Kedy skončí vojna...?

Dnes, 20. marca, si pripomíname začiatok vojny v Iraku, inak označovanú aj ako tretiu vojnu v Perzskom zálive. Casus belli (dôvod k vojne) je dosť kontroverzný – USA začalo vpádom na územie Iraku bez relevantného medzinárodnoprávneho dôvodu. Ako oficiálne casus belli sa hovorí o údajnom držaní zbraní hromadného ničenia a snahu o nastolenie demokracie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
Obrázok blogu

Medzi zúčastnené strany irackej vojny môžeme zaradiť irackú armádu, ktorej hlavným veliteľom bol Saddám Husajn. Iracká armáda bola podporovaná hnutiami Al-Káida, stranou Baas a zahraničnou podporou boli štáty Sýria, Irán a Severná Kórea. Na strane USA bojovali Kurdistan, Veľká Británia, Turecko a tzv. "koalícia ochotných". Vojna skončila porážkou hroznej diktatúry Saddáma Husajna. V Iraku sa uskutočnili „spravodlivé" voľby, Obama hlása že vojská sa z Iraku stiahnu... Ale prichádzajú otázky, ktoré sa týkajú tejto vojny - je USA taký ochranca ako by sa malo zdať?

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Casus belli - Ropa

Keby sme mali hľadať reálny dôvod na začatie vojny v Iraku, určíte by sa nezhodoval s dôvodom, ktorý USA prezentovala vo svete. Dôvod založený na tvrdení, že Irak vlastní zbrane hromadného ničenia, a tože v štáte vládne tvrdá diktatúra nie je v žiadnom prípade, podľa medzinárodného práva, dôvod na napadnutie druhého suverenného štátu.

Definícia casus belli - čiže postačujúceho dôvodu na začatie a vyhlásenie vojny v medzinárodnom práve sa vymedzuje na napadnutie od iného štátu, napadnutie spojeneckého štátu, resp. Rozhodnutie Rady bezpečnosti OSN o vojenských akciách proti útočníkovi, ale ako je v novodobej histórií zvykom, USA šliape po medzinárodnom práve a nerešpektuje ho, čo je v tejto dobe zlým mementom pre medzinárodný mier.

Skryť Vypnúť reklamu

Reálnym a jediným dôvodom na začatie vojny v Iraku boli nerastné suroviny - USA sa nikdy nezaujímala o blaho irackého ľudu o to, aby v Iraku existoval právny štát, aby prebehli spravodlivé voľby, aby padol krutý tyran Saddám Husajn. Jediný dôvod na inváziu do Iraku boli iracké ropné polia. Už teraz sú známe zmluvy a licencie uzatvorené medzi irackou vládou a americkými ropnými spoločnostiami. Pre ropu a biznis zomrelo 53000 vojakov a civilistov.

Saddám Husajn - mocná figúrka

Samostatnou kapitolou je diktátor Saddám Husajn. Narodil sa v pastierskej rodine, otca nikdy nepoznal, keď sa jeho matka znova vydala, mal problémy s nevlastným otcom. Svoje styky s politikou v Iraku získal cez strýka, ktorý bol členom strany Baas - Arabská strana socialistickej obrody. Pri prevrate v roku 1968 sa stal viceprezidentom. K tomuto mu pomohla americká CIA, ktorá ho dosadila ako figúrku, no Saddám postupne začal naberať moc a prestal byť pod vplyvom USA. Irak mal za jeho vlády predpoklad stať sa kvôli geografickej polohe a ropným poliam jedným z najrozvinutejších krajín Blízkeho východu. Tak sa postupne zo Saddáma Husajna stal nevyhovujúci človek.

Skryť Vypnúť reklamu

USA uvalilo od roku 1991 na Irak hospodárske embargo, ktoré krajinu hospodársky a ekonomicky vyčerpalo. Po definitívnom rozhodnutí USA o vpáde do Iraku bolo jedným z hlavných cieľov chytiť a potrestať diktátora. Medzi zaujímavosti určite patrí to, že Saddám Husajn je označovaný za najväčšieho zlodeja všetkých čias. V marci 2003 odcudzil z irackej centrálnej banky jednu miliardu eur (1 000 000 000 €).

Saddámovi sa dlho darilo unikať. Po zrade blízkych spolupracovníkov bol 24. decembra 2003 zajatý americkými vojskami. Následne sa na súde zodpovedal z vojnových zločinov genocídy, vrážd a týrania. Na súde sa obhajoval sám a kategoricky odmietal všetky obvinenia - súd považoval za zmanipulovaný. 5. novembra 2006 bol súdom uznaný vinným a súd ho odsúdil na trest smrti, ktorý bol vykonaný 26. decembra 2006. Saddám Husajn - mocná figúrka, ktorú na scénu dosadil a aj zo scény stiahol veľký „spravodlivý" gigant - USA.

Skryť Vypnúť reklamu

Vojna ako memento do budúcnosti

Iracká vojna je "asi" na konci. Tvrdím, asi, lebo vojská ešte neodišli. V krajine sa stále opakujú nepokoje, útoky, no USA má pocit, že by mohlo vojakov už stiahnuť - iracká vláda je pro-americky naklonená, ropné polia sú pod vplyvom amerických korporácií a iracký ľud...? Zbavil sa diktátora, no na jeho miesto prídu ďalší - nie jedna osoba, ale mnoho - korupcia porastie a Irak bude tam, kde bol pred vojnou.

Teraz tá najdôležitejšia otázka. Kto bude po Afganistane a Iraku ďalší? Irán, Sýria...???

Ľuboš Dobrovič

Ľuboš Dobrovič

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek s vlastnými názormi určenými tým, ktorí ich vedia zhodnotiť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu