Ako si udržať svoju hmotnosť a nepribrať

Písmo: A- | A+

Mnohí z nás majú to šťastie, že nepriberú na váhe za žiadnych okolností. Ich metabolizmus pracuje výkonne a aj bez zjavného úsilia si svoju hmotnosť ľahko udržia. Avšak väčšina populácie spadá do druhej kategórie - musia si dávať pozor na to čo a koľko jedia, aby si svoju hmostnosť udržali na rovnakej úrovni. Ako teda dostať svoje telo pod kontrolu ?


V teórii to vyzerá jednoducho. Podľa toho, čo som sa dočítala, stačí počítať kalórie. Ak ich v strave príjmem rovnaký počet, ako ich fyzickou aktivitou zo seba vydám - moja hmotnosť sa nezmení. Inuitívne, ak ich prijmem menej - chudnem. Ak ich prijmem viac - priberám.

Hmmm ... to znie rozumne. Hurá do toho ! Ako však zistím, koľko kalórii zjem a koľko zo seba vydám ?

Chápem, že kalórie prijaté v strave sa dajú vypočítať prostredníctvom určitých nutričných tabuliek, pokiaľ si budem zaznamenávať všetky suroviny, ktoré na ich prípravu použijem. Ja však nechem stráviť celý deň zapisovaním hodnôt. Navyše nie všetky jedlá, ktoré cez deň zjem, si pripravujem doma. Existuje nejaký jednoduchší spôsob ?

Pozerajúc na druhú stranu rovnice udržania hmotnosti zostávam ešte bezradnejšia. Preboha, ako zistím koľko energie v kalóriach som za deň vydala ? To vyzerá, že bude ešte väčší problém ako tie nutričné tabuľky. Kalórie pálim keď spím, riadim auto, nakupujem ... nehovoriac o športe. To si mám pekne zapisovať aj toto a potom spätne zisťovať niekde na internete, koľko to bolo kalórii ?

Hrôza len pomyslieť ! Neviem si predstaviť, že celý deň niečo zapisujem do mobilu, čo som jedla a čo som robila cez deň a večer z toho robím excelovskú tabuľku.

Našťastie pre obe strany rovnice som našla jednoduché riešenie.

Pre zjedené kalórie sú to aplikácie v mobilných telefónoch. Mobil mám vždy po ruke a hneď, ako niečo zjem, tam zaznamenám. Mnohé z nich obsahujú široké databázy slovenských potravín i slovenských jedál. A nie sú to iba tie slovenské, resp. české aplikácie. Najskôr som používala aplikáciu Kalorické tabulky v češtine. Teraz používam aplikáciu Myfitnesspal. Evidentne od nejakej americkej spoločnosti, avšak databáza, na moje prekvapenie, obsahuje všetky slovenské a české potraviny i jedlá. Neviem, možno existuje aj nejaká lepšia, ale táto mi zatiaľ vyhovuje.

Čo sa týka pravej strany rovnice, vyriešila som to tak, že som si kúpila krokomer. Malá vecička, ktorú nosíte na sebe, počíta vaše kroky a spálené kalórie počas celého dňa. Veľmi praktické. Priebežne viem, ako na tom som s výdajom energie. Viem, koľko krokov musím spraviť, aby som sa dostala na svoju potrebnú úroveň spálených kalórii. Ak sa hýbem málo, snažím sa po zbytok dňa chodiť viac. Ak sa hýbem veľa, môžem naopak viac zjesť. Veľa z nich sa dá synchronizovať do tej istej aplikácie, kde si vkladáte svoje jedlá. Existuje už mnoho druhov krokomerov v rôznych cenách. Nemala som problém si vybrať.

Ak idem bicyklovať, behať, plávať, hocičo pri čom vydám nárazovo viac energie a môj krokomer to nevie presne zaznamenať, zadám to do aplikácie ručne. Môžem použiť aj športové hodniky - športtestery. Mne však zatiaľ stačí krokomer.

V dnešnej dobe moderných technológii je predsa len o niečo jednoduchšie dbať o svoje telo.

Skryť Zatvoriť reklamu