Ponuka či pomoc, ktorú je potrebné odmietnuť (na túto infekciu panskej samovôle zomrú verejné financie)

Sulík nechcel ísť v 2011 gréckou cestou, v roku 2021 ide vo štvorici v pandemickej opici do Severnej Kórey cez Grécko.

Ponuka či pomoc, ktorú je potrebné odmietnuť (na túto infekciu panskej samovôle zomrú verejné financie)
Matovičova 500 miliónová figa borová (Zdroj: J.Legény)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

500 miliónov pomoci, ktoré skončia všade inde len nie v sektore HORECA, KULTÚRA a SLUŽBY

Na začiatok len stručné ekonomické zdôvodnenie nezmyselnosti danej ponuky, ktorá je vo svojej podstate iba bohapustým podplácaním budúcich voličov. Táto koalícia vrátane ich európskych odvodenín, nemá ani tucha o tom, ako funguje nízkpopríjmová domácnosť, ktorej chcú pomáhať. U marginalizovaných rómskych komunít budú papierové kartičky s QR kódom s výraznou zľavou putovať do rúk úžerníkom, lebo v týchto komunitách sa rieši denné prežitie. Pôjde však vyslovene o absolútne zanedbateľný objem, lebo vek nad 60 rokov dosiahne v týchto komunitách len výrazne nižšie percento populácie ako u majority. A čo sa týka seniorov 60+ a všeobecne celej pomoci. Substitučný efekt v ekonomike je známy pojem. Práve preto, že nízkopríjmové domácnosti trpia všeobecne nedostatkom zdrojov na pokrytie základných potrieb, tieto poukážky nebudú znamenať, že sa zvýši počet ľudí využívajúcich reštaurácie, kultúru a služby, ale tieto poukážky budú slúžiť na zaplatenie doteraz využívaného objemu týchto služieb, kde nahradia doteraz používanú hotovosť a ušetrená hotovosť bude využitá hlavne na kompenzáciu zvýšených cien energií, potravín, prípadne na predčasné splatenie spotrebných úverov (u osvietenejších, ktorí mimoriadny príjem využijú na zníženie zadĺženosti). Samozrejme aj tu časť domácností využije papierové poukážky na získanie okamžitej hotovosti. Takže si dovolím vysloviť predpoveď, že z tých 500 miliónov uvidia sektory HORECA, KULTÚRA a SLUŽBY veľkú figu, lebo slovenská spoločnosť ako celok po 2 rokoch pandémie trpí nedostatkom zdrojov na pokrytie základných potrieb. Ak si má dôchodca vybrať medzi teplom v obývačke pri telke a návštevou divadla, víťazí teplo v obývačke.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pomoc - nepomoc ako dar - nedar z rozprávky

Už samotný názov tlačovej besedy Igora Matoviča "Ponuka, ktorá sa nedomieta" resp. "Pomoc, ktorá sa neodmieta" dával tušiť že budeme svedkom ďalšieho cirkusového čísla. Začalo to klasikou, bombastickým číslom 500 miliónov EUR. Po prvých slovách bolo jasné, že je to ako z rozprávky z knihy Prsteň hadieho kráľa alebo Dobšinského slovenských prostonárodných, kde chudobná dievčina má prísť ku kráľovi oblečená, ale aj nahá, niesť sa, ale zároveň kráčať pešo, a priniesť dar-nedar.

Už princíp, že pomoc sektoru hotelov a reštaurácií, služieb a kultúry má pritiecť cez seniorov nad 60 rokov, ktorí sa zaočkujú druhý a tretí raz, ak už s očkovaním začali a k nim sa pridá ešte 130 000 ďalších dobrovoľníkov zo zvyšných 380 000 doteraz nezaočkovaných zaváňa typickou Matovičovskou čertovinou písanou žlčou a nenávisťou voči všetkým, čo s ním nesúhlasia (a hlavne živnostníkom, čo sa sťažujú). Ak sa k tomu pridá poznámka, že tento poukaz môžu seniori odovzdať svojim milovaným vnúčikom, je todoslova zatrúbeníe na hon na nezaočkovaných treťou dávkou (dnes možno už iba 500 tisíc z tých 870 tisíc doteraz zaočkovaných). Ak sám autor nápadu uvažuje o výsledku 1 milión zaočkovaných, teda získaní 130 000 z 380 000 doteraz nezaočkovaných, tak to znamená v globále zvýšenie zaočkovanosti o 2,38%. Ak by takýmto spôsobom chcel zvýšiť zaočkovanosť o (podľa konzília odborníkov) potrebných 30% musel by si nachystať ďalších 6,3 miliardy EUR.

Skryť Vypnúť reklamu

Typické pre Matoviča je, že predstavuje na tlačovkách nápady ešte skôr, ako domyslí či a ako sa dajú realizovať a preto aj tu realizačný plán neexistuje. Dovolím si upozorniť, že ak by sa mali využívať QR kódy v mobiloch, tak by súčasťou balíčka mal byť pre veľkú časť seniorov aj ten mobil, čo to vie a školenie práce s týmto mobilom. Som teda toho názoru, aj s ohľadom na to, čo som uviedol pred tým, že najžiadanejšou bude kartička s QR kódom. Je zjavné, že dnes neexistuje náhľad na to, ako vyriešiť technickú stránku platieb a náklady na toto technické riešenie. Len rozmýšľam, či minister financií niekedy počul o elektronickej peňaženke.

Skryť Vypnúť reklamu

A nakoniec, taká drobnosť - kedy by sa tie peniaze mohli dostať k tým, ktorým majú pomáhať. Aj sám autor priznal, že poslední seniori by mohli byť obšťastnení kartičkou, ktorou by sa dalo platiť na prelome júna a júla roku 2022. Teraz máme zákaz vychádzania a povedzme si to priamo, do konca januára 2022 to iné nebude. Perspektíva 16 000 mŕtvych k 31.12.2021 je čoraz reálnejšia, počty ľudí v nemocniciach a na umelých pľúcnych ventiláciách nestúpajú najmä preto, že systém už je saturovaný, prišiel teda čas umierania doma a pred nemocničnými bránami. Reštaurácie už krachujú, takže ak sa stane zázrak a bude sa dať do nich ísť, už nebude kam. Odporúčam na ministerstve financií a všeobecne v koalícii prečítať si sem tam obchodný vestník časť konkurzy - od 1.10.2021 je tam viac ako 13 tisíc záznamov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak teda platí, čo povedal minister financií, že kešu (a znova tu máme dobu kešu) je dosť, lebo sa predzásobili, tak je najvyšší čas poskytnúť sektorom HORECA, KULTÚRA a SLUŽBY skutočné helicopter money, alebo keď chcú byť aj v tomto naozaj slovenskí, tak je čas zobrať chromové vidly, nahádzať prachy do tragačov a rozviezť ich po hoteloch, reštauráciách, kultúre a službách po republike, veď ako hovorí Barbra Streisand (vdova Dolly Levi) v muzikále Hello Dolly - „Peniaze, odpusťte ten výraz, sú ako hnoj, nemajú žiadnu cenu, pokiaľ sa nerozsypú na vôkol a nepodporia vznik nových vecí.“

Jozef Legény

Jozef Legény

Bloger 
  • Počet článkov:  134
  •  | 
  • Páči sa:  36x

W.Churchill povedal: "Rečník má vyčerpať tému a nie poslucháča". Súhlasím. Preto píšem blogy len vtedy ak mám čo povedať. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu