Je minulosť (na Balkáne) naozaj mŕtva?

Pred 25 rokmi povraždili v bosnianskom mestečku Srebrenica jednotky bosnianskych Srbov a srbské paramilitárne jednotky okolo osemtisíc bosnianskych mužov a chlapcov. Bosnianski Srbi? Bosniaci? Srbi?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ak ste po prečítaní predchádzajúcej vety zmätení, je to v poriadku. Etnicita, rovnako ako minulosť, je na Balkáne zložitejšia, než sa na prvý pohľad môže zdať.Ktorú minulosť?

V Bosne a Hercegovine majú napríklad minulosti hneď tri. Bosniansku, bosniansko-srbskú a bosniansko-chorvátsku. A nikto presne nevie, ktorá z nich by mala byť vystavená v múzeách.

Pri balkánskych učebniciach dejepisu je tých minulostí dokonca ešte viac. Zladiť výklad balkánskych vojen, prvej a druhej svetovej vojny a vojen z 90-tych rokov vo všetkých krajinách juhovýchodnej Európy je niečo, o čo sa niekoľko desiatok historikov snaží už dve dekády.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samozrejme, minulosť je v skutočnosti iba jedna. Nechcem touto slovnou hračkou príliš relativizovať. Udalosť sa v realite odohrala vždy iba jedným konkrétnym spôsobom. Ale výklady niektorých udalostí sa na Balkáne dramaticky odlišujú.

Fašisti a graffiti

Valery Perry vo svojom akademickom článku z roku 2018 porovnávala verejné vyhlásenia z médií v Bosne a Hercegovine z roku 1992 (tesne pred začiatkom bosnianskej vojny) a z obdobia rokov 2014-2017. Podľa nej je obsah výrokov v súčasnosti veľmi podobný tým z 90. rokov. Niekto sa chce rozdeliť. Niekto zjednotiť. Prví nedôverujú druhým a naopak.

Chorváti sú niekedy označovaný ustašovcami (zjednodušene: ustašovci boli chorvátski fašisti, ktorí bojovali po boku nacistického Nemecka od 1941-1945). Srbi sú zase občas četnikmi (opäť zjednodušene: četnici= srbské nacionalistické hnutie, ktoré aj kolaborovalo s Osou, aj voči nej sem-tam bojovalo počas druhej svetovej vojny). Z mojej skúsenosti pre oboch neexistuje horšia nadávka.

SkryťVypnúť reklamu

Pri nedávnych chorvátskych parlamentných voľbách sa objavilo niekoľko znepokojivých anti-srbských grafitti (lynčovanie či zlomenie prstov miestnym Srbom atď.). Tak ako všade v Európe, aj na Balkáne je nacionalizmus na vzostupe. Tu sa ale dotýka rán, ktoré stále bolia.

Niektoré rany sa zahojili

V dizertačke ma zaujímalo, ako sa môže medzi krajinami, ktoré spolu kedysi viedli vojnu, rozvinúť spolupráca. Niektorým to totiž vyšlo.

Napríklad také Nemecko a Francúzsko. Pred 80 rokmi nepriatelia na život a na smrť. Dnes najbližšie spolupracujúce európske štáty. Prieskumy verejnej mienky L’Institut Francais d’Opinion Publique (IFOP) v roku 1954 ukazovali, že 66% francúzskych respondentov považovalo znovu vyzbrojenie Nemecka sa nebezpečenstvo v akejkoľvek forme. Prieskumy z rokov 1968 až 1971 prekvapivo hovoria, že väčšina francúzskej spoločnosti vnímala Spolkovú republiku Nemecko ako najlepšieho priateľa.

SkryťVypnúť reklamu

Ako je to možné?

Minulosť obradne pochovali. Nemecko uznalo svoju vinu. Negatívne veci boli otvorene adresované a potrestané. A štátnici sa aktívne snažili o to, aby mali ich občania navzájom nové pozitívne skúseností (Elyzejská zmluva z 1963). Vytvorili sa partnerstvá medzi mestečkami, politickými stranami, hudobnými skupinami, univerzitami atď. Nemci a Francúzi sa navzájom navštevovali, spievali spolu, hrali futbal či rozoberali filozofické diela.

Toto na Balkáne úplne prítomné nie je. Nejaké iniciatívy samozrejme existujú a neziskové organizácie sa v tomto smere snažia. Ale chýba tomu koncentrovaná snaha politikov, ktorú zažilo Nemecko a Francúzsko po vojne.

SkryťVypnúť reklamu

Ono je to vlastne ako v akomkoľvek medziľudskom vzťahu. Bolestivá minulosť môže byť skutočne mŕtva len vtedy, keď sa na jej hrobe vybuduje niečo nové a dobré.

Ale tu už trochu filozofujem.

Čo si myslíte vy – môže byť minulosť naozaj mŕtva? 

Miroslava Kuľková

Miroslava Kuľková

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Košičanka žijúca v Prahe. Doktorandka medzinárodných vzťahov. Vo voľnom čase píšem poviedky a čítam, čo mi príde pod ruku, lebo moja zvedavosť je nekonečná. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

274 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

714 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

51 článkov
SkryťZatvoriť reklamu