Filatelia: Na inauguráciu poštovej známky Košicko-bohumínskej železnice sa prišiel pozrieť aj turistický sprievodca a spisovateľ Milan Kolcun

Inaugiráciu poštovej známky v Košiciach si môžete pozrieť na videu a fotografiách.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Text, foto a video: Lórant Kulík

Už ako býva zvykom KF 54-01, opäť príjemne prekvapil milovníkov poštových známok s ďalším skvelým podujatím. Predseda klubu Ing.Miroslav Gerec našiel spoločný priesečník medzi zberateľmi a tvorcami poštových známok. Inauguráciu organizovali z iniciatívy košických filatelistov Železnice SR, Stanica Košice, Košické občianske združenie, ZSF - KF 54-01 Košice a Spolok košických filatelistov. Slovenskú poštu zastupoval a samotnú inauguráciu viedol  vedúci POFISU. Košické občianske združenia zastupoval Ernest Buday (na snímke). Slovenská pošta vydala 18.3.2022 známku s námetom Košicko-bohumínskej železnice s nominálnou hodnotou 1,85 Eur.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Košickí členovia KF 54-01 na čele s predsedom  Ing. Miroslavom Gerecom, spolu s výborom usporiadali ďalšie skvelé podujatie, ktorým potešili nielen milovníkov poštových známok, ale aj pracovníkov Slovenskej pošty a Železníc Slovenskej republiky. Filatelisti si prevzali ocenenia a prítomní si mali možnosť pozrieť výstavku pohľadníc zo zbierky JUDr.Jána Gašpara (na videu).

Známku pokrstil tajomník Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky

Výtvarný návrh novej poštovej známky úzko súvisí s Košicami. Poštovú ceninu k 150. výročiu Košicko - bohumínskej železnice oficiálne pokrstili v priestoroch košickej Železničnej stanice. Podujatie moderovala Mgr. Ria Feik Achbergerová, riaditeľka odboru komunikácie a marketingu ŽSR (na snímke). Na slávnostnej inaugurácii poštovej známky  sa zúčastnil štátny tajomník MDaV SR Ing. Jaroslav Kmeť, Bc.Milan Kubíček, námestník GR ŽSR pre prevádzku, historik Ing. Ľudovít Korontnoky a zástupca Slovenskej pošty (na snímke). Známku pokrstil štátny tajomník MDaV SR  Ing. Jaroslav Kmeť a námestník GR ŽSR pre prevádzku Bc.Milan Kubíček (na videu).

SkryťVypnúť reklamu

Satirická kresba na poštovej známke

Prof. akad. mal. Dušan Kállay sa pri tvorbe výtvarného návrhu rozhodol pre satirickú kresbu. Zvolil vhodnú kompozíciu, ktorú doplňujú železničiari v rôznych funkciách a pri rôznych železničiarskych činnostiach. Z umeleckého hľadiska môžeme považovať výtvarný návrh za moderný a nadčasový aj vďaka profesionálnej práci rytca Jaroslava Tvrdoňa.

Známka s námetom Košicko-bohumínskej železnice

Príležitostná poštová známka v hárčekovej úprave k 150. výročiu uvedenia do prevádzky Košicko-bohumínskej železnice vyšla v náklade 50-tisíc kusov. Poštové ceniny vytlačila Tiskárna Hradištko, s.r.o., Česká republika, technikou oceľotlače z plochých platní v kombinácii s ofsetom. Autorom výtvarného návrhu známky je  Prof. akad. mal. Dušan Kállay, rytecké práce vyhotovil Jaroslav Tvrdoň.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavná tepna slovenskej železničnej siete

Košicko-bohumínska železnica dnes tvorí jednu z hlavných tepien slovenskej železničnej siete. V polovici 19.storočia malo Uhorsko iba jedinú trať na trase železnica (Viedeň – Pešť – Debrecín) a konskú železnicu na úseku (Bratislava – Trnava). Celá oblasť horného Uhorska bola prakticky železnicou nedotknutá. Od roku 1839 prijali viac zákonov, ktoré súviseli s výstavbou železničných tratí. Prvý reálny návrh pochádza z roku 1864.Výstavba sa začala v roku 1867. Ako prvý bol dokončený úsek (Košice – Kysak – Prešov), na ktorom sa prevádzka rozbehla 1. septembra 1870. Na poslednom úseku Spišská Nová Ves – Kysak prešiel prvý vlak 12. marca 1872.

SkryťVypnúť reklamu

Na slávnostnom podujatí sa zúčastnil aj Milan Kolcun

Na krste poštovej známky sa zúčastnil aj známy košický turistický sprievodca, moderátor a spisovateľ Milan Kolcun (na snímke). Prezradil nám, že sa mu nová poštová známka s námetom Košíc páči. Výhodou je, že si filatelisti môžu zakúpiť k hárčeku aj obálku FDC a pamätný list. Na slávnostnej inaugurácii mali filatelisti k dispozícii poštovú priehradku, jubilejné a denné poštové pečiatky (na snímke).

Slávnostný krst poštovej známky si môžete pozrieť na videách a vo fotogalérii.

 

Video 1: Predseda KF 54-01

Video 2: Krst poštovej známky

Video 3: Ocenili filatelistov

Fotogaléria:

01.
01. 

1.
1. 
2.
2. 
3.
3. 
4.Milan Kolcun (na snímke vľavo)
4.Milan Kolcun (na snímke vľavo) 
5.
5. 
6.
6. 
7.
7. 
8.Druhý zľava Štátny tajomník MDaV SR Ing. Jaroslav Kmeť, Bc. Milan Kubíček, námestník GR ŽSR a historik Ľudovít Korontnoky.
8.Druhý zľava Štátny tajomník MDaV SR Ing. Jaroslav Kmeť, Bc. Milan Kubíček, námestník GR ŽSR a historik Ľudovít Korontnoky. 
9.Milan Kolcun si pozerá novú poštovú známku Košicko-bohumínskej železnice
9.Milan Kolcun si pozerá novú poštovú známku Košicko-bohumínskej železnice 
10.
10. 
11.
11. 
12.
12. 
13.
13. 
14.
14. 
15.
15. 
16.
16. 
17.Mgr. Ria Feik Achbergerová, riaditeľka odboru komunikácie a marketingu ŽSR
17.Mgr. Ria Feik Achbergerová, riaditeľka odboru komunikácie a marketingu ŽSR  
18.
18. 
19.
19. 
22.
22. 
23.
23. 
24.
24. 
25.
25. 
26.
26. 
27.
27. 
28.
28. 
Lórant Kulík

Lórant Kulík

Bloger 
  • Počet článkov:  257
  •  | 
  • Páči sa:  1 092x

Po úspešnom absolvovaní Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach som začal v roku 1997 spolupracovať s denníkom Korzo. Od roku 1998 do mája 2018 som aktívne prispieval z publicistickými článkami a reportážnymi fotografiami do rubrík História, Hobby a Varenie, ktoré pravidelne uverejňoval denník Korzár a Košický večer. Moje príspevky na tému Varenie vychádzali v roku 2006 aj v denníku Nový Čas.V regionálnych denníkoch som sa v publicistických príspevkoch venoval numizmatike, filatelii a ďalším záľubám, ktoré som ilustroval vlastnými fotografiami. Rubrika Hobby v týchto printových médiách už od júna 2018 nevychádza. Tento blog je voľným pokračovaním na uvedené témy. Je určený nielen pre zberateľov, ale pre každého kto voľný čas trávi aktívne, má rád históriu, umenie a rád varí.Trojročné štúdium Dejín umenia na UTV Technickej univerzity v Košiciach som úspešne ukončil v roku 2020 a v roku 2021 Žurnalistické praktikum na akademickej pôde UTV UNIZA v Žiline. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu