc. Ing. arch. Adriana Priatková, PhD. 
6.
6. 
7.
7. 
8.
8. 
9.
9. 
10.
10. 
11.Mgr. Lenka Bischof, PhD.
11.Mgr. Lenka Bischof, PhD. 
12.
12. 
13.
13. 
14. PhDr.Juraj Králik
14. PhDr.Juraj Králik 
15.
15. 
16.
16. 
17.
17. 

Lórant Kulík

Lórant Kulík

Bloger 
  • Počet článkov:  269
  •  | 
  • Páči sa:  1 573x

Po úspešnom absolvovaní Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach som začal v roku 1997 spolupracovať s denníkom Korzo. Od roku 1998 do mája 2018 som aktívne prispieval z publicistickými článkami a reportážnymi fotografiami do rubrík História, Hobby a Varenie, ktoré pravidelne uverejňoval denník Korzár a Košický večer. Moje príspevky na tému Varenie vychádzali v roku 2006 aj v denníku Nový Čas.V regionálnych denníkoch som sa v publicistických príspevkoch venoval numizmatike, filatelii a ďalším záľubám, ktoré som ilustroval vlastnými fotografiami. Rubrika Hobby v od júna 2018 už nevychádza. Tento blog je voľným pokračovaním na uvedené témy. Je určený pre každého, kto má rád históriu, umenie a rád varí. Trojročné štúdium Dejín umenia na UTV Technickej univerzity v Košiciach som úspešne ukončil v roku 2020 a v roku 2021 Žurnalistické praktikum na akademickej pôde UTV UNIZA v Žiline. Od roku 2023 som členom Združenia historikov moderného výtvarného umenia. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu