List prezidentovi Slovenskej lyžiarskej asociácie

List člena Slovenskej lyžiarskej asociácie prezidentovi SLA, Františkovi Repkovi, ako reakcia na situáciu, ktorú svojím konaním spôsobuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Pán Repka,

správne by som Ťa mal osloviť pán prezident Slovenskej lyžiarskej asociácie, ale nech sa snažím akokoľvek, toto slovné spojenie mi nejde z úst. Vysvetlím, prečo. Budem sa snažiť byť objektívny a nezaujatý, i keď môžem potvrdiť len snahu. Vychádzam len z vlastnej skúsenosti s Tebou.

Ako si sa stal prezidentom SLA

Bolo to moje prvé stretnutie s Tebou. Konferencia SLA v Kremnici. Veľmi búrlivé a nepríjemné obdobie v SLA, resp. v ÚAD (Úseku alpských disciplín). Vzdanie sa funkcie prezidentky Janky Gantnerovej, otvorený boj Marina Mersicha ako šéfa ÚAD s celým A - teamom „jeho“ slovenskej zjazdárskej reprezentácie. Deň pred konaním sa tejto konferencie zasadalo predsedníctvo SLA a dohodlo sa, že v Kremnici sa budú schvaľovať aj nové stanovy, ale v žiadnom prípade sa nebude voliť nový prezident.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A cez túto letnú noc si sa narodil Ty. Z ničoho nič. Nový prezident SLA. Bývalý združenár a výborný reprezentant Československa sa v to ráno bez upozornenia, pozvánky či reportu po návrhu mne neznámej osoby (takých tam bolo oveľa viac ako pravých lyžiarov ) odprezentoval pár vetami ako kandidát na prezidenta SLA. To Ti stačilo, aby si sa ním na obrovské prekvapenie všetkých zúčastnených a zainteresovaných nakoniec aj stal.

Už vtedy, po Tvojej inaugurácii a v následnom rozhovore pre médiá som si všimol, že oslovenie PÁN PREZIDENT a žiara reflektorov sa Ti páčia. Veď nakoniec to nemusí byť chybou. Pán Repka, stal si sa prezidentom Slovenskej lyžiarskej asociácie na veľmi divnej členskej schôdzi v Kremnici ako produkt pánov Marina Mersicha, Ivana Ivaniča a spol. Si produktom stanov, ktoré nemajú v demokratickom systéme obdoby a sú v rozpore s tradíciami hnutia aj so zákonom o športe.

SkryťVypnúť reklamu

JA, AKO PREZIDENT SLA...“ Na môj vkus príliš často začínaš vetu týmito slovami. Zrejme Ti sláva stúpla do hlavy. Ale proti gustu žiaden dišputát.

Pozrime sa teda na tú slávu.

Prezident zvoláva a vedie Predsedníctvo SLA (článok 13.9. c – stanovy SLA)

Prezident je čelným predstaviteľom združenia, je vodcom, lídrom, príkladom vedenia a šírenia myšlienky fair play. Musí byť príkladom funkcionárskej, ale často aj trénerskej práce, ktorá vzhľadom na ekonomickú situáciu nie je dostatočne, vo väčšine prípadov vôbec, finančne ohodnotená. Preto okrem lásky k lyžiarskemu športu je ďalším predpokladom aj obetavosť, nadšenie ba až fanatizmus či, ako sa hovorí, prosto treba byť trafený. Inak by to nikto z nás nerobil. Vedel si, do čoho ideš, a preto slová ako: „Robím to vo svojom čase bez nároku na odmenu,“ neobstoja. Ibaže by si mal iné pohnútky.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident zvoláva a riadi. Čo v praxi znamená aj to, že ako predsedajúci máš len Ty právo predkladať na schválenie uznesenia na P-SLA. Na P-SLA predkladá návrhy uznesení jeho predseda – teda Ty, PREZIDENT SLA. Je viac ako zaujímavé, pre mňa však nepochopiteľné, že si sa v 90 % hlasovaní za prijatie uznesení P-SLA zdržal hlasovania za vlastné uznesenia. Určite to v žiadnom prípade nehovorí o tom, že by si bol vo svojej funkcii rozhodným lídrom. Pretože, ak by si bol proti uzneseniu, hlasuješ: nie. Ak by si s ním súhlasil, hlasuješ: áno. Čo si mám teda o tomto prístupe rozhodného, priameho lídra, PREZIDENTA SLA myslieť? Určite si pamätáš, keď som sa Ťa to na zmarenom P-SLA 8. februára 2016 osobne spýtal. To bolo naše druhé stretnutie.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident vyvíja činnosť pri získavaní marketingových partnerov SLA (článok 13.9. b – stanovy SLA)

Pri našom prvom stretnutí, pri Tvojom zrode, sme si od Teba všetci vypočuli príhovor o tom, aký si úspešný manažér, koľko máš firiem a úspešných projektov, ako máš pripravenú marketingovú stratégiu pre SLA. Ani marketingová štúdia a nieto ešte stratégia neuzrela svetlo sveta do dnešného dňa.

Takže pre SLA si do dnešného dňa svojou marketingovou stratégiou vybavil celkovo 0 eur. Zatiaľ sa nebudem rozpisovať o tom, koľko eur nás všetkých v SLA stála Tvoja nekompetentnosť. A to máš v sebe ešte toľko drzosti, že inteligenciu členov SLA urazíš vyhlásením o vzdaní sa predsedu marketingovej komisie z dôvodu, že v P-SLA (rozumej v Tvojom Predsedníctve) pretrvávajú dlhodobo rozpory, a preto nemôžeš svoju zrejme najdôležitejšiu úlohu vykonávať s plným nasadením a presvedčením. Kto a ako Ti bránil ukázať za skoro dva roky Tvoje plné nasadenie? Kto Ťa pripravil o presvedčenie? Prepáč, ale beriem to ako chabú výhovorku malého chlapca. A nie argument rozhodného lídra, o ktorom si sám hovoril na našom prvom stretnutí. Pri Tvojom zrode.

František, všetci vieme, že nikto z neba učený nespadol. A iba ten, kto niečo robí, robí aj chyby. Také chyby by každý pochopil. Verím, že určite sú veci, ktoré si myslel dobre a rovnako dobre ich aj urobil. Nechcem, aby to vyznelo ako nemilosrdná kritika, bez uznania, ako aj objektivity, o ktorú sa snažím, ako som Ti sľúbil. Ale, ak aj také dobré veci existujú, tak ich absolútne zatieňujú veci zlé, nesprávne, dokonca nešportové, neetické, ba priam likvidačné pre celé naše hnutie.

Veď ako inak si mám vysvetliť Tvoj prístup k Tvojim základným povinnostiam, akými je riadenie P-SLA, kde sa síce zúčastňuješ, dokonca ho aj riadiš, ale nehlasuješ za ani proti? Ako si mohol pripustiť hlasovanie o uznesení KRK? Sám som bol pri tom, keď ti právny zástupca SLA osobne aj písomne vysvetlil, že rozhodnutie je nielen proti stanovám, ale je aj v rozpore so zákonom. Tým pádom je aj nevykonateľné.

Právny zástupca SLA Ti potvrdil, že ak člen P-SLA nie je členom SLA, napr. nezaplatil členské, nemôže aktívne vykonávať svoju funkciu. Jeho hlas teda pri hlasovaní nie je platný. Ako mám chápať potom to, že Ty to potom vlastným rozhodnutím a bez vysvetlenia neberieš do úvahy? Toto bolo naše tretie a zároveň aj posledné stretnutie.

Po prvom stretnutí človeka spoznáš podľa očí, po druhom podľa reči a po treťom už môže byť Tvojím priateľom. Ja som po troch stretnutiach s Tebou pochopil, že nie si človek tých hodnôt, o ktorých si hovoril v Kremnici. Áno, Ty hovoriť vieš. Ale výsledok?

Hovoria Tvoje skutky. Tak, ako sa narodíš, tak aj žiješ. Aj naďalej sa správaš len ako produkt svojich stvoriteľov pána Marina Mersicha, Ivana Ivaniča a spol. Plníš ich priania či rozkazy. Aj v rozpore so zákonmi tejto krajiny, stanovami Tvojej asociácie a takisto aj v rozpore s vlastným presvedčením. Keďže sám si bol reprezentantom, musíš cítiť alebo minimálne vedieť, ako sa cítia naše dievčatá pred „pretekom roku“ pre slovenské lyžovanie po Tvojom samoľúbom rozhodnutí.

Kľúčové je to, že len vďaka Tebe je opäť v SLA taký zmätok. Prečo? No preto, lebo si dovolil ako PREZIDENT SLA, aby jeden človek dlhodobo traumatizoval ÚAD svojimi nezmyslami a aj to, že Tvoji stvoritelia ovládali P-SLA. Vo svetle Tvojich posledných rozhodnutí som to konečne pochopil. Si konečne len členom úzkej skupiny ľudí v našom hnutí, ktorá nerešpektuje zákony ani stanovy. Aj keď sa veľmi rád za stanovy a dobrý úmysel skrývaš, pravda je úplne inde.

Pamätám si, ako si celému vedeniu ÚAD srdečne gratuloval za vynikajúcu prácu v úseku alpských disciplín, ako vysoko si vážiš ich prácu vedenia. Vraj to je jediný úsek, ktorý pracuje na 100 %. Hovoril si, že ostatné úseky si z nich majú brať príklad. Že je tu konečne v histórii SLA úsek, ktorý má naplánovaný a dokonca aj vyrovnaný rozpočet. Tvrdil si, že ich všade chváliš a za nimi a ich prácou ako PREZIDENT SLA rozhodne stojíš. Bolo to 8. februára a 15. februára 2016 na dvoch zmarených zasadnutiach P-SLA.

A tento konečne fungujúci úsek, aj vďaka ktorému má slovenské lyžovanie tak fantastické výsledky a popularitu, čo sú mimochodom hlavné parametre na určenie výšky štátnej dotácie, TY ZRUŠÍŠ. To isté vedenie, ktoré podľa Tvojich vlastných slov tak chváliš a brániš. Bez hanby vymeníš svoje slová – slová PREZIDENTA a hájiš sa účelne vymysleným uznesením, ktoré, ako veľmi dobre vieš, je nevykonateľné?! A nakoniec sa ani nehanbíš použiť slová, že Ti to je ľúto, ale konal si pre dobro a v záujme hnutia?! Preboha, koľko pretvárky a klamstiev. Klameš. Nás všetkých, ktorí Ti uverili. Tých, ktorí uverili v srdce reprezentanta. Nie som Tvoje svedomie, ale zrkadlo Ti nastaviť môžem.

František, ja chápem, keď sa niekto rozhodne, že urobí všetko preto, aby niečo získal len pre seba. Na to Tvoji stvoritelia svoju skupinku založili. Ale jedno pochopiť neviem.

Čo také hrozné sa musí stať v živote reprezentanta, že zapredá svoju dušu?

Ladislav Smolen

Ladislav Smolen

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Lyžiar telom aj dušou. Bývalý reprezentant v zjazdovom lyžovaní, vyštudovaný tréner a podporovatel mladých slovenských talentov. Človek, ktorému záleží na osude lyžovania na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu