Ľudská vizitka, aj také je Slovensko...

Písmo: A- | A+

Apríl 2011 - Otvorený list všetkým, ktorých som na nete našiel a spomenul si na nich... televíziám, rozhlasu, tlačovinám, politickým stranám v súčasnom parlamente, vláde, ministerstvu životného prostredia, greenpeace, za matku zem a... aj obyčajným ľuďom, dúfajúc, že si to niekto prečíta až do konca a zamyslí sa nad tým, a že mi pomôže v neúnavnom boji za očistu Slovenska... Kvôli etickému kódexu, bol text upravený...

Vážení,
už ma to fakt nebaví, už prestávam milovať svoju vlasť a ľudí v nej. Už 15 rokov márne upozorňujem, navrhujem a bojujem...

O čo ide? Pozrite si najskôr zúžený výber fotografií z 10.4.2011, oblasť meandrov Hrona medzi Telgártom a Červenou skalou...

BS01.jpg

BS03.jpg

BS04.jpg

BS07.jpg

BS11.jpg

BS14.jpg

BS15.jpg

Pýtam sa Vás: Dokedy bude trvať toto hanobenie prírody? Dokedy sa budú nad týmto problémom zatvárať oči? Dokedy sa budeme tváriť, že sa nič nedeje? To fakt nikomu z Vás nezáleží na tom kde a ako žijeme? Meandre Hrona patria do Gotickej cesty a sú jedny z mála krás, ktoré by sme si mali o to viac chrániť, ale asi ich už nikdy neuvidím tak, ako za mladi, asi ich už nikdy nedokážem zachytiť/zvečniť bez ODPADU. Do týchto oblastí som bežne chodieval (pred niekoľkými desiatkami rokov) na rýdziky a neraz som sa z Hrona napil. Bolo to (ako sa slengovo vraví) za "totáča". Nechcem tým povedať, že problémy so znečistením vtedy neboli, ale veľmi dobre si pamätám, že takýto extrém nebol... Nebudem písať o tom, že fungovali aj akési akcie "Z", jarné a jesenné brigády... Minulého roku (2010), presne v tomto období, tam bolo vyzbieraných a pripravených na odvoz 300, 500, 1000 megavriec odpadu. Presný počet neviem, boli ich však stovky a takých veľkých, že aj človek by sa do nich zmestil. Takže toto čo vidíte na mojich fotografiách, je za jeden jediný rok. Silné to kafe, však? Natočil som aj video s emotívne ladeným a rozpoloženým mojim komentárom, a verte, že ide o tony a tony odpadu na malom území... Netýka sa to len nafotených meandrov v Horehroní, ale množstva oblastí na celom území Slovenska.

Snažím sa o kladnú prezentáciu Slovenska v podobe fotografií, ktoré máte možnosť vidieť na mojom fotoportáli, ale nemôžem, a ani už nechcem ukazovať pozlátko. Rozmýšľal som nad tým, čím to je. Ľudmi a ich ľahostajným a ignorantským prístupom? Áno aj. Predovšetkým je to však nefunkčným systémom. A nemám na mysli systém politický, ale systém posledných desaťročí, kde vládne len mamon, egoizmus a triaška po moci. 10% obyvateľstva planéty spotrebuje 90% zdrojov. To je zvrátený a chorý systém, proti ktorému sa (chvalabohu) začína brániť naša planéta. Vravím chvalabohu, lebo sme najhoršie plemä tejto planéty. K tomuto systému treba pridať ešte ten náš, typický SLOVENSKÝ, kde NEFUNGUJE vymožiteľnosť práva, s laxným prístupom ku všetkému, od štátu počnúc, končiac jedincom. Strkaním hláv do piesku sa náš problém s čiernymi skládkami nevyrieši a pritom stačí tak málo. Bohužiaľ prevencia nestačí, musí byť zastúpená aj represia.

Za tvorbou odpadu je treba vidieť človeka a je jedno akej je farby pleti či vierovyznania. Píšem to preto, lebo v nasledujúcich riadkoch sa zmienim o skupine obyvateľstva, ktorá sa na tomto odpade podieľa veľmi výrazne a nerád by som bol spájaný s tým, že som rasista. Nie, nie som. Čím ďalej od Bratislavy smerom na východ, tým je to horšie a skládky sú divokejšie. Netvárme sa, že nevieme o koho ide. Väčšinou ide o Cigánov. 20 rokov sa s nimi nič nerobí, len sa im vyplácajú sociálne dávky. Najviac ma iritujú ochrancovia a zástancovia ich práv. Rád by som sa ich opýtal: Žil niekto z Vás pri Cigánoch v tesnej blízkosti? Som presvedčený, že nie. Každému by som naordinoval mesiac pobytu v ich tesnej blízkosti, aby pochopil o čom píšem. Česť výnimkám, poznám aj slušných Cigánov, ktorí sa za svojich hanbia. Mimochodom, toto nie je rasizmus, toto je holý fakt, ktorý nikto z kompetentných nechce vidieť. Ako to bude vyzerať o desať rokov? O dvadsať? Čo bude z našej prírody, krajiny?

Podobne to vyzerá aj popri všetkých našich cestách tzv. rigoloch, medziach, odvodňovacích kanáloch, v ktorých sa nachádzajú tony odpadu. Sú to pneumatiky, plastové fľaše, plechovky, olejové fľaše a filtre, okná z áut, rozbité veci po haváriách, ktoré sa len pozametajú do medzí, ale aj veci z domácností... O tento odpad sa "starajú" vo výraznej väčšine "bieli", tzv. "gádžovia". Uvádzam to preto, lebo mi fakt nezáleží na tom, kto je akej farby pleti, ale preto, že ma neskutočne štve a zožiera NERIEŠENIE problému.

Prečo to funguje v Rakúsku, Švajčiarsku, Nemecku, Francúzku či v Škandinávii? Aj tam sú ľudia dobrí a zlí, aj tam sú ľudia zodpovední a nezodpovední, ale tam popritom funguje represia a vymožiteľnosť práva... Skúste si naliať benzín z bandasky mimo čerpacej stanice, skúste odtrhnúť nejaké kvietky, skúste tam niekde vyhodiť odpad alebo fľašu z auta počas jazdy... Možno sa Vám to na prvý, resp. druhý pokus podarí, ale na tretí krát už nie, dostaví sa represia v podobe vysokej pokuty. A hrozba vysokej pokuty a zvlášť jej vymožiteľnosti je tak veľká, že si to človek 3x prehodnotí, či mu stojí za to riskovať. Touto represiou, zlých a nezodpovedných ľudí prevychovali. A ak sa to kedysi niekomu javilo ako veľmi nespravodlivé a prísne, dnes je to ich prirodzená súčasť systému, ktorý rešpektujú, a ktorý ich v konečnom dôsledku chráni, pretože čistá a zdravá príroda znamená život...

V médiách sa týždeň čo týždeň objavujú prípady čiernych skládok. Na problém sa poukáže, lokálne sa (akosi) vyrieši. Aj to len preto, lebo sa zmedializuje, ale problém sa nerieši systémovo. Posledne sa hovorilo o obci Lomnička, o Košických lesoch, o Prielome Hornádu v Slovenskom raji a pár dní sa hovorí o Blave a Košiciach, pretože sa blížia MS v hokeji.

Pre politikov:
V parlamente sa už 20 rokov medzi sebou zožierate, kto z koho, kto je lepší a múdrejší, kto navrhuje a schvaľuje lepšie zákony, ale skutek utek. Bojujete len za seba, stále máte v rukách hrable, lebo každé hrable hrabú k... Vôbec nevidím, že by ste bojovali za túto krajinu, za dobrých a snaživých ľudí v nej. Na Slovensku máme mnoho krás, ale takýmto postojom a nekonaním nám hrozí, že zo Slovenska bude za pár rokov jedno veľké zapáchajúce smetisko. Vedzte, že aj Vy (rozumej politici), svojím nekonaním, za to môžete.

Ako by sa dal problém eliminovať, možno aj odstrániť:

1. Zriadiť špeciálnu zložku polície, ktorá by mala na starosti LEN ochranu a kontrolu životného prostredia (Polícia Životného Protredia - PŽP alebo Polícia Ochrany Prírody - POP), s plnými právomocami a... a vyzbrojených. Ale nie pri stole v kancelárii, ale v teréne. V obciach by mohla túto činnosť vykonávať aj obecná polícia v súčinnosti s PŽP/POP, s pomocou koní a psov ako jazdná PŽP/POP. Každého z Vás určite napadne, že to stojí nemalé peniaze. Ja to nepopieram, ale... Koľko stojí každoročné odstraňovanie skládok, aj tých jedovatých tzv. ekologických bômb? Koľko stojí pitná voda? A koľko liečenie rôznych chorôb, ktoré z toho môžu vzísť? Koľko stojí život?

2. Podmieniť vyplácanie sociálnych dávok určitým počtom odpracovaných hodín a nielen v obci, ale aj mimo nej, a čo je dôležité, musí to byť pravidelne, nielen na jar či jeseň, ale týždeň čo týždeň. Obec proste nezačína/nekončí značkou, ktorá informuje ľudí o začiatku či konci obce. Každá obec spadá do katastrálneho územia, čo je vlastne súbor spoločne evidovaných pozemkov, ktoré niekomu patria (štátu, obci, organizácii, jedincovi). Toto je cesta, ktorá je lacná a rýchla. Ľuďom poberajúcim sociálne dávky, dlhodobo nezamestnaným, treba znovu prinavrátiť pracovné návyky. Dnešný systém vyplácania sociálnych dávok je totálne zvrátený, keď dlhodobo nezamestnaní ľudia dostávajú peniaze za nič. Mne zadarmo nikto nič nedá, štát ma gniavi na každom kroku a ešte aj skládky chodievam z vlastnej vôle a bez donútenia likvidovať, pretože sa na to nemôžem dívať. Je mi z toho všetkého, ako to tu v tejto spoločnosti NEFUNGUJE, veľmi zle.

Skryť Zatvoriť reklamu