Nepravdepodobné sa stalo oficiálnym. Musk kúpil Twitter

Musk sa rozhodol kúpiť si Twitter. Otvorených otázok je viac ako jasných info. Ak mu ide o biznis výzvu, bude to ťažké.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Málokto tipoval, že Muskovi sa naozaj podarí kúpiť americkú sociálnu sieť. Nakoniec dosiahol dohodu so spoločnosťou v hodnote 54,20 USD za akciu alebo 44 miliárd dolárov v hotovosti. Majú sa investori obávať, alebo je to dobrá správa? Názory odborníkov sa rozchádzajú, prinajmenšom je vlastníctvo sociálnej siete v rukách vizionára považované za kontroverzné a môže mať výraznejší vplyv na celkový vývoj tohto segmentu.

Napriek nečakanej akvizícii dostal Musk podporu od bývalého generálneho riaditeľa a zakladateľa Twitteru, Jacka Dorseyho. Nový majiteľ má jasný plán, vytvoriť platformu, ktorá je dôveryhodná a široko inkluzívna. Otázne je, či toto nie je iba propaganda, a či si nebude zakladateľ Tesly presadzovať iba vlastné záujmy. Mnohé špekulácie naznačujú, že exkluzivita platformy by mohla byť podmienená aj jej spoplatnením. Ak sa tak stane, mohol by nastať okamžitý odliv užívateľov, ktorí by sa presunuli na iné miesto. Nikto však nevie povedať aký priamy vplyv bude mať akvizícia na celý Twitter, či už sa jedná o vlastníkov podielov alebo o samotných zamestnancov. Niektorí veria Muskovi a tešia sa z tejto správy, naopak iní sú znepokojení. Akcie Twitteru po oznámení odkúpenia narástli, za posledný týždeň nastalo zvýšenie približne o 6%.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výkonnosť akcií spoločnosti Twitter Inc v posledných 5-tich rokoch.
Výkonnosť akcií spoločnosti Twitter Inc v posledných 5-tich rokoch.  (zdroj: Zdroj: www.investing.com)

Po akvizícii by mali investori dostať 54,20 USD za každú akciu spoločnosti. Hodnota akcií je o 38 % vyššia ako 1. apríla, teda posledný pracovný deň predtým, ako začal vizionár svoju cestu k sociálnej sieti a zverejnil vlastníctvo významného podielu v spoločnosti, čo vyvolalo následne rast akcií.

Dohoda by mala byť podľa všetkého uzatvorená najskôr o 3 až 6 mesiacov. Na povrch sa vynárajú aj otázky, ako chce Musk financovať odkúpenie. Majiteľ Tesly sa však akékoľvek pochybnosti snaží vyvrátiť a prezradil, že má záväzky na úvery od viacerých bánk. Financovanie by teda mohlo byť aj prostredníctvom bankových pôžičiek vo výške približne 13 miliárd dolárov, ďalších 12,5 miliardy dolárov by mal mať k dispozícii vďaka podielu v Tesle. Uviedol, že ďalších 21 miliárd dolárov by mal poskytnúť v hotovosti, zatiaľ čo zdroj týchto peňazí nie je známy.

SkryťVypnúť reklamu

Po prevzatí kontroly nad sociálnou sieťou už nebude Musk iba rozprávkovo bohatý, ale jeho vplyv a moc narastie do enormných rozmerov. Avšak Twitter v určitom zmysle ako investícia môže byť riziková, musíme zobrať do úvahy ľudský faktor, ktorý je typický pre sociálne siete, a tu je nový majiteľ nováčikom.

Pre investorov dnes vzniká na trhu zaujímavá medzera. Dnes sa pohybujú akcie Twitteru smerom nadol, pod 50 dolárov, čo by mohla byť zaujímavá príležitosť, ak berieme do úvahy, že Muskove odkúpenie bude za cenu 54,20 dolára.

Lucia Žárska

Lucia Žárska

Bloger 
  • Počet článkov:  32
  •  | 
  • Páči sa:  32x

Podieľala som sa na založení webu Mafinn, na ktorom som sa po obsahovej stránke venovala vzdelávaniu laického publika v oblasti rôznych druhov investícií. Som presvedčená, že investovanie môže byť jasné, zrozumiteľné a dostupné pre každého, stačí len vedieť ako na to. Pracujem v oblasti finančných trhov a chcela by som na tomto blogu ďalej pomáhať ľuďom v oblasti investovania. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu