O viere, duchovne, ezoterike a ostatných ťaľafatkách...

Dlho som uvažovala, či tento článok niekde pastnem. Povôdne som ho mala publikovať na jeden self-development blog, ale nejak sme sa s kočkou nedohodli (po prečítaní článku to bude asi jasné) :D Článok beriem ako ľahko sebakritický reminder, keď opäť prepadnem ďalšiemu duchovnu :)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Veľa sa v poslednej dobe zamýšľam sa nad pojmom „pozitívne myslenie“. Je to ako mor (ospravedľňujem sa za negatívny náboj).
Z každej strany útočia nové teórie, self-helf knihy, moderné filozofické školy či naopak tie odvolávajúce sa na prastaré tradície, východné smery konkurujú tým západným, tie africkým, tie zas... atď. Je toho také množstvo, že „duchovno“ je jednoducho všade. Keď ste pred pár rokmi mohli stretnúť človeka, ktorý by sa čudoval novým poznatkom z tejto oblasti, dnes priemerne internetovo-gramotný človek je za úplneho blbca, ak ešte nevie čo je to reinkarnácia či reiki. Hovorím, o človeku modernej doby – informovanom, aktívnom (aj keď možno najviac práve vo virtuálnom priestore) a hlavne o človeku hľadajúcom... čokolvek, a veľmi rýchlo (aspoň tak je väčšinou). 

Na internete nájdete všetko: od rodinných konštalácií, skrz tarot, numerológiu, exekutívneho koučingu či life-koučingu, kurzy stres manažmentu na základe jogy...Google Vám v priebehu pár sekúnd nájde milión odkazov k danému pojmu, a vy zistíte že trh s ezoterikou a pozitívnym myslením je jeden z najdynamickejšie rozvíjajúcich sa odvetví. Je to trh so silnou konkurenciou, a možem len dúfať že aj so zdravou, lebo ak premýšľam ako oddeliť v tomto biznise zrno od pliev, vedie to moju myseľ úplne iným smerom akým je pozitívne myslenie. 

Nechcem to všetko odsúdiť. Chodievam pravidelne-nepravidelne na výklad kariet, hoci by som tomuto faktu pred pár rokmi neverila („kartami sa hrá Kent...“), mám absolvované dva stupne reiki zasvätenia, absolvovala som regresnú terapiu a na nič z toho by som ani dnes neodmietla, a už vonkoncom tieto zažitky neľutujem. 

To, čo má trápi je akýsi nový „duchovný stredovek“, akceptujúc že do naších hláv nie je tlačená len jedna viera, jeden Boh...Nie! Teraz ich máte stovky! Vyberte si! A platťe!

Viete koľko debát som za poslednú dobu počula odsudzujúc tú či onu filozofiu, ťú či onú metódu, pitvajúc princípy meditácie..blabla? M R T E. 

Celé toto nás má naučiť hľadať v samých sebe, v najhlbšom vnútri. Ale, dajte ľuďom dobrú myšlienku, a máte 200% garanciu, že to masívne dodrbú. Dobrou myšlienkou je náboženská, duchovná sloboda. A sloboda je v rovnítku so zodpovednosťou, a ako jej dôsledok je tu mohutne prekvitajúci trh s naivitou a ľahko získanými odpoveďami v on-line kurzoch (neverili by ste koľko duchovných vecí sa dá cez ne robiť). 

Je to ako hlad. Potrebujeme zdravú duševnú potravu a miesto toho žerieme hamburgeri, lebo? Majú dobrý marketing. A tak kupujeme od pádu železnej opony, ako aj celý západny svet pred nami, všetky neuveriteľne nápomocné self-help príručky, ktoré aj tak nie sme schopní preniesť do reálneho života, a keď aj, tak to vydrží toľko čo nová diéta. Chodíme na všelijaké kurzy, kupujeme si všelijaké predmety, pár z nás sa zapisuje do spolkov... Jednoducho z viery/ duchovna/ transcedentna/ ezoteriky (toto slovo mi zvlásť lezie na nervy) sa stal jeden zo smerov konzumu, ktorý tak štedro podporujeme. 

Stratili sme prirodzenosť hľadania. Nepočúvame sa, čo skutočne potrebujeme, a to že na nás vyskočí stránka s regresnou terapiou, keď hľadáme nové tesnenie do kúpeľne, berieme ako ranu osudu (móže byť, nehádam sa). 

Som taká istá. Možno tu nekritizujem nikoho tak veľmi ako seba samú. Volám však spať po prirodzenosti! („Kto do teba kameňom, ty do neho zväzkom J.J.Rousseau!“) 
Volám po vnímaní jemných vibrácií, po akceptovaní, že nám nemôže jednoducho byť fasa keď nám zomrie blízka osoba...
... že smútok je normálny cit, že sklamanie je ľudské, že strach (samozrejme v medziach) je motorom. Harmónia má dve strany, a vedel to už Akvinský, a vôbec veľa múdrých ľudí pred ním. 
... že pozitívne myslenie je keď si dám možnosť a priestor smútiť, a dokonca si kupím self-help knihu (ktorá ma úplne zblbne, a potom som ešte otravnejšia pre svoje okolie, kým niekomu nerupnú nervy, a nenazjape na mňa).
...že hľadám cestu von ak sa v smútku zaseknem, a nemusím si na to kúpiť self-help knihu, ale idem trebárs s kamoškou na kafé.
...že nezostanem stáť na mieste, ale posúvam sa ďalej – vo svojom vnútri a nie otrlo povrchne pravidelným chodením na jógu v značkových teplákoch.

Sme prazdní (pripúsťam, že toto tvrdenie už niekde odznelo). Čakáme, že epocha Vodnára/nový aztécky letopočet/ Nostradamova predpoveď o konci/ čokoľvek nám prinesie niečo nové, niečo prelomové. Všade sa píše, že sa časy menia, prichádza nové myslenie, že kríza je toho dôkazom. Nuž, tu sa zhodnem s veľa famóznymi duchovnými učiteľmi (s ktorými si môžete pokonzultovať od 20 dolárov na hodinu jedinečne cez Skype, a možno vychytáte aj nejakú zľavu), že kríza prináša nové a otvára nové obzory. Áno, kríza dokonale vykreslila duchovne vyprahlú západnu civilizáciu a otvorila dvere trhu s „duchovným všetkým“. 

Choďte do prírody. Alebo si radšej prečítajte o jej fantastických účinkoch na www.blabla.com.° 

Myslite pozitívne. Práve Vám síce umrela milovaná stará mama, ale predsa smrť je prirodzená, a tak sa usmievajte!

Jedzte klíčky. A zabudnite na to, že Vám robí dobre mäso. Však je nezdravé. 

Všetko toto mám za sebou, neuveriteľne veľa „tohto“ pred sebou.V sobotu chcem s kamarátkou rozobrať karmický vplyv na moje vzťahy s mužmi. Ďakujem však svojmu psovi, že skoro každé ráno chodíme na dlhú predchádzku po Dúbravke a že ranné modré nebo, na ktoré pozerám v polospánku, hľadí moju dušu. Verím, že nič nie je väčším učiteľom než skúsenosť. Verím, že som tak blbá, že sa nepoučím, verím že som tak dôvtipná, že sa raz aj na mňa štastie spadne. Verím v seba, a nenávidim túto frázu. Verím v Boha, lebo som v 25 rokoch zistila, že moje kresťanské korene sú pre mňa krásne prirodzené (prirodzene krásne). Verím v pozitívno vo viac ako načančané úsmevy a večne dobrú náladu. 

Toľko z mojej intergalaktickej múdrosti, dámy. Prajem Vám radostný deň  

PS: Zbehnite na YouTube a dajte si nejaké „fajnučké motivačné“ video nejakej americkej (chudáci, a že prečo na nich furt ostatní kydajú) stár. Stačí zadať heslá „life change“ „change my life“ „life coach“...juhúúú, verte mi, bude to jazda! 
PS 1a: Niečo na tých videách je, ale pointa tohto článku v biznise duchovna a jeho kritike. O ich dobrých vplyvoch nabudúce ;)
PS 2: Ďakujem aj Monike Šindelárovej, ktorá mi povedala, že mám spochybňovať každého duchovného učiteľa, ktorého stretnem, pretože práve tak sa naučím najviac. 


° V prípade existencie stránky blabla.com sa jej majiteľom hlboko ospravedlňujem

Martina Ličková

Martina Ličková

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Keď chceš rozosmiaťBoha, povedz mu o svojich plánoch," opakujem si stále. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu