Čím som sa previnil? alebo výpalné čo sa tvári ako legálna pokuta

Posledných 6 rokov som strávil štúdiom na Prešovskej Univerzite v Prešove, teda ak sa táto inštitúcia univerzitou v pravom slova zmysle nazvať dá. Nikdy som neovplýval jednoduchosťou a všetky skúšky som si musel krvopotne vydrieť. Aj napriek tomu, že spolusúkmeňovci chodili na diskotéky a chodbovice všetkého druhu, spravili všetko načas a po piatich rokoch štúdium uzavreli. Ja som to nestihol a ani po 6 rokoch som neodštátnicoval, pretože som dal prednosť pracovnej ponuke pred štátnicami. Zrazu som sa dozvedel, že za predĺženie štúdia sa bude pykať. A tak sa pýtam: Čím som sa previnil?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (57)
Matus inak nikdy neopakoval. je to dobry student
Matus inak nikdy neopakoval. je to dobry student (zdroj: filip)

 Výmenu politickej garnitúry neberiem tragicky, ale rozhodne ju nevítam z nadšením. O to viac ma zaskočila sms, z ktorej som sa dozvedel, že za "predĺženie" štúdia sa bude platiť. Snáď prvý krát v živote som nechcel veriť vlastným očiam. Nie je to tak dávno, čo pán premiér Fico sľuboval, že školné nebude. Ako mi, ale teraz chce vysvetliť toto. Veď každý jednotlivec má iný "príbeh" a to čo sa pripravuje bude pre niektorých inými slovami znamenať jednoducho výpalné, ktoré sa navonok tvári ako legálna pokuta, ako školné, atď. Skrátka nazvať si to môžeme rôzne, ale v princípe to bude vždy to isté.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Môj príbeh je veľmi jednoduchý. Ako prvák som nezvládol učivo prvého semestra a musel som opakovať ročník. Jednoduchá matika, neurobil som prvé dva zápočty a už sa to so mnou viezlo. A tak som si to teda zopakoval. Po prvotných problémoch som sa nakopol a rozhodne som nepatril medzi horších študentov. Priznávam, že bifľovačky mi príliš nešli ani nejdú, ale zato mám názor. Názor aj tam, kde iní len preberajú nabiflené učivo. Názor, ktorý ma trochu neskromne posunul ďaleko pred niektorých spolužiakov, ktorí síce majú vedomosti, ale pre dnešnú spoločnosť sú iba neflexibilnými skostnatelými mravcami, ktoré nič nové neponúknu, ba naopak budú robiť vždy len to čo im iní prikážu. Popri škole som chvíľu stihol riadiť Paf Rádio, v ktorom som okrem iného odmoderoval 5 rokov a sem tam som stihol aj nejaký kurz. Naposledy sme boli s Dodom na barmanskom kurze, atď. Navyše sa každé leto túlam v zahraničí, aby som zarobil nejakú hotovosť, ktorú vždy miniem na Slovensku, čo sú pre slovenskú ekonomiku "čisté prachy" ako detská prdelka. A za to, že na sebe pracujem viac ako zaprdení alkáči, ktorí chodia po diskotékach, mám teraz platiť viac? A prečo? Nová vláda ešte ani nezačala a už sa spreneverila hodnotám, ktoré hlásala pred voľbami.

Skryť Vypnúť reklamu

 Takto sa na Slovensku odmeňuje kreativita a schopnosť na sebe pracovať. Aj keď by sa zdalo, toto nie je o politike. Je to o schopnosti sociálnej demokracie "chápať a riešiť problémy toľko ospevovaného jednotlivca individuálne". Ale vravím si, že všetko sa dá predpokladať. Aj toto sa dalo, len som mal čítať medzi riadkami. Na záver jedna výzva: Ak sa veci pohnú dopredu spomínaným smerom, mali by mať všetci študenti právo žiadať okamžité odvolanie učiteľov, ktorí sú svojími metódami a odbornosťou niekde na prahu praveku. To po prvé a po druhé, by mal vzniknúť zákon, ktorý by okamžite vylúčil úplatných učiteľov a uplácajúcich študentov, ktorých týto pádom pribudene ako maku. Samozrejme bez akejkoľvek náhrady, možnosti zamestnania sa v školstve, resp. možnosti pokračovať v štúdiu. Lebo v inom prípade sa nám tu rozrastie klobásková forma štúdia, o ktorej dodnes počúvame od rodičov a ktorá bola tak obľúbená za totalitných čias. Pretože inak nám v kanceláriách budú na veky sedieť Ing. a Mgr. a pod., ktorí okrem oháňania sa titulom, nevedia nič.

Pravoľub Lamoš

Pravoľub Lamoš

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som ten ktorý patrí len Andrejke, ten ktorý chce slúžiť iným a ten ktorý sa denno-denne učí milovať. Zoznam autorových rubrík:  CestovatnieSpoločenskéŠkolstvoZábavnéZamilované

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

3 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu