Matovičova daňová kontrarevolúcia I. - Zombie firmy sa prebúdzajú

Séria 10 blogov na tému Matovičovho "mokrého sna", ktorý nazval daňová revolúcia alebo apokalypsa 10 rán Matovičových

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

"A Mojžiš a Áron urobili tak, ako im prikázal Pán. Zdvihol svoju palicu pred faraónom a jeho služobníkmi, udrel nílsku vodu a všetka nílska voda premenila sa na krv. Ryby v Níle podochli a Níl zapáchal tak, že Egypťania nemohli piť z Nílu vodu. A krv bola v celej egyptskej krajine.“ (Ex 7,20 a 21)

Ak by niekto chcel dokonale otráviť podnikateľské prostredie tak nápadom "Skupinové zdaňovanie firiem rovnakých majiteľov", ktoré sa v prezentácii doplňuje vysvetlením:" Majiteľ viacerých firiem sa môže rozhodnúť pre skupinové zdaňovanie, ktorým si vysporiada medzi svojimi firmami zisky a straty." to vie urobiť dokonale. Ďalej sa v prezentácii tohto dielu daňovej kontrarevolúcie píše: " Vyčíslená úspora 30 miliónov EUR.ˇ. Znamená to, že tých 30 miliónov, ktoré by sa zdanením ziskových firiem získali pôjde na zaplátanie strát firiem, ktoré majú toho istého vlastníka ako tie firmy ziskové, alebo cca 150 miliónov zisku, z ktorého by bola tá daň 30 miliónov pôjde na túto záplatu? V každom prípade sú to peniaze, z ktorých podstatná časť by mala za normálnych okolností ísť na rozvoj ziskových firiem.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pán Matovič zjavne nechápe, aký význam má ukazateľ ziskovosti resp. stratovosti pre podnikateľské prostredie. Je to zásadný signál pre podnikateľa o zmysle jeho práce a investícií a v prípade spoločností, ktoré menia majiteľa alebo ich akcie sú predmetom obchodovania, je to hlavný ukazovateľ pre určenie ich hodnoty/predajnej ceny. Mimochodom, pojem "rovnaký resp. ten istý vlastník". Majú dve rôzne firmy, ktoré majú troch spoločníkov v každej firme s tým istým podielom toho istého vlastníka, alebo to znamená, že to musí byť vždy iba jedna právnická alebo fyzická osoba?

Keď som sa pozrel do google minulosti stratovosti a ziskovosti podnikov, vychádza to tak, že je to veličina, ktorej sa venujú najmä potravinári a poľnohospodári. Dlhodobý pomer v posledných rokoch je taký, že 5/7 podnikov je ziskových a 2/7 stratových. Pomer vytvoreného zisku ku strate napríklad v roku 2013 bol 7:1. V priemysle napríklad v dobe krízy 2008-2009 bol pomer ziskových a stratových podnikov na Slovensku 1:1. Stratovosť teda nie je v podnikaní nič výnimočné a jej riešenie na podnikovej úrovni a v reťazení hospodárskych výsledkov v čase je dlhodobo riešené v účtovníctve, zákonoch. Má dokonca odraz aj v niečom takom, čo sa nazýva morálne aspekty podnikania. V občianskom zákonníku je pre to výraz dobré mravy (12 x) a aj menej útlocitný obchodný zákonník si na mravy spomenul 2 razy.

Skryť Vypnúť reklamu

Moja praktická skúsenosť s oklamanými občanmi, investormi, klientmi ... z ich vzťahov s podnikmi hovorí, že zakrývanie stratovosti podniku je prvým krokom k podvodom a zlodejinám všetkého druhu a pretože existuje v účtovníctve také niečo ako pohľadávky a záväzky, tak tieto kategórie podľa toho kde sa nachádzajú, či v stratovom podniku alebo u jeho partnera, predstavujú doslova rezervoáre nákazy, ktoré čím sú väčšie, tým je rázová vlna mohutnejšia a tým vzdialenejšie podniky položí na kolená, keď to vybuchne a dlhodobo stratový podnik sa konečne dostane do konkurzu.

Takže zhrnuté a podčiarknuté, skupinové zdaňovanie firiem, teda oživovanie firiem, ktoré by mali byť mŕtve, lebo tak zákon a účtovníctvo káže, je umožňovanie vyciciavania úspešných firiem a šírenie nákazy stratovosti a neplatičstva v podnikovej sfére.

Jozef Legény

Jozef Legény

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  36x

W.Churchill povedal: "Rečník má vyčerpať tému a nie poslucháča". Súhlasím. Preto píšem blogy len vtedy ak mám čo povedať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu