Buďte šťastní, môžete sa prechádzať

Bol to jeden z tých pekelne horkých dní, kedy ľuďom pri chôdzi po meste hrozí, že sa prilepia k betónu. Ešte horšia situácia však bola v autobuse plnom ľudí, kde namiesto klímy bol cítiť pach spotených tiel a cestujúci sediaci pri sebe sa o seba lepili. Na sedadlách zanechávali mokré škvrny a v tú chvíľu si asi každý želal, nech už je autobus na ich konečnej zastávke.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Nastúpili sme a nič iné nám neostávalo, ako celú cestu prežiť. Z toho nepohodlia som bola dostatočne nervózna a nijak ma netešilo, že je vonku krásnych 32 stupňov v tieni. Konečne sme vystúpili pri Bojnickej nemocnici a začali pátrať po lôžku, ktoré sme išli navštíviť. Naštudovali sme si mapu v záhrade a vošli do budovy. Zle. Opäť návrat k mape a hľadanie správnych vchodových verí. Ústa si žiadali vodu, hlava prosila o tieň a myšlienky blúdili po podrobnom opise jednotlivých nemocničných budov. Konečne sme to našli. Naše blúdenie medzi chodbami sprevádzal nemocničný zápach a depresívne obrázky detí zavesené na stene. Cestu nám skrížili zamknuté dvere, cez ktoré sme sa, samozrejme, potrebovali dostať. Každý z nás bol v tej časti nemocnice prvý krát, preto sme nevedeli, čo robiť. Rezignovane sme sa na seba pozreli. V úzkych šatách, v ktorých ma v tom teple išlo zadusiť, som sa posadila na nepohodlnú nemocničnú lavičku a začala rozmýšľať: Je mi príšerné teplo. Potrebujem studenú sprchu. A hlavne vodu. Musím sa napiť a po ruke nič pitné nie je. Doma na mňa čaká hŕba fotografií, ktoré mali byť hotové už minulý týždeň a izba je plná riadu, ktorý by sa už zišlo vyniesť. Teraz však sedím v nemocnici spolu s ostatnými a nedokážeme sa dostať do jednej hlúpej miestnosti. Ani neviem, ako mi ide autobus domov. Dúfam, že nebudem musieť ísť v tom teple peši. Do toho všetkého ešte citová neistota. Život vie byť tak príšerne hnusný!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Moju chvíľku ľútosti nad sebou samou prerušili pomalé kroky neznámeho starého pána, ktorý bol zjavne pacient a vracal sa naspäť na svoju izbu. Prišiel akurát vhod, možná nádej na záchranu!

,Prosím vás, potrebujeme sa dostať na áro, ale nevieme ako, dvere sú zamknuté.“

Starý pán sa zastavil a ochotne nám poradil, čo máme spraviť. Vysvetlil nám postup, ako to na áre chodí, kde si nás vyzdvihnú, čo nám oblečú a celý čas si na tvári udržoval úsmev. Dokonca sa ešte pár krát za nami vrátil a skontroloval, či nepotrebujeme ešte niečo. Toľkou ochotou som bola prekvapená, predsa len, dnes sa to ta často nevidí. Poďakovali sme mu a vtedy som si to všimla. Bola som taká zaslepená svojimi starosťami, že som vôbec nezbadala, v akom stave sa nachádza dotyčný pán. Na hrudníku mal polepené veľké obväzy, pomedzi ktoré lemovali hadičky. Jedna z hadičiek mu prestupovala do košele a rukávom vychádzala von, do nejakej nádobky. Ten pán držal v ruke nádobku so svojou vlastnou krvou, z ktorej vychádzala ďalšia hadička smerujúca mu priamo do žili. Pravdu povediac, vydesilo ma to. Bol to strašný pohľad. On sa však usmieval a kráčal ďalej.

SkryťVypnúť reklamu

Uvedomila som si, že problémy, ktoré som pred pár minútami riešila ja, boli v porovnaní s tými jeho úplne úbohé. Nezáležalo od nich nič. Sťažovala som sa na teplo a na hnusnú cestu autobusom, čo by ale dal on za to, keby môže ísť von a poprechádzať sa po meste. Keby som toho pána vtedy nestretla, s istotou viem, že by som mala pokazený deň. Dokola by som si opakovala, ako mám toho veľa a ako to je všetko nanič. Vďaka nemu som si uvedomila, že môžem byť spokojná, lebo na rozdiel od neho nemusím ležať v nemocničnej izbe. A o tom, že zdravie je niečo, čo si musíme najviac ceniť, som bola presvedčená aj po ceste domov v neklimatizovanom autobuse, preplnenom kopou spotených ľudí, ktorí toho života mali viac ako dosť.

Lenka Siváková

Lenka Siváková

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Saxofónový nadšenec, amatérsky fotograf, genetická slepá ulička. Zoznam autorových rubrík:  VzťahológiaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu