Na marhuľovom festivale v Gönci platili jednotné ceny: Slováci prišli ochutnať marhule, džem a pálenku

Viac info, foto o marhuľových slávnostiach nájdete v príspevku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Text a foto: Lórant Kulík

Baracky z Göncu sú vďaka výbornej chuti a vysokej kvalite známe nielen v Maďarsku, ale aj v zahraničí. Cez víkend, 15.-17.júla sa účastníci festivalu mali možnosť stretnúť s pestovateľmi najlepších marhúľ. Na pohraničnom území, v okolí bývalého hraničného prechodu Milhosť, žijú aj Slováci z blízkeho okolia Košíc. Na festivale si pochutnali na marhuľovom lekvári  a miestnych špecialitách, ktoré domáci vyrábajú z marhúľ.

Ponúkali to najlepšie, čo sa urodí

Na marhuľovej uličke pestovatelia ponúkali to najlepšie, čo sa urodí v blízkom okolí Göncu. Návštevníci neodolali skvelej chuti, pochutnali si na výborných barackoch. K miestnym špecialitám patrí dobre známa barackovica z Göncu.Je stálicou na nápojovom lístku, najznámejších hotelov a reštaurácií nielen v Maďarsku, ale aj v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na pľaci platili jednotné ceny, predajcovia vzájomne nesúperili

Organizátori ukázali, že prvý je pre nich zákazník a chránia svojich pestovateľov. Na celom trhu platili jednotné ceny. Predajcovia ponúkali baracky za rovnakú cenu tisíc forintov, tak ako to predpisuje trhový poriadok. Vďaka veľkorysosti organizátorov a rovnakej cene, predajcovia vzájomne nesúperili. Jednotnú tvorbu cien na niektorom z trinástich pľacov v Košiciach, by určite občania s radosťou privítali. Pestovatelia sa na trhu vzájomne podporujú a vzájomne si fandia. Môžu byť dobrým príkladom pre všetky profesie nielen v Maďarsku, ale aj na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Trh remesiel a miestnych gastronomických špecialít

Hlavnú ulicu malého mestečka počas dvoch dní zaplnili predajcovia miestnych gastronomických špecialít(na snímke). Kto prišiel do Göncu, tak si mohol zakúpiť rôzne špeciality. Výrobky majú miestny regionálny charakter, ktoré nikde inde nekúpite (na snímkach). Palacinky s marhuľovým lekvárom a Trdelník (na snímke),pripravujú podľa starých tradícií.

Bohatý kultúrny program a Minimaratón

Miestni pripravili pre návštevníkov bohatý kultúrny program, ktorého súčasťou bol aj Minimaratón. Organizátori pripravili bohatý kultúrny program, na pódiu vystúpili umelci podľa programu.

SkryťVypnúť reklamu

Marhuľové slávnosti v Gönci si môžete pozrieť v našej fotogalérii.

Fotogaléria:

1.Maketa z kartónu
1.Maketa z kartónu 
2.
2. 
3.
3. 
4.
4. 
5.
5. 
5b.
5b. 
7.
7. 
8.
8. 
9.
9. 
9b.
9b. 
10.
10. 
11.
11. 
12,
12, 
13.
13. 
14.
14. 
15.
15. 
16.
16. 
17.
17. 
18.
18. 
19.
19. 
20.
20. 
21.
21. 
22.
22. 
23.
23. 
24. Zákulisie makety
24. Zákulisie makety 
Lórant Kulík

Lórant Kulík

Bloger 
  • Počet článkov:  263
  •  | 
  • Páči sa:  1 341x

Po úspešnom absolvovaní Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach som začal v roku 1997 spolupracovať s denníkom Korzo. Od roku 1998 do mája 2018 som aktívne prispieval z publicistickými článkami a reportážnymi fotografiami do rubrík História, Hobby a Varenie, ktoré pravidelne uverejňoval denník Korzár a Košický večer. Moje príspevky na tému Varenie vychádzali v roku 2006 aj v denníku Nový Čas.V regionálnych denníkoch som sa v publicistických príspevkoch venoval numizmatike, filatelii a ďalším záľubám, ktoré som ilustroval vlastnými fotografiami. Rubrika Hobby v týchto printových médiách už od júna 2018 nevychádza. Tento blog je voľným pokračovaním na uvedené témy. Je určený nielen pre zberateľov, ale pre každého kto voľný čas trávi aktívne, má rád históriu, umenie a rád varí.Trojročné štúdium Dejín umenia na UTV Technickej univerzity v Košiciach som úspešne ukončil v roku 2020 a v roku 2021 Žurnalistické praktikum na akademickej pôde UTV UNIZA v Žiline. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

727 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

59 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu