Fotografie: Yap, Mikronésia I.

Joj, akosi sa mi nedali priložiť fotky k článkom o Yap. Ospravedlňujem sa všetkým, ktorí čítali moje články a očakávali (tak ako som avizovala) aj fotografie... Tááááááák a vymenila som Editora HTML za Editora1 (HTMLArea). A je to! Už to dúfam, bude fungovat...  Snáď si spomeniete na príspevky: „Shell Money“ a „Stone Money“ aktuálne platidlá v štáte Yap, Exotický Yap – stále živá tradičná kultúra a raj pre potápačov a Tradičný raft v Tichomorí, keď uvidíte tieto fotografie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Západy slnka sú vždy iné a často zázračno-romantické
Západy slnka sú vždy iné a často zázračno-romantické (zdroj: Danka Ledgerwood)

Tradičný raft v Tichmorí: Áno, chlapci už od malička sa učia od svojich otcov, ujov a bratov, ako zhotoviť bambusový raft. Ten je veľmi dôležitý pri rybárčení ako aj pri prevoze materiálov pri stavbe špeciálnych mužských stavieb zvaných "Men's House".

David so svojimi bratmi v tradičnom oblečení v plnom nasadení:

Obrázok blogu

Palma/>/> a kokosové orechy sú jednou zo základných potravín Yapčanov. Turisti si tiež veľmi radi pochutnajú na kokosovom drinku. Bratia Davida otvárajú kokosové orechy mačetami. Muži majú oblečené tradičné "thu" čiže tri rôznofarebné látky (bielu,modrú a červenú), lava lava zaviazaná na uzol vpredu(pásiková modrobbiela tkaná látka) a hibiskusové vlákna ako znak mužnosti:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Stela je dcérou "Traditional Chief" čo znamená tradičného lídra Johna, ktorý zomrel päť mesiacov po super tajfúne Sudal v roku 2004. John učil všetky svoje deti, že návštevníci, ktorí majú záujem o kultúru a históriu Yapčanov, môžu prísť do ich domu. A tak po smrti svojho otca, Stela naďalej rada pozýva do ich domu, varí a oblieka sa do tradičnej "grass skirt", ktorá je vyrobená z hibiskových vlákien. Jej synovec je oblečený v "thu" pre chlapcov, čo je jedna látka omodaná okolo bedier. Kvetinové vence sú neoddeliteľnou súčasťou oblečenia mužov aj žien, ktoré nosia na hlavách aj na hrudiach:

Obrázok blogu

"Manta Rays" čiže obrie raje sú v yapslých vodách po celý rok. Naviac ich je však počas párenia a to od december to apríla:

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Od minulého roka, v každej základnej škole na ostrove Yap/>, vyučujú v popoludňajších hodinách "cultural teachers" čiže učiteľia domorodej kultúry domorodé tance a zručnosti.

Chlapci nacvičujú "Mens Standing Dance" - mužský stojaci tanec.

Obrázok blogu

Yapský štát sa skladá z viac ako 130 ostrovov a koralových atolov. Na obrázku môžete vidieť Atoly zvané Ulithi, keď sme leteli misionárskou leteckou linkou. Do lietadla sa zmestí iba 8 ľudí vrátane pilota:

Obrázok blogu

David zhotovuje tradičné "Shell Money" pre návštevniíkov Yap/>. Je to jeho záľubou ako aj príjmom. Jeho otec Louis Pitmag je na neho veľmi hrdý, lebo je jedným z najlepších.

SkryťVypnúť reklamu

 Yap má opäť množstvo krásnych kvetov. O apríla 2004, kedy super tajfún Sudal zničil viac ako tretinu ostrova, uplynulo dva roky aj štyri mesiace a tak sa obyvatelia môžu tešiť z prekvitajúcej flóry. Na obrázku je jeden z desiatok rôznych hibiskových kvetov:

Obrázok blogu

Domorodí obyvatelia ako aj turisti sa radi zastavia v tradičných stavbách zvaných "Koyeng". V minulosti to boli oddychové miesta pre pocestných ako aj piknikové miesta pre rodiny hlavne počas víkendov, Teraz slúžia nielen na oddych a ako prístrešok pre hodovníkov, ale aj ako autobusová zástavka pre deti čakajúce na autobus ráno o 7 hodine ako aj po škole o 15 hodine. Vpravo je tradičný "Men's House":

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

 

Obrázok blogu

Jedna z najzaujímavejších "Kamenných bánk" - Stone Money Bank v dedinke Kadai,Yap:

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Jedna z najkrajších Stone Money Bank v dedinke Kanifay na mojej pohľadnici. Táto "Banka" bola takmer zničená počas super tajfúnu Sudal v 2004. Američan Norman, žijúci takmer 30 rokov na ostrove Yap, ju pomohol zveľadiť. Viac pohľadníc o štáte Yap nájdete na www.dankainmicronesia.com/cards.html - (zaujímavé hlavne pre zberateľov pohľadníc):

Západy slnka sú tu často zázračne farebné a romantické...

Západ slnka: Prvá fotka zľava je môjho manžela (Ron Ledgerwood), ostatné sú moje:

Obrázok blogu

 

Obrázok blogu

 

Obrázok blogu

 

Danka Ledgerwood - Hašková

Danka Ledgerwood - Hašková

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Milujem cestovanie, spoznávanie úžastných, vzdialených, netradičných a nepoznaných častí sveta. No vzácnejšie pre mňa je sa o tieto zážitky podeliť... Zoznam autorových rubrík:  CestovanieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu