Na Deň narcisov prispeli hlupáci

Nie je to tak dávno čo „nám“ Deň narcisov priniesol 18 miliónov korún. Veľmi pekná čiastka z veľmi peknej akcie, za ktorú vyslovujem organizátorom úprimný obdiv. Človek by mohol povedať, že aj keď sa nám všetkým nežije ľahko, opäť sme raz ukázali, že sa vieme spojiť pre dobrú vec. Avšak niekoľko týždňov po celonárodnej zbierke, keď sa mnohí novinári predbiehajú chválospevmi na slovenskú štedrosť, tvrdím, že Deň narcisov nepreukázal našu štedrosť, ale pravé naopak našu lakomosť, vypočítavosť, ješitnosť a hlavne obrovskú hlúposť a aroganciu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)
toto z nas moze urobit aj hlupakov
toto z nas moze urobit aj hlupakov (zdroj: lamos)

 Ako som tak sedel jedno slnečné popoludnie pred divadlom, zbadal som slečnu, ktorá sa v snahe niečo predať neustále prechádzala sem a tam. Zjavne dobre naladená dievčina ponúkala nejaké časopisy, ale záujem okolo idúcich bol taký veľký, že skôr by ste na púšti predali tonu piesku ako jeden časák pred naším divadlom. Až po chvíli som zbadal, že ponúkaným artiklom neboli časopisy, ale pohľadnice. Určite ste sa už aj vy vo svojich mestách stretli s dobrovoľníkmi, ktorí sa takýmto spôsobom snažia získať financie na podporu ľudí s onkologickými ochoreniami. Podišiel som teda k dievčaťu, kúpil som si pohľadnicu, prehodili sme zopár slov a obďaleč som naďalej sledoval ako sa jej (ne)darí. Desiatky okolo idúcich nielen že neboli ochotní kúpiť si čo i len jednu pohľadnicu za smiešnych 20 korún, ale 99% nebolo ochotných sa ani pristaviť, vypočuť si o čo vlastne ide a povedať: „Nie, ďakujem.“. 13 sekúnd (sám som stopoval), to je čas akým by vás takýto dobrovoľník zdržal. Vyhovárať sa, že človek nemá čas je v tomto prípade irelevantné a smiešne.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Ale čo má toto spoločné s narcismi? Medzi ignorantmi, ktorí sa tvárili, že spomínané dievča nevidia bol nejeden, ktorému sa na hrudi, aj po niekoľkých týždňoch, vynímal žltý narcis. Štedrí, dobrosrdeční a toľko kráť už ospevovaní slovenskí darcovia, ktorí sa pred časom v prijemnej konverzácii objavovali snáď na rohoch všetkých ulíc, a ktorí prispeli na onkológiu 18 miliónmi, sa po pár dňoch prezentovali ako chladnokrvní ignoranti, práve vo chvíli, keď šlo o príspevok na rovnakú onkológiu, len inou formou. Fakt, že mnohí nereagujú na predajcov časopisov ako Cesta, Nota Bene atď. sme si už zvykli. Ale žiaľ začíname si zvykať aj na presne načasovanú pseudo-štedrosť, sústreďujúcu sa do jedného Dňa narcisov ročne, ktorá v náš vyvoláva pocit, že „jeden krát a dosť“ je naozaj bohate dosť. Táto skutočnosť je o to smutnejšia, keď si uvedomíme, že toto nie je záležitosť výchovy či správania, ale záležitosť našej ľudskej osobnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

 Nech už Deň narcisov priniesol akékoľvek peniaze, priniesol s nimi aj poznanie, že my, Slováci, pravdepodobne prispievame, ale len ak z toho niečo máme (aj keby išlo napr. o malý pripínací narcis). Asi nás uspokojuje situácia, keď máme príležitosť pochváliť sa. Preto si skúsme radšej zachovať aspoň štipku dôstojnosti a ak už nevytiahneme z vrecka či z peňaženky úbohých 20 korún, povedzme aspoň stručné a výstižné „nie ďakujem“. Nie zo slušnosti, ale preto, aby ten malý narcis, ktorým sa na svetri chválime dodnes, z náš viac neurobil podpriemerných a lakomých hlupákov.

Pravoľub Lamoš

Pravoľub Lamoš

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som ten ktorý patrí len Andrejke, ten ktorý chce slúžiť iným a ten ktorý sa denno-denne učí milovať. Zoznam autorových rubrík:  CestovatnieSpoločenskéŠkolstvoZábavnéZamilované

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu