Kto sa zastane zastrašovaných a odstrkovaných sestier?

Po 38 rokoch praxe pracujú za 410 či 490 eur. Sú nútené robiť nadčasy, ktoré im zamestnávateľ neprepláca. Liečia chorých a bezvládnych, zachraňujú životy. Pomáhajú umierajúcim prežiť posledné dni na tomto svete dôstojne. V spoločnosti maximálne nedocenené a pre politikov dobré len pred voľbami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (120)

Listov s rovnakými či podobnými problémami sestier na pracovisku chodia Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek desiatky. Za všetky príbehy opíšem situáciu sestier z Liečebne pre dlhodobo chorých v Nemocnici s poliklinikou Hlohovec.

Po nadobudnutí účinnosti zákona o minimálnych mzdových nárokoch v apríli 2012, ktorým sa malo sestrám okrem iného zlepšiť finančné ohodnotenie, im zamestnávateľ ponúkol dodatky k pracovným zmluvám s úväzkom rozdeleným na 60 % poskytovania zdravotnej starostlivosti a 40 % vykonávania administratívnej činnosti. Takéto dodatky všetky sestry odmietli podpísať, aj keď sa im vyhrážali výpoveďami. Neprijali ani druhú, obdobnú ponuku zamestnávateľa s iným percentuálnym delením úväzku. Napokon sa s ním dohodli, že počkajú, s akým riešením príde ministerka zdravotníctva.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nádej pre zúfalé a znechutené sestry predstavovala 50-miliónová rezerva, ktorá mala byť vložená do systému financovania zdravotníctva a následne použitá na ich mzdy. Sestry žiadali zamestnávateľa o stretnutie, on však ich argumentáciu ignoroval a platy im nezvýšil.

Hlohovské sestry pracujú v nepretržitej prevádzke a poskytujú komplexnú ošetrovateľskú starostlivosť ťažko chorým a bezvládnym pacientom, sú povinné sa celoživotne vzdelávať. Zastupujú sa navzájom počas dovoleniek, dlhodobých PN, v dôsledku čoho im vznikajú nadčasy, ktoré im zamestnávateľ nie je ochotný preplatiť. Pre nedostatok zamestnancov si ich navyše ani nemôžu vyčerpať v podobe náhradného voľna. Aby toho nebolo málo, v septembri im začal zamestnávateľ vyplácať mzdu rozdelenú na dve časti: 70 % platu k pätnástemu dňu v mesiaci a zvyšných 30 % k šiestemu dňu nasledujúceho mesiaca. Ide o hrubé porušenie Zákonníka práce.

Skryť Vypnúť reklamu

Sestry sa so žiadosťou o pomoc obrátili na primátora mesta, ktoré je 49-percentným vlastníkom ich zdravotníckeho zariadenia. Ten im sľúbil, že peniaze z rozpustenej rezervy určite dostanú. Dodnes zostalo len pri prázdnych sľuboch.

Od 1. septembra má toto zdravotnícke zariadenie nového konateľa. Obaja, ten odchádzajúci i jeho nástupca, sestrám na schôdzi oznámili, že im platy z dôvodu nedostatku financií nezvýšia. Prioritou je vraj vyplatenie dlhov a exekúcií. Kým odchádzajúci konateľ tvrdil, že peniaze z rezervy neprišli, nový konateľ o nej a jej účele nemal ani tušenie.

List s popisom svojich problémov adresovali sestry z Hlohovca aj priamo ministerke zdravotníctva Zuzane Zvolenskej. Žiadajú ju o stanovisko a kontrolu využitia prostriedkov zo štátnej rezervy vo výške 50 miliónov eur. Možno kancelária ministerky na tento list odpovie, možno nie. Kto však pomôže týmto a tisíckam ďalších sestier a pôrodných asistentiek, ktorých práva sú flagrantne pošliapavané? Prečo sa môže v tejto krajine beztrestne porušovať zákon? Tí, čo mlčia, by mali konať. Konajú však len vtedy, keď to vyhovuje ich záujmom.

Mária Lévyová

Mária Lévyová

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu