Krásy Slovenska. Dokedy?

Písmo: A- | A+

V mojom prvom článku som sa zameral na problém čiernych skládok, ktorých je na Slovensku požehnane a o neriešení tejto situácie, ba ignorancii aj zo strany štátu. V ňom som upriamil pozornosť na oblasť meandrov Hrona a okolia, ktoré už nedokážem zachytiť vo svojej plnej kráse, lebo ani pokročilá jar, nedokáže zakryť to ľudské zlo. Podobných miest je v našom štáte strašne veľa. Iste, v spoločnosti je mnoho pálčivejších problémov, ktoré je potrebné riešiť, ale mať čisté Slovensko, to nie je až tak zložitá a finančne náročná úloha. Je to o zodpovednom prístupe každého z nás, každého jedinca tejto spoločnosti. Štát by mal byť len akýmsi dohliadačom. Paradoxne, hoci je to naša odvrátená tvár, je ku nám tak natočená a prosí o pomoc, že až. Ale nie o tom chcem teraz písať.

Na Slovensku máme krásy, ktoré som zvečnil pri svojich potulkách, či už v našich horách alebo rôznych iných regiónoch našej vlasti. Všade, kde som doteraz bol, som našiel nepeknú vizitku v podobe nečistôt. Sú tiež v ohrození a stoja o to, bojovať za ne. Vkladám sem preto zopár fotografií. Väčšie verzie máte možnosť vidieť na mojom webe...

"Z rannej lúky..."

krásny to kraj v Zázrivej, časť Grúne. Bohužiaľ, všade v krovinách sú "ľudské stopy". V ďalšej scéne, ktorú som nazval "V Slovenskej záhrade"

je to podobné, ak nie horšie. Oblasť Horehronia je skutočne nádherná. Naozaj môžem povedať, že sú tam najkrajšie stromy na Horehroní, ale... Prešiel som ju krížom-krážom. Mnoho miest ukrýva v sebe mnoho nepekného. Keď už o tých stromoch píšem, tak ešte jedna z Horehronia, "Čerešnová"

 

Oblasť na rozhraní Litpova a Oravy, v scéne, ktorú som nazval "Svetelné divadlo" je to opäť podobné, snáď o málinko lepšie, al i tak.

Nedokážem pochopiť ľudí, ktorí si dajú tú námahu a vyvezú svoj odpad do kopcov. Áno, nemusia platiť, ale čo potom, ak sa vyčerpú miesta, rôzne priehlbiny, prirodzené jamy, rigoly, medze, ktoré nebijú priamo do očí? Potom "to" budú sypať na lúky alebo rovno na cesty?

Ani hory nie sú na tom lepšie, i keď je pravdou, že sa do nich nedá vyviesť autom, zatiaľ. Oblasť Malej Fatry ponúka neskutočne krásne výhľady, ako napríklad pohľad z Osnice, s názvom  "Osnický okamih"

Je mnoho slušných turistov, ktorí si "to", čo vyniesli na svojich chrbtoch hore, aj znesú dole, ale je mnoho takých, ktorí dole znesú len seba. Ja by som ich "zniesol", ale nie dole...

V scéne "S Pieninským Mesiačikom", ktorá je farebne disharmonická, a ktorá sa mi napriek tomu nesmierne páči, je to opäť podobné. V Pieninskom národnom parku je tých "úložíšť" habadej.

 

V scéne, ktorej som dal názov "Ohnivá krajina" je opäť veľa miest...

Tatry, či už Nízke alebo Vysoké, sú asi naše najnavštevovanejšie lokality. Popri chodníkoch je strašne veľa miest, kde sa dá toho "uložiť". Hoci sú to len drobnosti, keď sa ich nazbiera, je z toho poriadna kopa, ktorá by zvýšila hociktorý štít o pár metrov.

Liptov, potok Belá, s našim najospevovanejším, najkrajším a najznámejším štítom, ktorý je LEN na dvojcentovke. Nemusím menovať, každý ho snáď pozná. Kroviny v scéne, ktorej som dal názov "Podvečer v Belej" ukrývajú mnoho "tajomstiev".

 

"Stratenský kaňon", oblasť v Slovenskom raji je opäť... neviem, ako to inak napísať.

Aj spod snehu vidieť, ktorý "kopček" je prirodzený, a ktorý umelý.

Ani okolia hradov nie sú uchránené. Hrad Krásna Hôrka, hrad Strečno, a zvlášť ten druhý menovaný v okolí Váhu, už ani nedokážu ukryť tony odpadu.

 

Na záver, ešte jedna tatranská, na výšku, ktorú som nazval "Tatranská kvetena"

Vo fotkách, "to zlo", naštastie nevidno. Nie je tu miesto a čas, aby som vymenoval a ukázal všetky krásy Slovenska a nech mi je preto prepáčené, ak som neuviedol niektoré iné miesta, alebo uviedol práve tie, ktoré som uviedol. Máme to šťastie, že žijeme v prelomovej dobe, že ešte máme možnosť vidieť a zachytiť tú slovenskú krásu. Ale dokedy? A dá sa to vôbec nazvať šťastím? Prajem Vám pekný deň.

Skryť Zatvoriť reklamu