reklama

Bechterevova choroba: Príznaky, príčiny a liečba

Bechterevova choroba je zápalové ochorenie kĺbov, ktoré postihuje kĺby chrbtice a bedrové kĺby.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Bechterevova choroba, tiež známa ako ankylozujúci spondylitída, je zápalové ochorenie kĺbov, ktoré postihuje hlavne kĺby chrbtice a bedrové kĺby. Toto ochorenie postihuje najmä mladých mužov vo veku 20 až 40 rokov, ale môže postihnúť aj ženy.

Príznaky

Bechterevova choroba môže mať mnoho rôznych príznakov. Najčastejšie sa vyskytujú bolesti chrbta, ktoré sa zhoršujú pri dlhodobom sedení alebo státí. Tiež sa môže vyskytnúť sťažené dýchanie, únava, chudokrvnosť a znížená flexibilita v kĺboch.

Príčiny

Príčiny Bechterevovej choroby nie sú úplne známe. Väčšina odborníkov však súhlasí s tým, že genetika môže byť jedným z faktorov, ktoré prispievajú k vývoju choroby. Okrem toho, fajčenie a infekcie môžu byť ďalšími rizikovými faktormi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Liečba

Liečba Bechterevovej choroby sa zameriava na zmierňovanie príznakov a zlepšovanie funkčnosti kĺbov. Lieky, ktoré znižujú zápal, ako napríklad NSAID, môžu pomôcť zmierňovať bolesti a zlepšiť flexibilitu kĺbov. Fyzikálna terapia, cvičenie a masáže tiež môžu byť účinnými metódami liečby.

Pri ťažších prípadoch môže byť potrebná chirurgická liečba, ako napríklad artroplastika bedrového kĺbu. Okrem toho, mnohí ľudia s Bechterevovou chorobou sa rozhodnú pre alternatívne liečby, ako sú akupunktúra a bylinné doplnky.

Záver

Bechterevova choroba je závažné ochorenie, ktoré môže ovplyvniť celkovú kvalitu života postihnutého. Aj keď nie sú úplne známe príčiny, existujú účinné spôsoby, ako zlepšiť príznaky a zlepšiť funkčnosť kĺbov. Ak máte príznaky Bechterevovej choroby, je dôležité sa poradiť s lekárom a začať vhodnú liečbu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Použitá literatúra:

  1. Ankylosing Spondylitis (AS): Causes, Symptoms, and Treatments (healthline.com)

  1. Bechterevova choroba: Príznaky, príčiny a liečba (bioliek.sk)

  2. Ankylosing spondylitis - NHS (www.nhs.uk)

Ľubomír Čižmár

Ľubomír Čižmár

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Lepšie informácie, lepšie zdravie. Obsah tvorený na základe vlastných skúseností potvrdený faktami a zahraničnými zdrojmi a štúdiami. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu