Mestské lesy Revúca 2012-2021: Šklbanie sliepky čo znáša zlaté vajcia. Rok 2026 - predaj vopred určenému záujemcovi?

Kam sa podelo 918 663,92 EUR vydrancovaných z Mestských lesov Revúca? Čo sa z nich zlepšilo okrem imidžu primátorov?

Mestské lesy Revúca 2012-2021: Šklbanie sliepky čo znáša zlaté vajcia. Rok 2026 - predaj vopred určenému záujemcovi?
Ilustrácia hospodárenia mesta Revúca v Mestských lesoch (Zdroj: Jozef Legény)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Mestské lesy, Revúca spol.s r.o. na trajektórii úpadku Bytového hospodárstva s.r.o. - primátorský oslík otras sa zomiera.

Po Revúcej sa šuškalo, že primátor chcel od Mestských lesov za rok 2021 nájomné 100 000 EUR. Bola to pravda, presne taký Dodatok č. 12 pôvodnej zmluvy podpísal 22.12.2020. Ale je zjavné, že sa zľakol toho, že za rok 2021 vykážu Mestské lesy stratu tak ako v roku 2019, tak sa 4.11.2021 spamätal a znížil svoju požiadavku na 30 000 EUR.

Pri štúdiu bašovania mesta v Mestských lesoch som konečne pochopil ten smútok v hlase konateľa Mestských lesov, keď na zasadnutiach Mestského zastupiteľstva prednášal správy o ich hospodárení. (Tohto pána nepoznám, nikdy som ho nestretol, ale jeho vystúpenia na zvukových záznamoch mestských zastupiteľstiev boli svetlými chvíľkami odbornosti a kompetentnosti) Vôbec nepochybujem o tom, že je to odborník a nepochybujem o tom, že má lesy rád. Ale nie je nič horšieho, keď viete čo sa deje ale nemôžete nič, lebo živíte rodinu. A ten, čo sa tvári ako sa stará o mesto a jeho majetky nerobí nič iného, len ako taký výpalník vám berie všetko, čo zarobíte.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A súčasne som konečne pochopil, že celý systém hospodárenia mesta je nastavený tak, aby bolo možné dlhodobo prekrývať stratovosť mnohých činností mesta a vytvárať dojem úspechu. Skúste sa primátorov spýtať, čo a kde konkrétne za ten milión postavili, zveľadili, zanechali pre budúce generácie. Moja odpoveď je: "Prehajdákali to ani nevedia kde. Asi treba aby im v hľadaní pomohli orgány činné v trestnom konaní."

Ak sa Revúčania nechcú pozerať na svoje bývalé Mestské lesy spoza plota súkromnej obory, je čas brániť Mestské lesy pred primátorskou svojvôľou.

Hodnota majetku v podobe strojov a stavieb Mestských lesov klesla zo 134 tisíc EUR v roku 2013 na 7 tisíc v roku 2020. Z účtovníctva sa stav lesných porastov nedá zistiť, ale ak som našiel predaj diviny na guláš za 1,50 EUR kilo pre partiu z mestského úradu, viem si živo predstaviť tie ceny, ktoré sú na faktúrach, ktoré netreba zverejniť, lebo sú pre konkrétne osoby a spriaznené firmy. Všeobecne sa dá povedať na základe odhadu, že primátori cez svojvoľné zvyšovanie nájmov bez zistiteľného súhlasu mestských poslancov oberali mestské lesy o príjmy z predaja dreva. Čiže o základné prostriedky slúžiace u dobrých hospodárov na zabezpečenie reprodukcie lesa. A ešte mali toľko drzosti, aby na akcie slúžiace na ich presúšanie sa pred médiami a verejnosťou ako sú Dni mesta, Hubertova jazda a iné vydreli z tejto nekŕmenej kravky ďalších 1937,52 EUR. Pri takomto prístupe je naozaj rok 2026 reálny termín, kedy sa pod zámienkou stratovosti tento majetok predá tým "správnym a skúseným" developerom. A pri blízkosti Muránskej planiny, keď sa to správne zdôvodní bude tento kus peknej prírody na správnej ceste stať sa poľovnou oborou pre horných desaťtisíc. Samozrejme aj Revúca a hlavne Revúčanky si prídu na svoje. Určite sa vytvorí dosť nových pracovných pozícií tanečníc pri tyči v "zázemí" tohto poľovnému športu zasvätenému podniku. Však hlavné je, že "Páni sa zabávajú"*.

SkryťVypnúť reklamu

*"Páni sa zabávajú" Komédia, Československo, 1971. Slovenský film na motívy poviedok Ladislava Nádaši - Jégého. Komédia o ľuďoch a morálke tzv. lepšej spoločnosti na prelome storočia. Snaha prejsť druhému cez rozum, skompromitovať ho, vysánkovať od koryta a zasadnúť si k nemu sám, snaha obohatiť sa na cudzí účet alebo zo spoločného, pričom môže ísť o funkciu majetku, majetok či ženu, to je spoločný hlavný motív postáv tejto komédie o ľudskej malosti.

Jozef Legény

Jozef Legény

Bloger 
  • Počet článkov:  137
  •  | 
  • Páči sa:  42x

W.Churchill povedal: "Rečník má vyčerpať tému a nie poslucháča". Súhlasím. Preto píšem blogy len vtedy ak mám čo povedať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
SkryťZatvoriť reklamu