Prečo majú zmrzlinári v Chorvátsku traumu

Od pašeráka orgánov v Kosove po poradcu prezidentky v Chorvátsku... moja výskumná cesta zmenila, ako vnímam top slovenskú dovolenkovú destináciu a jej obyvateľov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Ako malá som Chorvátsko považovala za miesto super zmrzky, smiešneho názvu meny a mora, kde si treba dať pozor na ježky. 

Ako doktorandka medzinárodných vzťahov som dostala grant, vďaka ktorému som mohla v šiestich balkánskych krajinách vyspovedať politikov aj civilných aktivistov. Pýtala som sa ich na koniec deväťdesiatych rokov a začiatky nového milénia, na to krehké obdobie, keď vojny (bosnianska a kosovská) ešte len čerstvo skončili.

Tých rozhovorov som nakoniec urobila oveľa viac. Neformálnych. Bez nahrávania. V dizertačke som ich ale nikdy nepoužila.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napríklad:

Pani Vanja, u ktorej som v Sarajeve bývala, mi rozprávala ako v tom penzióne, áno, aj v mojej izbe, hostila začiatkom deväťdesiatych rokov vojnových reportérov. A potom jej zo dňa na deň obeleli vlasy. Bližšie o tom hovoriť nechcela.

Moja bosnianska kamarátka mi zas pri káve vysvetľovala, prečo jej mama doteraz nemôže piť capuccino. Farba nápoja jej pripomína vodu, v ktorej počas štvorročného obliehania Sarajeva musela umývať riad.

Pán Milan, ktorý mi prenajímal ubytovanie v Podgorici, mi zase ukazoval, v ktorom okne stál jeho otec s puškou, keď bol na návšteve ešte juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič.

SkryťVypnúť reklamu

Švagor môjho známeho v Belehrade počas vojny v Bosne (1992-1995) raboval opustené domy. Domov sa vrátil s novým televízorom a chladničkou.

Dnes sedím na skoro ľudoprázdnej pláži na ostrove Pag a rozmýšľam, či ten milý pán Tihomir, v ktorého dome práve bývame, tiež niekedy s nabitou puškou čakal na rozkaz. Alebo či mu niekto zobral chladničku a televízor. Pretože každý muž okolo päťdesiatky z Chorvátska, Bosny, Srbska alebo Čiernej Hory bol v čase vojny v aktívnom bojovom veku.

Balkán mi zakaždým ukazuje, ako málo toho jeden o druhom v skutočnosti vieme. A že za prvým dojmom ležia skryté celé vesmíry. Kto vám v skutočnosti nabral ten sladoled za desať kún?

Miroslava Kuľková

Miroslava Kuľková

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Košičanka žijúca v Prahe. Doktorandka medzinárodných vzťahov. Vo voľnom čase píšem poviedky a čítam, čo mi príde pod ruku, lebo moja zvedavosť je nekonečná. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu