Ali Baba und die vierzig Räuber - protikorupčné pôsobenie elektronického trhoviska

Písmo: A- | A+

Nebotyčná hrádza proti špekulantom vo verejnom obstarávaní.

Už nejaký čas som premýšľal, čo je účelom toľko propagovaného elektronického trhoviska. Možno že je „nástrojom na zefektívnenie verejného obstarávania, ...", poviete si s najmúdrejšími ... ale nie, to nie, máme tu letenky za dvojnásobné ceny a zvyšok sme si už tiež ukázali v predchádzajúcom blogu.

Nedávno, v predvianočnom čase, som pomaly zívajúc hodil očkom na elektronické trhovisko a tu na mňa vyskočilo dňa 10.12.2014 v čase od 11:16:29 hod do 11:31:56 hod, týchto 5 (slovom „päť“) vyhlásených verejných obstarávaní 1, 2, 3, 4, 5, zverejnených jedným (vtedy ešte anonymným) verejným obstarávateľom na dodávku tovaru – odevov. Presnejšie išlo o šitie odevov podľa predloženej špecifikácie. Čo bolo na tom zaujímavé? Anonymný verejný obstarávateľ pri oných zákazkach zverejnil v kolónke „Maximálna výška zdrojov (s DPH)“ spolu sumu 160.260,-EUR. (Otázku, čo je to presne „Maximálna výška zdrojov (s DPH)“ by som prenechal na osobitnú úvahu, v skratke – pojem sa nenachádza ani v zákone ani v Obchodných podmienkach elektronického trhoviska, podľa doterajšej praxe to vyzerá, že si ho verejní obstarávatelia stotožnili s „predpokladanou hodnotou zákazky“ podľa ust. §5 zákona o verejnom obstarávaní), čo je bez DPH 133.350,-EUR, určite len čírou náhodou nie viac ako 134.000,-EUR, čo je hranica takzvanej nadlimitnej zákazky. Tento anonymný verejný obstarávateľ však už necelé dva mesiace pred tým, obstarával prostredníctvom elektronického trhoviska obdobný tovar – šitie odevov podľa predloženej špecifikácie tu, tu, tu, ktorého hodnota spolu s našimi piatimi zákazkami zďaleka prevyšovala sumu 134.000,-EUR bez DPH. Z uvedeného vyplýva, že sa tieto tovary nemali obstarávať ako zákazky podlimitné (teda nemalo sa použiť elektronické trhovisko), ale anonymný verejný obstarávateľ mal postupovať nadlimitným postupom a vyhlásiť riadnu verejnú súťaž, čo sa nestalo. No ale poďme ďalej.

Anonymný verejný obstarávateľ nezaťažený zbytočnými myšlienkami na zákon, radšej podelil tovar na nenápadnejšie menšie zákazky a šup s nimi transparentne na elektronické trhovisko. Na elektronickom trhovisku si tieto zákazky chvíľu pokojne hoveli bez pohnutia a bez ponúk, lehota bežala, Vianoce sa blížili. Až tu sa na 3. adventnú nedeľu poobede objavili v krátkom slede za sebou pri všetkých týchto zákazkach ponuky jedného dodávateľa – nazývajme ho štandardný, alebo štandarda - pomerne známa firma z branže. Tieto ponuky vzhľadom na predpokladané sumy neprekvapili, boli len o chlp nižšie. Chvíľu sa opäť nič nedialo až nastal deň D – 15. decembra 2014, keď sa všetkým našim piatim zákazkam mala skončiť lehota na predkladanie ponúk. Aby v tom nevznikol chaos, nekončili sa všetky naraz ale pekne po hodine od 11.00 hod do 15.00 hod. Ako prvej sa lehota na predkladanie ponúk končila objemom najmenšej zákazke a 20 minút pred jej koncom sa objavila druhá ponuka od nového dodávateľa, v branži zatiaľ neznámeho, úplného novica, volajme ho pracovne Nový kôň. Pätnásť minút po skončení lehoty na predkladanie ponúk prišlo vyvrcholenie – aukcia. V aukcii prebehla hotová dráma, štandarda si dvakrát prihodil, aby sa nepovedalo, kôň sa ale nedal a prihodil trikrát. Veľmi zábavné bolo vidieť, ako na úplnom konci kôň zabojoval sám so sebou a znížil svoju vlastnú, vtedy už víťaznú, cenu o skoro 500,-EUR na okrúhlych 10.500,-EUR, čo musíme len chváliť, lebo ako hovorí staré arabské príslovie: Pacta sunt servanda. (kto chce vidieť všetky tieto časové a cenové údaje, či mená uchádzačov, nech si pri každej jednotlivej zákazke otvorí súbory „Príloha č.4 A: Záznam o systémových udalostiach zákazky.pdf“ a „Príloha č.4 B: Záznam o systémových udalostiach elektronickej aukcie.pdf“ na úplne spodnej časti webovej stránky so zobrazením zákazky)

Po tomto triumfálnom víťazstve trhu sa priblížil koniec lehoty na predkladanie ponúk druhej zákazky (12.00 hod) a tu zrazu, nejakú štvrťhodinku pred jej koncom, objavil sa na scéne kôň a prebil štandardného o 100,-EUR. Atmosféra zhustla, zákazka bola päťkrát väčšia a teda zaujímavejšia ako tá predchádzajúca, v očakávaní ďalšej aukčnej drámy som ani nedýchal a vtedy... sa nič nestalo. V aukcii ani jeden z uchádzačov nepohol cenou ani o piaď, ako by povedal Ľudevít. Ale účinkujúci nedali divákom vydýchnuť priblížila sa 13.00 hod a opäť 20 minút pre skončením lehoty ďalšej zákazky, kôň vstúpil na scénu a prebil štandardu o 50,-EUR. My diváci sme už začali tušiť, že aukcia opäť nebude z tých najnapínavejších a nemýlili sme sa – žiadna zmena. Nebudem vás nudiť s ďalšími dejstvami – zákazkami, prebehli podľa rovnakej dramaturgickej koncepcie: 20 minút, 50 EUR dole. Na konci dňa, teda pracovnej doby sme mali skóre štandarda 0 zákaziek : kôň 5 zákaziek, jasné víťazstvo nového mladého koňa. 

Aaaa... aby sme nezabudli – "úspora" vypočítaná elektronickým trhoviskom 0,94% - 1.450,-EUR – jednoznačný úspech a klinec do truhly všetkých pochybovačov!

Priatelia, konečne sa dostávame k úmyslu, ktorý viedol k vytvoreniu elektronického trhoviska - ako je vidieť, vyrástla v ňom naozaj vysoká nebotyčná hrádza proti špekulantom vo verejnom obstarávaní, je to tiež “ďalšie zo súboru opatrení v boji proti korupcii“ a také veci človeka skutočne zahrejú pri srdci, nie len pred Vianocami, keď sú si rodiny najbližšie a pekné udalosti im určite dokážu priniesť do života, radosť, šťastie a iné dary, ktoré si zaslúžia. Veď o rodinu nám ide v prvom rade. (Výzva na účasť v referende nebude nasledovať)

Obrázok blogu
(zdroj: http://confessionsofamovieaddictlm.com/)
Skryť Zatvoriť reklamu