Čo vás čaká pri ceste autom z Bratislavy do Dubrovníka ?

Písmo: A- | A+

Je lepšie sa vydať radšej cez Rakúsko alebo cez Maďarsko ? Toto sú moje skúsenosti z cesty toto leto. Zistíte tiež, aké prekvapenie na vás čaká, ak cestujete až na juh Chorvátska.


Na cestu sme sa dôkladne pripravili a štúdiom trasy, stratégie tankovania i ostatných cenných rád pred cestou sme strávili dostatočný čas.


V minulosti sme cestovali do končín nižšie ako Zadar vždy trasou cez Rakúsko smerom na Graz a potom, cez Slovinsko do Chorvátska na Záhreb a diaľnicou ďalej až do Zadaru.
Úskalia tejto cesty môžeme nájsť hneď za hranicami - v Rakúsku. Diaľnica na Graz je veľmi kľukatá, s mnohými obmedzeniami rýchlosti na 100 km/h. Najmä v noci sa deťom po tejto trase necestuje najpríjemnejšie. K nepríjemnostiam treba pripočítať aj rakúsky národný šport - neustále opravovanie povrchu vozovky na dlhých úsekoch diaľnice, čo mnohokrát výrazne spomaľuje cestovanie (hlavne ak počujete každých desať minút otázku detí, kedy budeme pri mori). Nepoznám však aktuálnu situáciu na tejto časti rakúskej autostrády. Ku kladom treba pripočítať kultúru zastávok na rakúskych čerpacích staniciach. Toalety i stravovanie je vždy na vysokej úrovni. Problémom je niekedy aj presun cez Slovinsko, jednak z pohľadu nákladov na ďalšiu diaľničnú známku, ako i občasnými radami pri vstupe/výstupe do/z Chorvátska.


Skrátka tento rok sme sa rozhodli cestovať cez pusty našich južných susedov a zvolili sme trasu cez Maďarsko.


Pokiaľ máte benzínový motor, neoplatí sa vám pred cestou tankovať na rodnej hrude vôbec (platí to i v prípade rakúskej alternatívy cesty) a radšej natankujte plnú až za hranicami. Všetci naši susedia totiž majú oveľa lacnejší benzín ako my. V prípade nafty, je ten rozdiel menší, ale stále sme najdrahší aj tam. Kto chce ušetriť viac, môže tankovať mimo diaľnice. Na diaľniciach sú ceny už tradične vyššie, ale pokiaľ máte nedočkavé deti v aute, podobné stratégie asi pre vás ako i pre mňa nepripadajú v úvahu.


Z Bratislavy sme vrazili teda smerom po diaľnici na Budapešť. Pri meste Gyor sme z nej zišli a cez mestečko Mór sme pokračovali priamymi širokými cestami, na ktorých sa jednoducho predbieha a len ťažko dodržuje rýchlosť, smerom na Székesfehérvár. Tam sme sa opätovne, po približne 65km, napojili na diaľnicu popod Balaton.
Aký je to len rozdiel v porovnaní s kuľukaticou do Grazu ! Diaľnica je rovná ako prút a opäť máte problémy udržať rýchlosť v medziach zákona.


Ani sme sa nenazdali a po prechode hraníc do Chorvátska sme boli v Záhrebe. Ceny na čerpacích staniciach boli opäť príjemnejšie ako u nás, avšak kultúra zastávok meraná úrovňou toaliet a občerstvenia sa už mení podľa toho, kde ste zastavili.
Začnem tými lepšími. Určite zastavte na pumpách Tifon s reštauráciami Marché. Jednoznačne máte na nich najlepší pocit z hygieny na toaletách a i dobré občerstvenie vám padne vhod po hodinách za volantom. Z tohoto pohľadu sme boli veľmi spokojní i na čerpacích staniciach Grodux, avšak asi mierne zaostávali. Pokiaľ môžete, vyhnite sa však pumpám Petrol a INA. Z pohľadu hygieny na toaletách, ale i gastronómie vás na nich nečaká žiadny príjemný jadranský zážitok.


Cestou do Zadaru pre vás chorvátski cestári nepripravili žiadne nepríjemné prekvapenia a nečakajú vás teda žiadne zúženia alebo opravy vozovky.
Ak cestujete ešte južnejšie, jedno prekvapenie predsa len nastane, avšak je príjemné. Diaľnica smerom na Dubrovník je zase o 12 km dlhšia a namiesto vo Vrgoraci schádzate po vybudovaných privádzačoch priamo do Ploče a ústia rieky Neretva do mora. To vám ušetrí minimálne 30 km dobrodružstva po úzkych cestách hornatého vidieku.

Skryť Zatvoriť reklamu