Očkovacia lotéria

Písmo: A- | A+

Deje sa veľmi zaujímavý príbeh. Skôr ako ho načrtnem, skúsim vysvetliť, že očkovacia lotéria je iba jedna epizóda tohto príbehu.

Príbeh ľudstva, ktoré uverilo vo všemocnosť peňazí. Peniaze, ako nové božstvo dnešného sveta. Pri gratulácii k narodeninám som počul, že prajú dotyčnému mnoho peňazí. Ako k tomu mohlo vôbec dôjsť?  Zdravie, šťastie, láska už nie sú potrebné? Ako to vlastne je?

Peniaze začali ako prví používať Feníčania. Vymysleli spôsob, ako obchodovať ľahšie, elegantnejšie. Vývoj šiel veľmi rýchlo a dnes sú peniaze spoločenskou dohodou, že za príslušnú hodnotu vytlačenú na papierovej bankovke, dostanem nejaký tovar alebo službu. Fungovalo a funguje to dodnes.

Pointa tohto textu je však iná. V dnešných časoch sa pokúšame kúpiť za peniaze nielen tovar alebo službu, ale skúšame si kúpiť dôveru. V týchto pohnutých korona vírusových časoch, kedy medzi nami žije mnoho ľudí, ktorí nedôverujú štátu, nedôverujú lekárom, nedôverujú spoločenskému systému, sa vláda rozhodla túto dôveru si kúpiť. Navrhli a zrealizovali očkovaciu lotériu. Do banku vložili viac ako 26 miliónov eur.

Ukazuje sa, že lotéria nepritiahla k očkovaniu množstvo ľudí. Ukazuje sa, že ak je niekto rozhodnutý ignorovať očkovanie, jeho dôveru sme si nedokázali kúpiť. Ukazuje sa, že jestvujú aj ďalšie hodnoty v živote človeka, ktoré nie sú na predaj.

Naše presvedčenia o použití peňazí ako univerzálneho riešenia spoločenských a aj osobných problémov dostávajú trhlinu. Všimnime si uvažovanie politikov. Rómsky problém? Vyčleníme z rozpočtu určitú finančnú dotáciu a problém vyriešime. „Problém“ už riešime niekoľko desaťročí a veľmi sme nepokročili.

Veľmi podobne riešime i ďalšie negatívne spoločenské javy. Problém v zdravotníctve? Zvýšime platy lekárom a „problém“ je vyriešený. Problém v školstve? Zvýšime platy učiteľom a všetko bude v poriadku.

Obávam sa, že to dopadne ako pri očkovacej lotérii. Peniaze nedokážu zmeniť dosiahnutý stav psychiky človeka. Ak je niekto neúctivý k pacientom a bude mať viacej peňazí, čo sa stane? Bude z neho vyžarovať úcta? Ak je v spoločnosti veľká nedôvera v spravodlivosť, vyriešia to peniaze? Ako meniť stavové hodnoty organizmu spoločnosti? Ako docieliť dôveru v štát, dôveru v jeho jednotlivé inštitúcie? Silou? To by bol odklon od demokratických hodnôt a príklon k totalite.

Pozorujeme zúrivý spoločenský zápas o budúcnosť krajiny. Koalícia i opozícia driapu aj posledné zvyšky dôvery a k slovu sa čoraz častejšie hlási extrém. Extrém sa stáva akceptovanou hodnotou pre časť politických síl, urputne hľadajúcich dôvod svojej existencie.

Katalyzátor korona vírusu nás obnažuje. Ukazuje nám akí sme. Je to dobrý základ pre uvažovanie o zmene. Uvažovanie o osobnej zmene každého jednotlivca. Zmene pohľadu jednotlivých inštitúcii štátu, jednoducho zmene pohľadu na dianie okolo nás. Myslím, že je úplne zrejmé, že lotéria nespasí našu krajinu. Náhodným spôsobom generujeme ľudí, ktorým do života vtrhne bohatstvo. Ak by bola taká možnosť pozrieť sa sociologickým pohľadom na ich život o päť rokov, čo by sme videli? Videli by sme pevnejšie rodinné vzťahy? Videli by sme pokojnejších a múdrejších ľudí? Videli by sme rozvážnych ľudí zapájajúcich sa do spoločenského diania, ktorí nadobudnuté peniaze vložili do svojho vzdelania?

Od očkovacej lotérie sme očakávali zmenu osobného postoja časti spoločnosti. Róbert Fico postavil na stôl jeden milión eur. Igor Matovič postavil na stôl 26 miliónov. Za akú hodnotu je možné kúpiť si človeka?

Skryť Zatvoriť reklamu