Peniaze-nástroj priamej demokracie alebo Slovensko ako(daňový) raj.

Pokúsim sa ukázať niekoľko príkladov ako poskytovať tovary a služby, ktoré poskytuje dnes štát, v kvalite, cene a rýchlosti, ktoré sú pre dnešný štát nedosiahnuteľné práve preto, že to dokáže poskytnúť len človek alebo fy bez majetkovej účasti štátu. Zároveň to môžeme brať ako námet ako nahradiť 80% objemu výkonov štátu vyjadrených v peniazoch a tiež cca 110 000 štátnych úradníkov prepustiť a teda znížiť náklady a výber daní (uvažovať ako zvýšiť množstvo a kvalitu služieb poskytovaných štátom z ušetrených prostriedkov- to je nezmysel- to dokážu len ľudia).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (23)

Takže začnime jednoduchými vecami. Prevody nehnuteľností na katastri stoja 266EUR do 15 dní a k tomu zložité zmluvy, právnici- 170EUR a viac, notári. Pri byte za 100.000EUR registrovanom na katastri ako účtovná položka v informačnom systéme vidíme, že banka má nielenže rovnakú evidenciu, ale aj bezpečnejšiu, slušnejší prístup ku klientovi a vykoná to za 0- 0.23 EUR(cena za účtovnú položku z cenníka bánk), teda 110 a viac krát lacnejšie a do 24 hodín, čo je 15 krát rýchlejšie, bez právnikov, notárov a zmlúv- byrokracie. Netreba k tomu žiadneho štátneho úradníka, štátnu zákazku, tender na nové informačné a databázové systémy za miliardy, ktoré sú mnohokrát nefunkčné a ani poradcov. Takže človek by mal na svojom bankovom účte nielen peniaze, ale aj nehnuteľnosti. A banka je poistená a s garanciou vkladov. V prípade podvodu s prevodom nehnuteľností máte rýchlu náhradu škody. Keď to robí štát vidíme, že sa tvoria sále väčšie rady bezdomovcov.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Prevody aut na polícii- čakacie lehoty 1 deň, 66EUR/prevod a obhliadky, poistky, rady, papiere. V banke prevod ihneď a za 0- 0.23EUR. a pri individuálnom dovoze zo zahraničia ani nehovorím, pridáva sa okresný úrad, certifikáty, úradné preklady, poplatky, niekoľko dní vybavovania. V banke prevod bez komplikácií a koľko policajtov- štátnych úradníkov sa tomu denne musí venovať po celej republike? A zase nový informačný- evidenčný systém!

 Toto sú zatiaľ len 2 činnosti, ktoré prebiehajú v každom okresnom meste, ktorých je 79, po 25 pracovníkov máme  2000 ľudí, ktorí môžu vykonávať činnosti, ktoré ich bavia a sú potrebné. Ďalšie činnosti, ktoré by mohli prevziať banky sú vydávanie občianskych preukazov, pasov, zbrojných preukazov, technických preukazov a dokladov o evidencii vozidiel, vodičských preukazov.  A na toto všetko máme dnes technické možnosti, aby to bolo na 1 karte- kreditnej , ktorú vydáva banka.

Skryť Vypnúť reklamu

 Ale prejdime k ešte zložitejším a zaujímavejším činnostiam: voľby- obecné , parlamentné, referendum, hlasovanie o zákonoch v parlamente, výstavba diaľnic, štátne zákazky- tendre, dochádzka nielen v parlamente, ale aj všetkých štátnych úradoch, podnikoch, daňový, odvodový a sociálny systém.

  Aby sme vedeli , čo ideme vykonať a nemali strach z nepoznaného môžeme povedať: štát zákonmi ovláda banky, banky vykonávajú tieto činnosti a ľudia kontrolujú tieto banky svojimi vkladmi v bankách, svojimi peniazmi tým, že tieto vklady môžu kedykoľvek presunúť do inej banky alebo dnes ešte do „pančuchy“. Ľudia nemusia kontrolovať banky fyzicky, ale tým , že tam majú alebo nemajú peniaze a potom je banka nútená podnikať obozretne a efektívne. Peniaze sú nástrojom moci, kontroly aj sociálnosti. Lebo peniaze preberajú také kvality, aké im my ľudia dáme.

Skryť Vypnúť reklamu

 Byrokracia sa neodbúra tak, že sa vymyslí nové opatrenie, ale že sa mnoho starých opatrení nahradí jedným novým a priama demokracia sa nemôže realizovať bez toho , aby sme rušili to staré, zhnité, v tomto prípade doslova ničili, odbúravali byrokraciu. Byrokracia ruší demokraciu a naopak. Musíme si vybrať, ale na základe poznania.

 Stojíme pred tým, aby sme aj najdôležitejšie a najzložitejšie činnosti nechali vykonávať bankám ako inštitúciám, ktoré svojou činnosťou dokázali , že sú toho schopné. Technicky a spôsobom svojej práce sú na to najlepšie vybavené a nami by boli na to určené. Takto sa demokracia  robí cez peniaze, priamo a bez moralizovania. Byrokracia sa robí dnes už neprehľadne cez papiere a s množstvom zbytočných a nezmyselných podmienok, čo máme splniť.

Skryť Vypnúť reklamu

 1 Voľby, 1 referendum stojí cca 8- 10 miliónov EUR keď to robí štát. Je to 7000 okrskových volebných komisií a keď tam je 18 členov(za každú politickú stranu) a platí sa každému náhrada a diéty 50EUR/deň + hlasovacie lístky, obálky, zber hlasov do štatistického úradu. Banky to urobia za 440.000EUR ako 4.400.000 voličov krát 0- 0.2EUR/hlas(účtovná položka), čo je 25 násobne menej, bezpečnejšie a online- v reálnom čase, okamžite a môžeme voliť aj z domu.

 Výstavba diaľnic a štátne zákazky sú predražené o 20-50% len preto, lebo to robí štát- úradníci a ešte musíme zaplatiť rôznych poradcov, ktorí sú poväčšine aj tak banky. Každý podnikateľský projekt musí vyhodnocovať banka, ktorá má veľmi presné a účinné nástroje nielen na vyhodnotenie súťaží, ale aj na kontrolu nákladov počas výstavby. Ide o projektové financovanie, kedy každé Euro je uvoľnené iba oproti skutočným a realizovaným činnostiam a investor musí mať aj vlastné zdroje v rozsahu 10-30% z hodnoty investície, ktoré zároveň kryjú prípadné straty.

Keď štát podniká aj tvorí zákony ide o jasný konflikt záujmov.

 Najdôležitejšou a najnáročnejšou témou je daňovo- odvodový a sociálny systém. Je tam najviac peňazí aj najviac byrokracie. Ide o 100-ky daňových, pracovných , sociálnych úradov, ministerstiev, dávok, opatrení, zákonov, nariadení a nikto(N I K T O) už nerozumie celému systému ako celku, už len koná čiastkové úkony ako robot, ide o tzv. frakčný systém a vlastne preto to máme, lebo máme frakčný systém tvorby peňazí. Peniaze nám síce dávajú vedomie spoločenského časopriestoru. Zatiaľ ale o tom nemáme vedomie. Keďže systém je frakčný, je taká celá spoločnosť, bez vedomia , čo spolu tvoríme. Mravce a včely sú na tom lepšie.

Štát vyberie na daniach a odvodoch ročne cca 23mld. EUR a hlavná otázka je koľko z toho dôjde ku konečným adresátom pre ktorých sú určené. 140.000 štátnych úradníkov a politikov si vezme číslo , ktoré presne odpovedá miere do akej sme stále vojnový a diktátorský štát. Je to číslo, ktoré určuje stupeň nielen kontroly, ale aj manipulácie, korupcie, klientelizmu, čiernej ekonomiky a tieto sa ale znásobujú. Je tak vysoké, aký je vysoký systém frakčných rezerv pri tvorbe peňazí . je to nechutné číslo. Neveríme sebe, neveríme si navzájom, neveríme prírode, neveríme peniazom, neveríme Bohu. A preto sa musíme kontrolovať. To číslo udáva stupeň nepoznania a neviery. A toto číslo platíme len preto, aby sme obslúžili desaťtisíce štátnych úradníkov a politikov, urobili milióny byrokratických úkonov a v prospech koho?.... a nakoniec ten úradník vykoná prevod peňazí z účtu štátu na účet toho , komu sú určené s obrovskými stratami bez toho , aby sa naozaj vykonala sociálna alebo kurátorská práca. To môže robiť aj banka, len potrebujeme pochopiť, že štát dnes nemá vyplácať sociálne dávky, ktoré tým, že zvýhodňujú určitú skupinu ľudí, tak sú zárodkom nespravodlivosti a potom tí „mocní“ si to hneď 1000 násobne nahradia ešte väčšou nespravodlivosťou ako sú dotácie, podpora zahraničných investícií, šrotovné, podpora cestovného ruchu, európske fondy, tendre a podobne, ktoré maximálne deformujú podnikateľské prostredie. Štát- spoločenstvo ľudí má dať každému človeku bez podmienok cez banky cca 300EUR/mesiac na jeho účet v banke bez akéhokoľvek skúmania ako „dividenda štátu“ alebo inak, každý má podiel na ŠTÁT, a.s. a túto výplatu dividend urobia banky, lebo každý človek má rovnaký podiel na štáte

Dane a odvody. Kto ich neplatil ešte nechápe koľko byrokracie je z toho len preto, aby štát vybral 23mldEUR/rok. Ale na to predsa stačí, ak nebude tvoriť stále nové dane, odvody, poplatky, ktorých je dnes 31, ale bude 1- jedna daň a nie jeden úrad. Jedna daň ako %( pre SR 0.5%) z každého peňažného prevodu. Peniaze sú ekvivalentom akejkoľvek spotreby. A potrebujeme pochopiť, že čím viac pohybov peňazí sa deje, tým viac spotrebúvame. Tým  ide o dynamické zdanenie spotreby, konzumu. A to nielen môžu , ale aj musia vykonávať banky, ktoré sa stanú účtovníkmi a vyberačmi daní bez akejkoľvek byrokracie a šikanovania a kriminalizovania ľudí a fy.

 Stojíme pred veľkou výzvou. Už nám nepomôže hovoriť ako chceme byrokraciu odbúrať a dať viac právomoci ľuďom, stojíme pred tým to vykonať. ČIN! Alebo NIČ. To je nielen symbol pre priamu demokraciu, to je aktuálna požiadavka doby. A ten čin sa deje v každej chvíli keď platíme. Kde idú naše peniaze, takú činnosť podporujeme. Vyrába sa to, čo ľudia chcú, potrebujú , kupujú. A nie to, čo určí(zadotuje) štát a EU. Banky sú schopné dodávať presné štatistiky spotreby a tvorcovia potom môžu presne robiť to, čo chcú ľudia( ak dostanú presné štatistiky od bánk). To sa však udeje len vtedy, ak tieto činnosti budú robiť banky a nie štát. Štát ( aj fy) dnes robí  to, že si najme za drahé peniaze prieskumné agentúry a tie robia prieskum medzi ľuďmi na ulici alebo telefonicky, kde odpovedajú na nepresné otázky a je to závislé od ich nálady. Keď štátu,firmám hovoríme priamo, čo potrebujeme , nepočúvajú nás, radšej si urobia prieskum na všeobecné nezmysly, frázy a namiesto konkrétnych potrieb konkrétnych ľudí potom vyrábajú tie nezmysly a radšej sa vzájomne dohodnú na korupčnej báze. Prieskumná agentúra je nástroj na získanie peňazí, ale nie na zistenie skutočnej potreby ľudí. Skutočné potreby sa dajú zistiť len cez finančné toky. Ukáž mi, na čo vydávaš peniaze a Ja Ti poviem kto si.

Že sa Vám to nezdá?! Nuž potom Vaša viera v mamon je dosti prečudesná!

Priama demokracia sa nielenže môže, ale v dnešnej dobe aj musí robiť cez peniaze. Peniaze sú náš hlas a hlasujeme každú chvíľu, vždy keď platíme. Neveríte?! Vyberte si peniaze z bánk a uvidíte čo sa stane. Nech je november mesiac priamej demokracie. Každý nech si v novembri vyberie z banky čo najviac peňazí, koľko môže a keď to naozaj aj uskutoční dostatočný počet ľudí, tak tým dňom začíname riadiť štát- spoločnosť priamo a všetci (štát, banky, politici)nám budú slúžiť, tak ako je to v princípe určené, dané. Peniaze dnes majú moc! Tak skúsme túto moc a zároveň aj zodpovednosť prevziať do vlastných rúk. Tak sa rodí Sloboda.

Ľubor Perháč

Ľubor Perháč

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Snažím sa myslieť o veciach spoločných. Hlavne o peniazoch a daniach, ktoré nás denne nútia robiť veci, ktoré nechceme. Známi mi hovoria, keď im niečo čo len navrhujem: nerob na mňa nátlak. O peniazoch a daniach tak nehovoria. Nemáme vedomie spoločenského časopriestoru. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu