URBEX-Časť 2: V tajných izbách chátrajúceho domu na kpt.Nálepku v Košiciach bezdomovci (ne)ukrývajú starožitný nábytok

Bezdomovci bývajú naozaj exkluzívne? Čo ukrýva chátrajúci dom na Kuzmányho? Viac v príspevku a vo fotogalérii.

URBEX-Časť 2: V tajných izbách chátrajúceho domu na kpt.Nálepku v Košiciach bezdomovci (ne)ukrývajú starožitný nábytok
(Zdroj: Majlo J-lo Frivaldsky)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Text: Lórant Kulík

Foto: Majlo J-lo Frivaldsky,Miriam Šľachtová, Ladislav Rozman, Lórant Kulík a archív

Retro vila pripomína zbúrané rodinné domy na Hušťákoch

Na ulici kpt.Nálepku 21 sa zachovala vila (na snímke), ako jediná z historickej zástavby Hušťáky. Pred začiatkom výstavby Kuzmányho sídliska, v širšom centre Košíc stáli podobné rodinné domy. Mladšia generácia si už nepamätá ulice Tatranskú, Československej armády a Jozefskú, so zástavbou rodinných domov (na snímkach). V šesťdesiatich rokoch sa začala výstavba nového sídliska. Staré domčeky takmer všetky zbúrali, rodinné domy nahradili paneláky. Na ulici kpt. Nálepku 21 sa zachoval iba uvedený dom (na snímke), ktorý prežil dlhé desaťročia. Možno by stálo za to, dom zrekonštruovať a zachovať historickú vilu, pre budúce generácie, ako symbol starých hušťákov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dome tvoril a pracoval fotograf Ladislav Rozman

Životné dielo fotografa a krajinkára Ladislava Rozmana (na snímkach) je pestré. Ukážku z tvorby legendárneho košického fotografa si môžete pozrieť vo fotogalérii.

Bezdomovci zničili interiér opusteného domu

Z opusteného domu sa stal raj pre bezdomovcov. Rozbitý a zdevastovaný interiér (na snímkach), nepripomína najlepšie časy chátrajúcej vily v Košiciach. Bezdomovci sa nie tak dávno vlámali do opusteného domu a celý objekt zničili. Vlastníkovi-developerovi vôbec nevadí, že sa do nehnuteľnosti nasťahovali asociáli, feťáci a bezdomovci.

Vila so starožitným nábytkom a cenným zariadením

SkryťVypnúť reklamu

Koncom decembra 2015 bola vila na ulici kpt.Nálepku vo svojej plnej kráse. Devastácia a ničenie nehnuteľnosti  sa začalo v rokoch 2016 a neskôr. Bol to naozaj pekný rodinný dom s pekne upraveným dvorom, ktorý bol zariadený starožitným luxusným nábytkom (na snímkach). Objekt si v roku 2015 vyžadoval bežnú rekonštrukciu. V tom období bolo možné rodinný dom jednoducho zachrániť. Myšlienka developera, vybudovať na pozemku nový bytový dom, patrí k alternatívnym riešeniam skultúrnenia zničeného objektu. Realizácia je len otázkou dohody medzi kompetentnými a novým vlastníkom nehnuteľnosti. Objekt sa nachádza v tesnej blízkosti najväčšej zelenej plochy na Kuzmányho sídlisku.  Veríme, že vedenie Mesta Košice spolu s Mestskou časťou a vlastníkom, prispejú ku skultúrneniu chátrajúceho objektu v širšom centre Košíc.

SkryťVypnúť reklamu

Problematikou sa zaoberala aj TV Košice a City Reality Košice. Viac informácií získate v závere príspevku kliknutím na linky v odseku Zdroje.

 Fotogaléria:

Hušťáky v minulosti a dnes

1.Panoráma: V pozadí chátrajúci dom
1.Panoráma: V pozadí chátrajúci dom  (zdroj: Foto: Lórant Kulík)

1b.
1b. 
1c.
1c. 
1d.
1d. (zdroj: Foto: Lórant Kulík)
2.
2. (zdroj: Foto: Lórant Kulík)

Zničený zdevastovaný interiér. Foto: Majlo J-lo Frivaldsky

3.
3. 
4.
4. 
5.
5. 
6.
6. 
7.
7. 
8.
8. 
9.
9. 
10.
10. 

Dom v pôvodnom stave. Foto: Miriam Šľachtová

11.
11. 

12.
12. 
13.
13. 
14.
14. 
15.
15. 
16.
16. 
17.
17. 

Udržiavaný dvor archív 2015

18.
18. 
19.
19. 
20.
20. 
21.
21. (zdroj: Foto: Lórant Kulík)

Malá ukážka z tvorby Ladislava Rozmana

22. Ladislav Rozman
22. Ladislav Rozman 

23.
23. 
24.
24. 

Zdroje:

Foto: Majlo J-lo Frivaldsky,Miriam Šľachtová, Ladislav Rozman

https://slachtova.wordpress.com/2015/12/19/historicky-dom-kosice/

https://www.tvkosice.sk/video/614b0e71412e84e9e0039681

https://www.tvkosice.sk/video/615d88ed4c0aeded8a882ba4

City Reality Košice

Lórant Kulík

Lórant Kulík

Bloger 
  • Počet článkov:  246
  •  | 
  • Páči sa:  945x

Po úspešnom absolvovaní Fakulty elektrotechniky a informatiky Technickej univerzity v Košiciach som začal v roku 1997 spolupracovať s denníkom Korzo. Od roku 1998 do mája 2018 som aktívne prispieval z publicistickými článkami a reportážnymi fotografiami do rubrík História, Hobby a Varenie, ktoré pravidelne uverejňoval denník Korzár a Košický večer. Moje príspevky na tému Varenie vychádzali v roku 2006 aj v denníku Nový Čas.V regionálnych denníkoch som sa v publicistických príspevkoch venoval numizmatike, filatelii a ďalším záľubám, ktoré som ilustroval vlastnými fotografiami. Rubrika Hobby v týchto printových médiách už od júna 2018 nevychádza. Tento blog je voľným pokračovaním na uvedené témy. Je určený nielen pre zberateľov, ale pre každého kto voľný čas trávi aktívne, má rád históriu, umenie a rád varí.Trojročné štúdium Dejín umenia na UTV Technickej univerzity v Košiciach som úspešne ukončil v roku 2020 a v roku 2021 Žurnalistické praktikum na akademickej pôde UTV UNIZA v Žiline. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu