Vojna o slobodný internet

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) - sporná dohoda, ktorá otriasa svetom a v posledných týždňoch sa diskusie o jej odsúhlasení a pôsobení dotkli aj Slovenska. Niektoré médiá ju zľahčujú, či už úmyselne a cielene alebo len pre svoju neschopnosť vykresliť veci také ako naouzaj sú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Začínam písať s trochu sa trasúcimi rukami, toto je totiž môj prvý článok na tomto blogu. Ospravedlňujem sa, že Vás obťažujem podrobnosťami no chcem aby ste pochopili moje duševné rozpoloženie. Včera večer som pred spaním ako obvykle ešte naposledy skontroloval nástenku svojho profilu na Facebooku a narazil som na rozčúlený status kamaráta, ktorý bol podráždený kôli reportáži v hlavnej spravodajskej relácii radšej nemenovanej televíznej stanice. V archíve som si vyhľadal večerné správy a po pár minútach som pochopil.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Titulok zobrazený v spodnej časti obrazovky znie : ,,VOJNA NA INTERNETE ". Od začiatku je reportáž neobjektívna a vykresľuje "odporcov" a "hackerov" ako individuá, ktoré vlastne vôbec nerozumejú o čo tu ide. Hneď prvé slová redaktorky znejú :,, Hackeri zrejme útočili predčasne ! " a prevdepodobne sa týkajú útokov na vládne weby, ktoré pred pár dňami realizovala skupina ANONYMOUS. Už táto veta vo mne vyvolala dojem, že táto reportáž nieje veľmi objektívna, no ďalšia veta ma už naozaj rozčúlila : ,,Hackeri nevystrkujú rožky len u nás na Slovensku, dokonca si už vytvorili aj vlastnú cirkev". A následne je prevažný zvyšok príspevku venovaný práve spomínanej cirkvy ,,Kopimizmu" a tomu či by bolo možné uznať ju u nás ako zákonom akceptovanú formu vierovyznania. Vekové skupiny tých skôr narodených sa po zhliadnutí správ pohoršovali , čo si to tí mladí zas vymysleli- modlia sa k internetu.Tieto približne dve minúty dokázali zosmiešniť davy, ktoré vychádzajú do ulíc vo viacerých krajinách a protestujú proti dokumentu , ktorý výrazne okliešťuje slobodu a anonymitu, ktorú ponúka internet.

Skryť Vypnúť reklamu

Mojim cieľom je teda uviesť veci na pravú mieru. V prvom rade spomínaná cirkev ,,Kopimizmus" bola založená a právoplatne uznaná vo Švédsku už v apríli 2011 a teda neexistuje priama súvislosť s jej založením a priebehom protestov. Založil ju 19-ročný študent fylozofie Isaak Gerson. Táto informácia v súvislosti s protestmi po celom svete bola absolútne irelevantná a podľa môjho názoru zosmiešňuje celý zmysel negatívnych ohlasov súvisiacich s prijatím tejto dohody.

Čo je ale naozaj podstatné je samotná dohoda ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement- slovensky Obchodná dohoda o boji proti falšovaniu), ktorá okrem logických a skutočne oprávnených ustanovení ako napríklad zákaz výroby produktov, ktoré vďaka svojmu výzoru môžu byť zamenené za výrobky inej značky obsahuje aj kroky, ktoré umožňujú poskytovateľovi Vášho internetového pripojenia zisťovať informácie o Vás kedykoľvek. V súčasnoti sú body dohody nelegálne a protiústavné a ich prijatie by si vyžiadalo rozsiahle zmeny v legislatíve.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa dohody je poskytovateľ povinný:

-sledovať činnosť zákazníka a zaznamenávať jeho činnosť

-cenzúrovať a kontrolovať web a hradiť náklady s tým spojené

Zároveň každý softvér, ktorý nepoužíva DRM (Digital rights management - súbor metód, ktoré zaznamenávajú a kontrolujú používanie softvéru) sa stane nelegálnym.

Nelegálnym sa podľa dohody stane aj:

-požičaný softvér, ktorý používa DRM (v praxi nesmiete požičať nikomu CD,DVD - film, hru, hudbu)

-kópie legálne zakúpeného softvéru pre vlastnú potrebu (zálohy)

-neudanie páchateľa ,ktorý porušuje ustanovanei ACTA.

Najspornejšia časť dohody určuje colníkom právo kontrolovať všetok materiál prechádzajúci cez hranice, vrátane e-mailov, súborov, nosičov a podobne. Okrem toho colníci majú právo kontrolovať, prehliadať a mazať všetky elektornické zariadenia, ktoré môžu prenášať informácie. Majiteľ zariadenia sa stáva plne zodpovedným za jeho obsah. Rovnaké dohody prijaté v USA a Kanade, PIPA a SOPA tvoria začiatok cenzurovaného webpriestoru, kde už nebude možné zverejniť čo sa Vám zachce, pýtate sa prečo? Preto že v súčasnosti poúžíva vačšina užívateľov internetu protokol IPv4, ktorý dovoľuje zdielať jednu IP adresu viacerým zariadeniam, čo dodáva konaniu na internete anonymitu. Protokol IPv6 však prideľuje každému zariadeniu, mobilu, počítaču, konzole atď., jedinečnú IP adresu. Chápem ,že v niektroých z Vás to vyvoláva zmätok. V praxi to ale znamená, že každé zariadenie, ktoré používate a je schopné sa pripojiť k sieti, je možné sledovať a kontrolovať aj bez vedomia jeho používateľa. Kde ste? Čo robíte? S kým ste? To čo tvorí teraz vaše súkromie už onedlho súkromné byť nemusí...

Skryť Vypnúť reklamu

Pripomína Vám to niečo?

Strata práva na súkromie, práva na informácie a práva všeobecnej slobody...raz to tu už bolo, v trochu inej podobe.Chceme sa pripraviť o jediný zdroj informácií, ktorý nám aspoň čiastočne dovoľuje nahliadnuť pod pokrievku politického diania v celom svete?

A to je presne dôvod prečo tisícky ľudí po celom svete vyrážajú do ulíc a protestujú, to je dôvod prečo sa na sociálnych sieťach objavuje čoraz viac informácií, pozvánok demonštrácie a je to tiež dôvod prečo ja píšem tento článok. Lebo vzdor voči ACTA nie je o cirkvy ,,Kopimizme", nie je o výmysle detí ktoré sa vzpierajú ďalšiemu zákazu, je o demokracii a slobode, ktorá nám dáva právo na informácie.

Marek Lavčák

Marek Lavčák

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mladý človek, ktorý verí, že to tu ešte nieje stratené Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu