Maškary a cvičené krysy- alebo prečo idem štrajkovať

Ven  z šedivých baráku vylezly maškary v ledovém jitru v den po soudné noci ....  Jdou cvičení sloni a cvičení pávi Pár cvičených koní a cvičené krávy Jdou cvičené žáby a cvičené šváby Jdou cvičení mroži  a za nimi- s noži- jdou cvičení lidé... A cvičené krysy...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pamätáte? Karel Kryl týmito slovami vyjadril svoje pocity v roku 1970 .(Pre tých, ktorých to zaujíma- Karel Kryl, KRYLOGIE, vydala ACADEMIA, Praha 1994)
Mne prišli na um, v iných súvislostiach, keď som dnes čítala všetky tie „ múdre, prajné" slová vyslovené „zainteresovanými" na adresu učiteľov a v súvislosti so štrajkom.
Takže aké maškary a aké krysy?

Začnem ZMOS-om- súdruhovia Turčány, Parizek, Dvonč- majú zrazu plné ústa slov o tom, ako sa treba, a ako sa oni chcú postarať o školopovinné deti počas štrajku učiteľov. Vraj riaditelia môžu povolať dôchodcov( do zbrane súdruhovia?), riaditeľ sa vraj môže spojiť s centrom voľného času, rôznymi rekreačnými službami, športovými klubmi a tak ďalej...
Vážení, kde ste boli doteraz? Zrazu je Vám každý dobrý, len aby ste učiteľom poškodili a rozoštvali spoločnosť? A vlastne ma to ani neprekvapuje! Čo sa dá očakávať od ľudí ako vy? Len štvavá propaganda ukrytá za farizejské slová. Vám nejde o to, aby ste pomohli rodičom. Vám ide o vlastné stoličky, o to, aby ste oslabili štrajk, aby ste vniesli neistotu do radov pre štrajk rozhodnutých učiteľov. Ide Vám o to, aby ste získali plusové body u svojho mecenáša. Skúsme spolu hádať, vážení čitatelia, kto to je.

A vrcholom všetkého je sám minister školstva, ktorý vyzval primátorov a starostov, aby pomohli zabezpečiť starostlivosť o deti. (http://www.sme.sk/c/6612854/caplovic-vyzyva-starostov-aby-sa-pocas-strajku-postarali-o-deti.html). Ten minister, ktorý sa o svoj rezort vôbec nestará, ktorý sa touto výzvou vysmieva všetkým učiteľom priamo do tváre. Viac na adresu tohto pána asi nemá význam písať.

Vy, vyššie menovaní, a tí ostatní podobného a rovnakého zmýšľania- naozaj si myslíte, že keď v júni približne 44 % volebným právom disponujúcej populácie trpelo stratou pamäte, že to platí aj pre zvyšok spoločnosti? Ani štát priamo zo štátneho rozpočtu, ani mestá a obce nepodporovali a nepodporujú spomínané centrá voľného času a športové kluby, či iné zariadenia, kde by naša mládež mohla tráviť svoj voľný čas tak, ako by to potrebovali. Hádam, si len nemyslíte, že kvôli tým ihriskám s umelým povrchom, ktoré tak pompézne otváral sám On.. v rokoch 2006-2010 sa teraz všetci od blaha zbláznime! Školy živoria, športové kluby zanikajú, nové zariadenia nevznikajú. A Vy máte odvahu žiadať tých, ktorí ešte prežili o pomoc? Poriadna arogancia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A vraj týchto ľudí by riaditeľ školy mohol zaplatiť z peňazí na platy štrajkujúcich učiteľov. Možno, peniaze ostávajú na školách to vieme, riaditelia sa môžu rozhodnúť, ako ich použijú. (aj podľa svojho svedomia). Ale- aj tak by bolo vhodné vedieť, na základe akého právneho dokumentu (zmluvy) by tým povolaným dôchodcom riaditelia vyplatili peniaze.

Naozaj maškarný ples- masky ľudomilov na tvári, a pod nimi ironický úškrn - veď počkajte učitelia, my Vám podkúrime....

A krysy? No predsa tí, ktorí chcú na vzniknutej situácii zarobiť, či tiež tí, ktorí si chcú prihriať svoju polievočku. (http://www.sme.sk/c/6612505/ucitelia-vyjdu-do-ulic-v-bratislave-kosiciach-a-banskej-bystrici.html)

Názor si utvorte sami, vážení čitatelia.

Prečo idem štrajkovať? Aj napriek tomu, že sa mi nepáči málo razantný postup vedenia odborov ( na inom mieste som už písala, že nie som členkou OZ), nesúhlasím so všetkými krokmi, ktoré predstavitelia odborov podnikajú, spôsob, ako komunikujú so svojou členskou základňou a spôsob prezentácie v médiách, som presvedčená, že je treba ukázať svoju nespokojnosť so stavom školstva nahlas. Nespokojnosť s výškou ohodnotenia našej práce, s podvyživeným financovaním škôl vo všeobecnosti, a že je treba poukázať na spoločenský význam práce učiteľov z pohľadu budúcnosti našej spoločnosti.
Ani termín štrajku sa mi veľmi nepáči, som presvedčená, že štrajk na jar- ZŠ počas písania monitorov a SŠ počas písomných maturít by bol účinnejší. Len sa ho netreba báť. Pozrime sa okolo seba, na marazmus panujúci v našej spoločnosti, nazrime do svojho vnútra a opýtajme sa sami seba, čo chceme. Prestaňme- niektorí spomedzi našich radov -pchať hlavu do piesku a čakať, že toto za nás vyrieši niekto druhý.
Aby sme neskôr neľutovali, a sami sebe nemuseli vynadať za to, že sme preto, aby sme mohli dôstojnejšie žiť, neurobili nič.

Urobme niečo preto, aby čo najskôr prestalo platiť- a vezmem si na pomoc opäť Karla Kryla- „ Na rohu ulice vrah o morálce káže....."


Katarína Lacušková, 22.11.12

Katarína Lacušková

Katarína Lacušková

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dobrá kniha a priatelia pomáhajú keď to potrebujeme. Okrem toho mám rada históriu,cestovanie, turistiku a dobrú hudbu. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu