Budúce matky. Nesúďte a nepýtajte sa ich.

Písmo: A- | A+

Máš po tridsiatke. A celé okolie rieši tvoj stav - slobodná. A k tomu bezdetná! Au! Tu je napríklad reakcia na môj prvý blog : No pekne! A čo tak namiesto uponáhľaných rán, farebných papierikov s večnými odkazmi a povinnosťami, otravného šéfa atď. počúvať slovo MAMAAAAAA?

A ja sa pýtam - no a čo? Máme rok 1935? Nie. Sme o celých 79 rokov ďalej, 79 rokov ubehlo. Alebo rok 1979 - pre mňa prioritne rok môjho narodenia. Poďme však pekne po poriadku.

V decembri roku 1935 bol za nového prezidenta vtedajšieho Československa zvolený Edvard Beneš. Nie, nebojte sa, nejdem sa venovať politike. Tieto ambície som nikdy (ani v normálnom živote a nieto v tomto virtuálnom) nemala. Ale - viete si v roku 1935 predstaviť slobodnú bezdetnú tridsiatničku? Ani ja nie.

A prešlo 22 rokov , písal sa rok 1957 a práve vtedy moja babka porodila svoje prvé dieťa. Mala 26 rokov. Hej, neskoro na onú dobu. Ale prežila to bez toho, aby jej niekto kládol zbytočné otázky a prinajmenšom na ňu divne pozeral. Babka je stále tu, dnes má 83 rokov a neuveriteľnú chuť stále niekoho poučovať, riadiť, organizovať (a teraz pevne verím, že babka fakt bloky nečíta a že čísla mám správne). Má dve dcéry. Štyri vnúčatá. Dočkala sa. Prvý krát už (až?) vo svojich 26-ich v roku 1957.

Prešli desiatky rokov.Zmenila sa politika, zmenila sa chuť potravín.....príchuť života ako takého. Zmenilo sa zdravotníctvo - máme viac prístrojov, viac liekov, chémie.....a viac omylov.Zmenili sa choroby - je ich viac, rôznych, prebádaných viac či menej....viac druhov zákernej rakoviny....a viac omylov.

Zmenili sa vzťahy, spoločenské statusy. Je viac sebestačných ľudí, ktorí nemusia byť závislí na tom, aby za každú cenu MUSELI byť s niekým kvôli láske - láske k tomu druhému človeku či láske k peniazom. Zmenila sa doba - je viac uponáhľaná, ale zároveň ponúka viac možností - poznať viac z okolia, zo sveta. Zo života. Zmenilo sa ...........takto by sa dalo pokračovať ešte dlho.

V každom z nás je nejaký dôvod, prečo (dnes či včera) žije takým životom, akým žije.

A každá žena, aj vtedy aj dnes, má v sebe materinskú lásku (od prírody). Možno niektoré o nej ešte netušia. Aj v mojom okolí sú tie, čo "netušili" a dnes vravia, že ich potomok je zmyslom ich života (aj toto je príroda, nie klišé!). Každá chce tu byť pre niekoho malého zo seba samej. Všetci vieme, že na to treba dvoch. Kompatibilných - vo všetkom a nie len pre tú jednu milióntinu z NEHO. A ty nikdy nevieš, ČO EŠTE za tým je. Tak prosím nesúď. Lebo aj tá skala, ktorá s úsmevom hovorí, že má spokojné, bezdetné manželstvo a NIČ jej nechýba, má svoje tajomstvo, ktoré jej nedovolí pridať si (zatiaľ či bohužiaľ nikdy) do kolónky niektorých dokumentov slovíčko MAMA.

A verte, že netreba sa stále dokola pýtať : "a ty ešte nič? a vy ešte nič?" a už vôbec nie odsudzovať za to, že sa neponáhľali. Ponáhľať sa možno chceli. Ale......

Skryť Zatvoriť reklamu