Ali Baba und die vierzig Räuber - protikorupčné pôsobenie elektronického trhoviska

Nebotyčná hrádza proti špekulantom vo verejnom obstarávaní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Už nejaký čas som premýšľal, čo je účelom toľko propagovaného elektronického trhoviska. Možno že je „nástrojom na zefektívnenie verejného obstarávania, ...", poviete si s najmúdrejšími ... ale nie, to nie, máme tu letenky za dvojnásobné ceny a zvyšok sme si už tiež ukázali v predchádzajúcom blogu.

Nedávno, v predvianočnom čase, som pomaly zívajúc hodil očkom na elektronické trhovisko a tu na mňa vyskočilo dňa 10.12.2014 v čase od 11:16:29 hod do 11:31:56 hod, týchto 5 (slovom „päť“) vyhlásených verejných obstarávaní 1, 2, 3, 4, 5, zverejnených jedným (vtedy ešte anonymným) verejným obstarávateľom na dodávku tovaru – odevov. Presnejšie išlo o šitie odevov podľa predloženej špecifikácie. Čo bolo na tom zaujímavé? Anonymný verejný obstarávateľ pri oných zákazkach zverejnil v kolónke „Maximálna výška zdrojov (s DPH)“ spolu sumu 160.260,-EUR. (Otázku, čo je to presne „Maximálna výška zdrojov (s DPH)“ by som prenechal na osobitnú úvahu, v skratke – pojem sa nenachádza ani v zákone ani v Obchodných podmienkach elektronického trhoviska, podľa doterajšej praxe to vyzerá, že si ho verejní obstarávatelia stotožnili s „predpokladanou hodnotou zákazky“ podľa ust. §5 zákona o verejnom obstarávaní), čo je bez DPH 133.350,-EUR, určite len čírou náhodou nie viac ako 134.000,-EUR, čo je hranica takzvanej nadlimitnej zákazky. Tento anonymný verejný obstarávateľ však už necelé dva mesiace pred tým, obstarával prostredníctvom elektronického trhoviska obdobný tovar – šitie odevov podľa predloženej špecifikácie tu, tu, tu, ktorého hodnota spolu s našimi piatimi zákazkami zďaleka prevyšovala sumu 134.000,-EUR bez DPH. Z uvedeného vyplýva, že sa tieto tovary nemali obstarávať ako zákazky podlimitné (teda nemalo sa použiť elektronické trhovisko), ale anonymný verejný obstarávateľ mal postupovať nadlimitným postupom a vyhlásiť riadnu verejnú súťaž, čo sa nestalo. No ale poďme ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Anonymný verejný obstarávateľ nezaťažený zbytočnými myšlienkami na zákon, radšej podelil tovar na nenápadnejšie menšie zákazky a šup s nimi transparentne na elektronické trhovisko. Na elektronickom trhovisku si tieto zákazky chvíľu pokojne hoveli bez pohnutia a bez ponúk, lehota bežala, Vianoce sa blížili. Až tu sa na 3. adventnú nedeľu poobede objavili v krátkom slede za sebou pri všetkých týchto zákazkach ponuky jedného dodávateľa – nazývajme ho štandardný, alebo štandarda - pomerne známa firma z branže. Tieto ponuky vzhľadom na predpokladané sumy neprekvapili, boli len o chlp nižšie. Chvíľu sa opäť nič nedialo až nastal deň D – 15. decembra 2014, keď sa všetkým našim piatim zákazkam mala skončiť lehota na predkladanie ponúk. Aby v tom nevznikol chaos, nekončili sa všetky naraz ale pekne po hodine od 11.00 hod do 15.00 hod. Ako prvej sa lehota na predkladanie ponúk končila objemom najmenšej zákazke a 20 minút pred jej koncom sa objavila druhá ponuka od nového dodávateľa, v branži zatiaľ neznámeho, úplného novica, volajme ho pracovne Nový kôň. Pätnásť minút po skončení lehoty na predkladanie ponúk prišlo vyvrcholenie – aukcia. V aukcii prebehla hotová dráma, štandarda si dvakrát prihodil, aby sa nepovedalo, kôň sa ale nedal a prihodil trikrát. Veľmi zábavné bolo vidieť, ako na úplnom konci kôň zabojoval sám so sebou a znížil svoju vlastnú, vtedy už víťaznú, cenu o skoro 500,-EUR na okrúhlych 10.500,-EUR, čo musíme len chváliť, lebo ako hovorí staré arabské príslovie: Pacta sunt servanda. (kto chce vidieť všetky tieto časové a cenové údaje, či mená uchádzačov, nech si pri každej jednotlivej zákazke otvorí súbory „Príloha č.4 A: Záznam o systémových udalostiach zákazky.pdf“ a „Príloha č.4 B: Záznam o systémových udalostiach elektronickej aukcie.pdf“ na úplne spodnej časti webovej stránky so zobrazením zákazky)

SkryťVypnúť reklamu

Po tomto triumfálnom víťazstve trhu sa priblížil koniec lehoty na predkladanie ponúk druhej zákazky (12.00 hod) a tu zrazu, nejakú štvrťhodinku pred jej koncom, objavil sa na scéne kôň a prebil štandardného o 100,-EUR. Atmosféra zhustla, zákazka bola päťkrát väčšia a teda zaujímavejšia ako tá predchádzajúca, v očakávaní ďalšej aukčnej drámy som ani nedýchal a vtedy... sa nič nestalo. V aukcii ani jeden z uchádzačov nepohol cenou ani o piaď, ako by povedal Ľudevít. Ale účinkujúci nedali divákom vydýchnuť priblížila sa 13.00 hod a opäť 20 minút pre skončením lehoty ďalšej zákazky, kôň vstúpil na scénu a prebil štandardu o 50,-EUR. My diváci sme už začali tušiť, že aukcia opäť nebude z tých najnapínavejších a nemýlili sme sa – žiadna zmena. Nebudem vás nudiť s ďalšími dejstvami – zákazkami, prebehli podľa rovnakej dramaturgickej koncepcie: 20 minút, 50 EUR dole. Na konci dňa, teda pracovnej doby sme mali skóre štandarda 0 zákaziek : kôň 5 zákaziek, jasné víťazstvo nového mladého koňa. 

SkryťVypnúť reklamu

Aaaa... aby sme nezabudli – "úspora" vypočítaná elektronickým trhoviskom 0,94% - 1.450,-EUR – jednoznačný úspech a klinec do truhly všetkých pochybovačov!

Priatelia, konečne sa dostávame k úmyslu, ktorý viedol k vytvoreniu elektronického trhoviska - ako je vidieť, vyrástla v ňom naozaj vysoká nebotyčná hrádza proti špekulantom vo verejnom obstarávaní, je to tiež “ďalšie zo súboru opatrení v boji proti korupcii“ a také veci človeka skutočne zahrejú pri srdci, nie len pred Vianocami, keď sú si rodiny najbližšie a pekné udalosti im určite dokážu priniesť do života, radosť, šťastie a iné dary, ktoré si zaslúžia. Veď o rodinu nám ide v prvom rade. (Výzva na účasť v referende nebude nasledovať)

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu
(zdroj: http://confessionsofamovieaddictlm.com/)
Ľubomír Kubička

Ľubomír Kubička

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem a zabávam sa v oblasti verejného obstarávania na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu