Priplatíme si za letenky? Šéf Ryanairu v tom má jasno

Ultralacným letenkám do 10 eur bude čoskoro koniec. Priemerná cena letenky by mala narásť zo 40 na 50 eur.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Prudký nárast cien pohonných hmôt nemá dopad iba na automobilový priemysel, ale najnovšie zrejme výrazne ovplyvní aj výber dovolenkových destinácií, ktoré turisti navštevujú vďaka výhodným ponukám nízkonákladových leteckých spoločností. Generálny riaditeľ Ryanairu, Michael O‘Leary, totiž oznámil, že éra lacných leteniek za ceny do 10 eur končí.

Informáciu poskytol spravodajský web BBC s tým, že letecká spoločnosť už neplánuje ponúkať lety za extrémne nízke ceny, keďže pohonné hmoty výrazne stúpajú. O´Leary ďalej uviedol, že priemerná cena letenky spoločnosti by sa mala v priebehu nasledujúcich piatich rokov zvýšiť z minuloročných 40 eur na zhruba 50 eur, čo predstavuje za dané obdobie nárast na úrovni 25 percent.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Náklady na dovolenku budú stúpať

Spolu s neustále rastúcou infláciou a s ňou súvisiacim rastom životných nákladov to pre verejnosť nepredstavuje pozitívnu správu. Potenciálni dovolenkári si totiž za svoj vytúžený oddych budú musieť priplatiť v rade desiatok percent na osobu. Keďže na princípe ponuky low - cost leteniek fungujú aj ďalšie spoločnosti ako EasyJet a Wizz Air, je pravdepodobné, že môžeme očakávať podobný scenár aj v ich prípade.

Ľudia sa sústredia na lacnejšie alternatívy

Na druhej strane sa šéf Ryanairu vyjadril, že si nemyslí, že by ľudia kvôli zvyšovaniu cien leteniek začali obmedzovať počet letov. Pravdepodobnejšie je, že svoj výber sústredia na lacnejšie destinácie, aby svoj rozpočet udržali v stanovenom limite a zároveň si dopriali plnohodnotný oddych.

SkryťVypnúť reklamu

Dopad na akcie spoločnosti

V reakcii na zverejnenie informácie o zdražovaní cien letov sa hodnota spoločnosti na burze v priebehu včerajšieho obchodného dňa pohybovala zmiešane, no žiadne veľké straty nezaznamenala. Najskôr sa nachádzala v zelených číslach, no neskôr si zisky odpísala. Do 18. hodiny sa jej hodnota nachádzala na úrovni pod hranicou 75 USD za akciu, zatiaľ čo tesne po otvorení obchodného dňa to bolo okolo 75,5 USD za akciu.

Vývoj hodnoty akcií spoločnosti Ryanair za posledných 5 rokov.
Vývoj hodnoty akcií spoločnosti Ryanair za posledných 5 rokov.  (zdroj: Zdroj: Investing.com; Analýza: Olívia Lacenová - Wonderinterest Trading)

Komerčné lety čelia aj výčitkám kvôli emisiám

Odvetvie komerčných letov čelí aktuálne aj tlaku na zníženie uhlíkových emisií, na ktorých sa podieľa celosvetovo približne 2,4 percentami. Kampane na túto tému majú presvedčiť ľudí, aby prešli na iné spôsoby dopravy, ako je napríklad cestná (v ktorej sa trend pomaly ale isto presúva na elektromobilitu) alebo železničná. Pri kratších letoch sú najmä železnice reálnou alternatívou, avšak dlhšie lety reálnu alternatívu nemajú. Kým budú cenovo dostupné, stredná trieda sa bude snažiť spoznávať svet. Túto situáciu však výrazne by mohli zmeniť napríklad nové emisné poplatky. Samotné aerolinky záujem dramaticky dvíhať cenu leteniek mať nebudú.

Olívia Lacenová

Olívia Lacenová

Bloger 
  • Počet článkov:  119
  •  | 
  • Páči sa:  23x

Vo svete finančných trhov som začínala na oddelení sales. Fascinoval ma najmä svet akcií a komodít, ktorým som sa chcela venovať podrobnejšie. Rok a pol som strávila aj písaním odborných článkov na túto tématiku v redakcii Hospodárskych novín. Následne som sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala som pre spoločnosti xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a vývoj drahých kovov. Dnes sa na pozícii hlavnej analytičky Wonderinterest Trading naďalej venujem vývoju na finančných trhoch. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

279 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
SkryťZatvoriť reklamu