Prozoidia ( 3. školský týždeň)

Čo sú to prozoidia ? Skromne tvrdím, že môj malý literárny patent. Hra fantázie so slovami, myšlienkami , názormi, podvedomím. Pod prozoidiami  mám na mysli krátke vymýšľané minipoviedky s týmito atribútmi: a)  Obsahujú cca 100 slov. Slovo si treba vážiť. b) Sú napísané na základe náhodne zo slovníka vybranej kombinácie dvoch slov. Čím je kombinácia nezmyselnejšia, tým lepšie. c) Ich podstatou je príbeh, resp. aspoň niť, sled logicky na seba naväzujúcich myšlienok. V tomto príbehu vždy musí byť nejakým spôsobom zašmodrchaná  vybraná kombinácia slov. d)  Prozoidia zásadne musia mať pointu. Silnú, prekvapivú, zvláštnu. Poriadne korenie na záver !

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

1. Štekliť zábradlie

Patricij mal otroka, ktorý mal veľkú fóbiu, strach z výšok. Rád ho trápil, preto ho brával na vysokú plochú skalu a nútil ho stáť celkom na jej okraji. Ráz mu rozkázal sa tam postaviť na štyri, robiť ,, koníka". Potom sa o neho oprel ako o zábradlie a chichotajúc sa ho šteklil pod pazuchami. Márne ho otrok celý roztrasený prosil o zľutovanie. ,, Vyliečim ťa z tvojho strachu", smial sa otrokár zachádzajúc sa od smiechu.,, Vyliečim sa z tvojej ukrutnosti", stihol si pomyslieť otrok padajúc do strašnej hĺbky s pánom, ktorého strhol so sebou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komentár: Dúfam, že už mate určitú predstavu, čo sú to prozoidia. Od naoko nezmyselného nadpisu ma vnútorné asociácie cez dej príbehu privedú k čomusi zaujímavému či boľavému vo mne ,alebo vo svete okolo mňa. Téma o ponižovaní sa mi asi automaticky vnútila do podvedomia, lebo som práve včera dočítal knihu Sicílčan o mafií od Mária Puza . Prozoidium to iba zo mňa vyplavilo. O tom, ako jedni ovládajú druhých cez ich slabosti a kríže. Keď máme veriť Biblii, tak ľudia sa dokonca cez kríž pokúsili ovládnuť aj Boha.

Pritom ovládanie ľudí medzi sebou je čosi prirodzené. Rodič by mal mať právo primerane trestať dieťa, učiteľ žiaka, štát zločinca. V snahe trestanému pomôcť !. Ovládanie ľudí zo zištných či dokonca sadistických dôvodov je však zlé. Ľudia sa dajú ľahko ovládať :

SkryťVypnúť reklamu

a.) cez telo .....fyzickú bolesť, mučenie....

b.) cez obmedzenie slobody ....väzenie ..

c.) cez spoločenský status ....budeš prepustený z práce...

d.) cez majetok ....vybuchujúce autá...

e.) dokonca cez lásku k blízkym ....chceš ešte vidieť vnúča ? zaplať....

Zvrátenej fantázii sa v tomto smere medze nekladú. Keď ovládame niekoho cez jeho slabosti a strach, vypovedá to čosi nielen o ňom , ale predovšetkým o prázdnote, temnote v nás.

2. Strážiť truhlu

Istému vojakovi jeho nadriadený rozkázal v krypte na cintoríne strážiť truhlu : ,, Neboj sa , je prázdna. A večer ťa dám vymeniť." Veliteľ slovo nedodržal. V krypte šramotili myši, ale horšie bolo, že vojaka večer nikto nevystriedal. Statočne však strážil truhlu napriek tme, húkaniu sov a príšerným výkrikom kdesi z hĺbky cintorína. Zrazu sa nečakane ,,prázdna" truhla začala otvárať....Našťastie ,, mŕtvola" si osvetlila tvár a vojak spoznal obľúbeného kapitána.,, Obstali ste v skúške, neušli ste", vysvetľoval ten rozosmiaty vojakovi, ,, takto si vyberáme najstatočnejších do tajnej vojenskej operácie. Keď však kapitán zbadal na vojakových nohaviciach kompromitujúcu škvrnu, rozhodol sa, že sa ešte poradí s vojenským psychológom...

SkryťVypnúť reklamu

Komentár : Nedávno som bol so žiakmi v blízkom múzeu na Deň strašidiel. Deti sa strašidiel strašne báli, plakali. I ja som sa strašne bál...o detí. Nakoniec nás jedno ľútostivé ,, strašidlo" vypustilo von z múzea asi v polovici prehliadky. Všetci sme mu boli za to veľmi vďační. Ale tá nálada v aute, keď sme sa vracali domov , bola súper ! Uvoľnené emócie.. Doma som si včera zo slovníka poskladal dokopy ,,tému" tohto prozoidia. Slovo truhla vo mne okamžite evokovalo to strašidelné, nedávno prežité. Prozoidia totiž skutočne vypovedajú najmä o autorovi, jeho vnútre. Začínam sa báť, že to moje je poriadne temné.

SkryťVypnúť reklamu

Ale teraz vážne ...poďme sa trochu hádať. Bol vojak v poviedke hrdina, alebo zbabelec ?

a) Bol hrdina, lebo napriek tomu, že sa po...., ostal statočne stáť na stráži, neopustil stanovisko.

b) Bol zbabelec, lebo určite zmeravel od strachu. Nevládal sa ani pohnúť, dokonca sa od strachu po....

Fakt je fakt. Ten je väčšinou neodškriepiteľný. V našom príbehu sa vojak naozaj po....

Ale o tom človečom na pozadí daného faktu sa už škriepiť dá. Môžeme to zveličiť, alebo bagatelizovať. Meniť postavu deja z kladnej na zápornú a opačne. Meniť hrdinu na zbabelca a opačne. Podľa toho či k nej pociťujeme sympatiu, alebo antipatiu. So všeobecnou pravdou je to totiž naozaj ťažké...

3. Plniť želanie

Istému sedliakovi vila sľúbila , že mu splní tri želania. Roľník, idúc domov sa pohádal so svojim susedom. ,, Bodaj by si sa prepadol pod zem !", zanadával náš hrdina a sused začal miznúť v zemi najprv po kolená, po pas , až sa stratil celý.,, Čo si to urobil ,ty sviniar !", vykríkla zhrozená susedka. ,, Nech ťa čerti berú!", osopil sa zlostník aj na ňu. A zhora hneď prileteli rožkatí... Jačiacej susedky o chvíľu nebolo. Sedliak sa zarazil. Ozvalo sa v ňom svedomie. Potom ale kývol rukou : ,, Čo ma po nich...nech sa pre mňa -za mňa poondie hoci celý svet!

Nezdá sa Vám, priatelia, že sa plní aj tretie sedliakovo želanie?

Komentár : Táto poviedka komentár nepotrebuje. Je ukrytý v jej závere. Nie som si však istý, či slovo , ktoré som použil na vyjadrenie svojich názorov a pocitov k vývoju spoločnosti a sveta, nie je príliš vulgárne a tvrdé. Zarezonovalo vo Vás ? Pamätám sa, že toto prozoidium som písal v dosť skleslej a negativistickej nálade. A cítiť to tam. Preozoidia sú totiž aj o momentálnej nálade ich autora.

Ľudovít Halajčík

Ľudovít Halajčík

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Učiteľ ZŠ. Zaujímam sa o literatúru a pokúšam sa v tomto smere čosi sám vytvoriť. Za päťdesiat rokov života som toho veľa nestihol. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
SkryťZatvoriť reklamu