Ius murmurandi alebo Čo sa stalo s blog.sme.sk?!

"Slobodná výmena myšlienok a názorov je jedným z najcennejších práv človeka : každý občan môže preto slobodne hovoriť, písať ... " - ius murmurandi alebo sloboda slova bola deklarovaná už v roku 1789 Deklaráciou práv človeka a občana. Prečo obmedzovať (cenzurovať) výber čitateľa na blog.sme.sk selektívnym výberom administrátorov???

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Obrázok blogu

Právo poskytovateľa priestoru vs. právo na slobodu prejavu?

V dnešnej modernej dobe 21. storočia by malo byť samozrejmé poskytovať médiám a občanovi právo slobody slova. Toto právo by sa nemalo brať len ako subjektívne právo potvrdené a zabezpečované legislatívou ale aj morálne právo každého. Viem, že toto právo je v globále pošliapané vo všetkých možných smeroch no na Slovensku a od slovenského média by som to nečakal.

Keď som sa rozhodol založiť si blog vybral som si blogový priestor na - v tom čase pre mňa - najviac nezaujatom médiu na Slovensku - na stránkach sme.sk . Vedel som, že toto médium vždy inklinuje k pravému spektru politickej reprezentácie na Slovensku a takisto aj jej čitatelia patria väčšinou k "pravičiarom". Ja ako autor prikláňajúci sa k ľavému spektru som tu hľadal miesto na prejavenie svojich názorov. Prečo práve tu? Prostý dôvod! Dúfal som v možnosť plurality názorov a v možnosti duchaplnej diskusie s ohľadom na rôzne názory. Ale toto važení čitatelia je iba IDEÁL!

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedávno som sa z blogu môjho spolužiaka zo strednej školy Paľa Grinča dozvedel o selektívnosti administrátorov na blog.sme.sk . Títo administrátori (pozdravujem ich touto formou) majú za úlohu alebo majú možnosť pomôcť vybrať čitateľom, ktoré články sú podľa nich kvalitné a najviac prínosné pre čitateľa! Túto možnosť chápem - je to právo poskytovateľa priestoru. Toto právo poskytovateľa priestoru na blog.sme.sk a na výbere SME je však právo, ktoré ak nie relatívne porušuje právo na slobodu prejavu tak porušuje morálne hľadisko a to hľadisko nezaujatosti.

Právo na slobodu prejavu a zákaz cenzúry by mali byť morálnym základom! Tieto práva garantuje medzinárodné právo a naša ústava v článku 26 odsek :

SkryťVypnúť reklamu

(1) Sloboda prejavu a právo na informácie sú zaručené.

(2) Každý má právo vyjadrovať svoje názory slovom, písmom, tlačou, obrazom alebo iným spôsobom, ako aj slobodne vyhľadávať , prijímať a rozširovať idey a informácie bez ohľadu na hranice štátu.

Vydávanie tlače nepodlieha povoľovaciemu konaniu. Podnikanie v odbore rozhlasu a televízie sa môže viazať na povolenie štátu. Podmienky ustanoví zákon.

(3) Cenzúra sa zakazuje.

Z týchto odsekov jasne vyplýva právo občana na vyjadrenie názorov a zákazu cenzúry samozrejme táto sloboda nesmie porušovať práva iných. Prečo potom administrátori podľa svojho subjektívneho hľadiska obmedzujú čitateľom prístup ku všetkým článkom?

SkryťVypnúť reklamu

Ad 1, - Subjektívne právo administrátora zaradiť článok mimo výber : Človek je jedinečná osobnosť s multipluralitou názorov a stanovísk. Blogy boli odpočiatku priestorom, kde sa mohol obyčajný človek vyjadriť. Za obyčajného človeka beriem aj administrátora. Tento administrátor je zamestnaný poskytovateľom. Dá sa predpokladať, že tento administrátor pracuje pre poskytovateľa z určitých dôvodov. Medzi tieto dôvody určite patrí aj názorová jednotnosť. Poskytovateľ zamestnaním administrátora dáva právo selektívnosti. Možnosť rozhodovať, ktoré články sú pre koho vhodné. V podstate právo na cenzúru. Týmto obmedzením prichádza autor o čitateľov. Čitateľ je ten faktor, ktorý poháňa autora vpred. Subjektívne právo administrátora zaradiť článok mimo výber by malo mať stanovené objektívne hranice a týmto by sa obmedzila svojvôľa administrátorov. Obmedziť to objektívnym hľadiskom a nie strohým obmedzením na uváženie o kvalite a prínosu pre čitateľa. Ďalšou možnosťou je nechať výber na čitateľa!

SkryťVypnúť reklamu

Ospravedlňovať cenzúru kvalitou a prínosom podľa subjektívnych kritérii je neakceptovateľné.

Ad 2, - Obmedzenie práva na odpoveď, práva na informácie a odobratie práva na sťažnosť a preskúmanie rozhodnutia.

V tomto bode si dovolím použiť príklad - nachádza sa tu! Toto je krásny príklad komunikácie a prístupu administrátorov k autorovi! Berme právo administrátora obmedziť rasistické, znevažujúce alebo zákon porušujúce články. Ale obmedziť články, ktoré kvalitou predbiehajú samotných redaktorov sme.sk iba preto, že nevyjadrujú rovnaké myšlienky ako celé médium je smiešne.

Aký asi iný dôvod by mohlo mať zaradenie autora mimo výber??? Dobrá otázka! No ja, autor ani nikto iný sa to nedozvie! Prečo? - Lebo administrátori blog.sme.sk majú právo sa nevyjadriť k svojmu rozhodnutiu. Áno! -Doslova právo sa nevyjadriť k svojmu rozhodnutiu o vyradení autora z výberu! Keďže administrátor sa rozhoduje o vyradení autora mimo výber podľa vlastnej subjektivity mal by mať nielen povinnosť odpovedať autorovi na otázku zverejnenia dôvodov prečo bol vyradený, ale mal by mať povinnosť ihneď informovať autora o zaradenie mimo výber a o dôvodoch jeho vylúčenia z výberu.

Autor nemá právo podať sťažnosť proti rozhodnutiu administrátora a preskúmanie rozhodnutia administrátora, no to by sme už tu - na blogu zašli k demokracii v pravom slova zmysle. (lol)

blog.sme.sk je TOTALITA v pravom slova zmysle! Už dopredu chcem upozorniť budúcich autorov z odlišnými názormi - toto nie je miesto pre Vás!

Tam kde človek nemá právo na vyjadrenie názoru v plnom rozsahu bez cenzúry a kde mu je odopreté právo žiadať vysvetlenie - prečo bolo istým spôsobom rozhodnuté tak ako rozhodnuté bolo, nám tu priestor na vyjadrenie svojich názorov nedáva a vracia nás do dôb o ktorých som počul z rozprávania starších a napríklad aj tu zo SME.SK do dôb totality - kde iba jeden názor - ten ich - bol správny...


Ľuboš Dobrovič

Ľuboš Dobrovič

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek s vlastnými názormi určenými tým, ktorí ich vedia zhodnotiť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu