Armáda kričí: Verejné obstarávaNIE, NIE, NIE!

Písmo: A- | A+

Priatelia, ak vás doteraz sužovala nezodpovedaná otázka zákonnosti aktuálne populárnych nákupov lietadiel aj pušiek našou armádou, prinášam vám dobrú správu, odpoveď je jednoduchá - legálne to nebolo.

Posledné dni a týždne priniesli v médiách potešujúce správy o úspešných nákupoch na ministerstve obrany (MO SR). Najprv lietadielka a potom flintičky. Novinárske hyeny sa zaoberajú všelijakými konšpiráciami typu kto, za koľko, Belize, Cyprus, moravské víno. Vo všeobecnom mediálnom nadšení, len veľmi slabúčko hryzkajúc miestami prebleskla nesmelá otázka, či sú takéto nákupy vôbec v súlade s našimi zákonmi. Zjavne to skoro nikoho veľmi nezaujíma. Pre tých, niekoľkých osamelých jednotlivcov, ktorí sa občas zamyslia nad tým, či toto tu je právny štát v praxi, alebo si radšej vypime, som sa rozhodol napísať tento môj malý rozborík, ba priam rozborčok na tému: "Ako to vidí zákon o verejnom obstarávaní". Priatelia, ak vás doteraz sužovala nezodpovedaná otázka zákonnosti oných aktuálne populárnych nákupov, prinášam vám dobrú správu, odpoveď je jednoduchá: legálne to nebolo. 

Ani jedna z uzavretých zmlúv nie je výsledkom verejného obstarávania, ako svedčí už zbežný pohľad na moju obľúbenú internetovú stránku www.uvo.gov.sk, čo by však nutne nemuselo znamenať porušenie zákona, v našom prípade však bohužiaľ znamená. V stručnosti: akákoľvek zákazka zadaná Slovenskou republikou (aj v jej mene vystupujúcim MO SR) sa musí zadávať prostredníctvom verejného obstarávania, okrem niekoľkých malých výnimiek, ku ktorým nedošlo.

Lietadlá.

 Podľa údajov MO SR prebehla v roku 2008 verejná obchodná súťaž na nákup taktických dopravných lietadiel, teda nie verejné obstarávanie, ale verejná obchodná súťaž podľa Obchodného zákonníka. V tom čase takýto postup mohol viesť k legálnemu uzavretiu zmluvy s dodávateľom vojenského vybavenia, pretože jeho nákup patril do výnimky z povinnosti použiť postupy verejného obstarávania. V roku 2008 však zmluva o dodaní lietadiel nebola uzavretá, teda zákazka zadaná nebola. V roku 2009 bola vydaná Smernica Európskeho parlamentu a Rady č.2009/81/ES s fantastickým názvom „o koordinácii postupov pre zadávanie určitých zákaziek na práce, zákaziek na dodávku tovaru a zákaziek na služby verejnými obstarávateľmi alebo obstarávateľmi v oblastiach obrany a bezpečnosti a o zmene a doplnení smerníc 2004/17/ES a 2004/18/ES“ – v preklade: vojenské vybavenie sa už nemôže kupovať ľubovoľne, ale len pekne v rámci procesu verejného obstarávania. Táto smernica si roku 2012 prostredníctvom novely č. 91/2012 Z.z. našla cestu aj do slovenského zákona o verejnom obstarávaní, takže od tých čias už žiadna výnimka na vojenské lietadlá neexistuje. Napriek veľmi jednoznačnému právnemu stavu bola v roku 2014 zadaná zákazka za nejakých cca. 100 miliónov EUR bez akéhokoľvek verejného obstarávania na nákup dvoch lietadiel Alenia C-27J Spartan. Aj keď MO SR používa v súvislosti týmito lietadlami označenie, že boli vysúťažené, ide o poľutovaniahodný omyl. „Súťaž“ z roku 2008, ktorá sa tak často spomína vo vyjadreniach MO SR, má so súčasným nákupom lietadiel spoločného asi toľko, ako počasie v Patagónii s úrodou v mojom skleníku. Zmluvu s dodávateľom zatiaľ nikto nezverejnil na www.crz.gov.sk (argument o obchodnom tajomstve, ktoré to nedovoľuje je pre mňa veľkým sklamaním, pretože to už nielen, že nie je dobré ani ako vtip, ale zároveň svedčí aj o nedostatku fantázie), preto je stále nádej, že po troch mesiacoch od jej podpisu sa budeme môcť tváriť, že k uzavretiu zmluvy nedošlo (§ 47a ods.4 Občianskeho zákonníka) a MO SR bude môcť konečne začať riadne verejné obstarávanie. 

Pušky, pištole.

V prípade tohto nákupu nie je k dispozícii dokonca ani žiadna verejná obchodná súťaž z obdobia mladšieho paleolitu, ako pri lietadlách. Na vysvetlenie celej akcie MO SR zverejnilo iba dlhý a nudný príbeh o spoločnom rokovaní vlád SR a ČR v Skalici (všimnite si, že na rokovania sa často vyberajú miesta, kde sa vo veľkom počte nachádzajú vínne pivnice). Aj som z toho stanoviska pochopil, že pištole sa vraj nenakupujú. Ešte že tak. Pýtate sa, ako nám tieto skutočnosti pomáhajú, pri určení, či nákup prebehol v súlade so zákonom? Nijako. Posedenia pri víne nemôžu mať žiadny legálny vplyv na míňanie verejných prostriedkov, dokonca ani keď si to účastníci poriadne namažú. Rovnako, ako v predchádzajúcom prípade, chýba verejné obstarávanie, ktoré malo podľa zákona byť z rovnakých dôvodov ako pri lietadlách a zmluva tiež nie je zverejnená. Zábavné je, že nákup sa uskutočnil v utajenom režime, ale politici vrátane MO SR sa o ňom veselo vyjadrujú v médiách, takže bude ešte napínavé čakať na to, v čom to utajenie konkrétne spočíva. Živo si predstavujem slovenského pešiaka, ako v prudkej paľbe dôrazne vyzýva nepriateľa v protiľahlom zákope, nech predloží bezpečnostnú previerku, lebo inak na neho utajenou puškou nevystrelí, ale hodí po ňom neutajený ešus plný trenčianskeho párku s fazuľou. Alebo sa možno plánuje použitie pušiek iba v noci, kedy ich nikto neuvidí. Potom tu ale vyvstáva otázka, čo strela z utajenej slovenskej pušky? Nie je tiež utajená? Nemali by sa bezpečnostné previerky žiadať aspoň dodatočne od zasiahnutých nepriateľov, či pozostalej rodiny ...? Z použitia utajeného režimu ale vyplýva jedna závažná a nevyhnutná skutočnosť – aby nám nepriatelia mohli predložiť relevantné bezpečnostné previerky, ktoré náš Národný bezpečnostný úrad uzná, musia pochádzať z krajiny, s ktorou máme uzavretú dohodu o vzájomnej výmene a ochrane utajovaných skutočností. Je potom jasné, že tento zoznam takýchto krajín na stránke NBÚ je zároveň zoznamom našich budúcich vojnových nepriateľov (USA na prvom mieste. Držme si palce. Ja osobne začínam kopať za stodolou kryt). 

Skryť Zatvoriť reklamu