Nespresso rozširuje ponuku o udržateľný sortiment

Celosvetový výrobca kávy dá zákazníkom na výber, či chcú hliníkové alebo papierové kávové kapsuly

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zrejme sa nenájde človek, ktorý by nepoznal spoločnosť Nestlé Group. Tá má vo svojom portfóliu celý rad populárnych značiek od zmrzlín Mövenpick, cez sladkosti KitKat, Lion, Nesquick, až po výrobcov kávy, ako je Nescafé alebo Nespresso. A práve Nespresso oznámilo rozšírenie ponuky pre zákazníkov o papierové kapsuly, ktoré je možné kompostovať.

Agentúra Reuters informovala, že spoločnosť Nestlé sa rozhodla rozšíriť ponuku značky Nespresso o papierové kapsuly, aby tak prilákala zákazníkov, ktorých odrádzali od kúpy ich výrobkov kovové kapsuly používané doteraz. Väčšina spotrebiteľov totiž nevie, že sa vyrábajú z hliníka, dajú sa efektívne recyklovať, a často tak namiesto recyklácie končia na skládke odpadu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Možnosť výberu

„Cieľom nie je nahradiť všetky hliníkové kapsuly papierom, ale dať spotrebiteľovi väčší výber. Je to alternatíva pre udržateľné možnosti," vyjadril sa k novej línii produktov Guillaume Le Cunff, generálny riaditeľ Nespresso. Zároveň dodal, že zákazníci si tak budú môcť vybrať verziu, ktorá lepšie vyhovuje ich vlastným preferenciám– teda či chcú kompostovať papierovú verziu alebo radšej recyklovať hliníkovú. Nová línia produktov by tak mohla firme priniesť nových zákazníkov, ktorí doteraz o kúpe neuvažovali. Ako uviedlo Nespresso na svojej oficiálnej webovej stránke, vývoj kompostovateľných kapsúl trval tri roky a predaj bude testovaný vo Švajčiarsku a Francúzsku, pričom odštartovať by mal už na jar budúceho roka. Okrem toho spolupracuje od roku 2003 na programe trvalo udržateľnej kvality s Rainforest Alliance.

SkryťVypnúť reklamu

Akcie výraznejšie nereagovali

Akcie spoločnosti Nestlé po oznámení, ktoré vydalo Nespresso nezaznamenali výraznejšiu reakciu investorov. V podstate sa posledný mesiac nachádzajú v rastovom trende, ale pri pohľade na posledný rok môžeme na grafe vidieť korekciu na úrovni necelých 8 percent. V prípade 5-ročnej výkonnosti však pozorujeme, že akciám sa z dlhodobého hľadiska darí a za spomínané obdobie si pripísali rast na úrovni 32 percent.

Historický vývoj ceny akcií spoločnosti Nestlé od roku 1995 je v zelených číslach.
Historický vývoj ceny akcií spoločnosti Nestlé od roku 1995 je v zelených číslach.  (zdroj: Zdroj: Google Finance; Analýza: Wonderinterest Trading - Olívia Lacenová)

Stabilita aj v časoch hospodárskych výkyvov

Vedeli ste, že Nespresso je jednou z najväčších značiek Nestlé a tiež jednou z najziskovejších?

Tržby prevádzkovej jednotky Nestlé Nespresso S.A. v roku 2021 dosiahli 6,4 miliardy CHF (6,7 miliardy USD). Celkové tržby spoločnosti Nestlé sa v minulom roku zvýšili o 3,3 percent na 87,1 miliardy CHF. Čistý zisk vzrástol o 38,2 percent na 16,9 miliardy CHF. Takzvaný organický rast dosiahol 7,5 percenta, čím spoločnosť prekonala nielen vlastné, ale aj očakávania analytikov. Neustále rastúce náklady by však mohli mať určitý vplyv na finálny zisk spoločnosti v roku 2022.

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavá súčasť investičného portfólia

Aj keď po prudkom náraste predaja počas pandémie zaznamenal rastový trend spomalenie, Le Cunff neuviedol žiadne predajné ciele novej línie kapsúl. Nespresso zaznamenalo dobrú odolnosť aj počas predchádzajúcich kríz, takže vedenie ani trhy nemajú žiadny dôvod na obavy z budúcnosti ani s ohľadom na neistú hospodársku situáciu vo svete. V tomto svetle môžu byť akcie Nestlé zaujímavým spestrením portfólia každého investora.

Olívia Lacenová

Olívia Lacenová

Bloger 
  • Počet článkov:  132
  •  | 
  • Páči sa:  36x

Vo svete finančných trhov som začínala na oddelení sales. Fascinoval ma najmä svet akcií a komodít, ktorým som sa chcela venovať podrobnejšie. Rok a pol som strávila aj písaním odborných článkov na túto tématiku v redakcii Hospodárskych novín. Následne som sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala som pre spoločnosti xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a vývoj drahých kovov. Dnes sa na pozícii hlavnej analytičky Wonderinterest Trading naďalej venujem vývoju na finančných trhoch. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

284 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
SkryťZatvoriť reklamu