Halóóó, aj MY sme tu!

Nedá mi nevyjadriť sa ktomu nezmyslu, čo sa zase šíri médiami.. Učitelia idú opäť štrajkovať, tí slepší ich v tom podporujú.. My len slepí, sme zhrození..

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

 Mám pocit akoby nikto nevidel, že najviac na tieto štátnozamestnanecké doťahovačky aj tak nakoniec doplatíme my – rodičia a naše deti.. Áno, školstvo je v katastrofálnom stave, stačí mi, že za každé svoje dieťa – aby mohlo byť v školskom klube – aby som ja matka mohla pracovať, musím zaplatiť 17 € mesačne a v slovníčku ma čaká prosba, aby som čo najskôr dodala toaletný papier, vreckovky, tekuté mydlo, pastelky výkresy, fixky, plastelínu atď atď.. Moja mamina mi včera povedala – vidíš, však v ústave máš zakotvený nárok na bezplatné školstvo.. Čo s tým? Rodičia, poďme štrajkovať.. Ochromíme celú spoločnosť, každé jedno povolanie, urobíme prevrat..

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Späť k realite.. Keď už sa zmierim s tým, že cvakám a cvakám, zrazu sa objaví ten pán s riedkymi vlasmi a červeným srdcom na tričku a oznámi, že sa ide bojovať ďalej..To snáď nemyslia vážne.. zase ŠTRAJK?!

Po prvé.. Platy..

 Keď som uvidela medializované výplatné pásky a tie náreky pod nimi prišlo mi zle.. Každý v tomto štáte by predsa chcel zarábať viac, ideme sa handrkovať, ktoré povolanie je povolanejšie, ktorí ľudia sú nadľudia, a ktoré vzdelanie je vzdelanejšie? Šokovali ma sťažnosti v štýle, keď chcem viac, musím byť triedny, musím viesť krúžok, musím ísť na školenie.. To sú naozaj naši pedagógovia tak mimo, že im ušlo, že to je úplne normálna vec v každom zamestnaní, že musíte spĺňať kvóty, odpracované dni, alebo mať kvalitnú prácu, a máte odmeny, príplatky alebo jednoducho korunky navyše? A to, že plat sa dvíha rokmi je novinka? Ukážte mi koľko zamestnaní má viac ako tí učitelia.. Pracovala som v bankovníctve, a pravdu poviem, pri 100% plnení plánu som sa na 900 eur v čistom nedostala nikdy.. A to som bola v jednej z najväčších slovenských bánk.. Tak čo chcete? Koľko chcete?

SkryťVypnúť reklamu

Po druhé.. Zlepšenie pomerov v školstve..

 Ha ha.. Tak ak Vám ide o pomery a vybavenie v školstve, prečo sa teda neuspokojíte aj s tým čiastočným zvýšením platov a nevenujete zvyšok na vybavenie tried alebo bezplatné učebnice? Mám doma prváka a druháka.. Miesto dobrý deň necháte v škole hneď 20 eur a minimálne 100 € na začiatok na všetky zošity, pomôcky a hygienické potreby, ďalších 17 eur každý mesiac ako som spomínala školský klub, vyše 20 eur strava, v priemere každý mesiac 3 eurá na výlety alebo čokoľvek iné, vďaka bohu za poukazy na krúžky, lebo to by som už naozaj nemala ako utiahnuť.. Skoro dva mesiace prázdnin.. Ani nehovorím, že moja dovolenka ani nestačí na všetky prázdniny a keďže som sama, zase opatrovateľka, prípadne dovolenka starých rodičov. Ako sa strašne čudovala jedna pani riaditeľka ešte v MŠ, keď sa ma pýtala, či ja naozaj celé dva mesiace letných prázdnin pracujem..

SkryťVypnúť reklamu

 Zaplatila som si aspoň na týždeň družinu, aspoň do 16:00, potom nabieha opatrovateľka, samozrejme stravu nabaliť, nevarí sa.. 2 dni z piatich telefonát do práce 15:15, či by som si láskavo nemohla prísť pre dieťa, pretože je tam už samé.. To si robíte srandu???!!! Niekto sa zrejme hrozne ponáhľa domov.. Druhý krát som sa nezdržala a pani družinárke som vyslovene prízvukovala, že dieťa v družine ( pardon, v školskom klube) mám preto, pretože robím, aby som ho mohla uživiť. . Reakcia? Vraj mi volá, lebo moje dieťa je smutné a keď mne na ňom nezáleží, nebude ma otravovať.. WTF???!!! V tom momente, prepáčte, ale mala som chuť otrieskať jej telefón o hlavu.. Niečo tak pedagogické ako chytiť dieťa , ktoré ostalo samé a nudí sa, a začať sa mu venovať, som predsa nemohla očakávať.. Ako môže niekto niečo takéto povedať matke.. A pedagóg?! Aj ja som vyštudovaný pedagóg, napriek tomu, že túto profesiu vykonávať nemôžem, ale z toho, čo vidím na mojich deťoch je mi zle.. Samozrejme česť výnimkám, mala som aj krásne skúsenosti a sú pedagógovia, ktoré svoje povolanie vykonávajú naozaj zodpovedne, zo všetkým, čo k tomu patrí..

SkryťVypnúť reklamu

Po tretie.. Následky..

 Čo mi je proti srsti asi najviac, ako nás prosia o podporu.. Nás – rodičov.. Ide o naše dieťa.. Prepáčte ale myslím si , že učiteľ, ktorý chce, naučí aj s málom.. To nie je o tom, či má interaktívnu tabuľu, hlavne na základných školách.. To je o tom, či to učiteľa baví.. Zachytila som hlášku – aby bolo učiteľské povolanie atraktívnejšie – finančne.. Áno, myslím, že väčšina ľudí, ktorí ťažko pracujú, aby aj učitelia mali svetlo, vodu, mohli si pustiť telku, aby k nim prišla pošta, aby mali plné regály jedla v obchode, všetci pracujú určite kvôli veľmi atraktívnym podmienkam, hlavne tým finančným.. Asi som to už spomínala, mama robila v potravinách, ja som zas mala na starosti pracovníčky na pošte v rámci jednej profesie.. Nemajú ani 500 eur v čistom .. Ani s tými odmenami a makajú ako voly.. A to si učitelia vôbec neuvedomujú, že obyčajný týždeň štrajku znamená moju nižšiu mzdu, pretože musím mať dovolenku alebo OČR, bohchráň aby to nebolo dlhšie, lebo prídem aj o mesačné odmeny a kvôli tomu, aby oni mali 800 € ja budem mať 450 €, zameškaná práca, ktorú musím dobehnúť a v neposlednom rade, ako sme sa presvedčili pri prvom štrajku, doháňanie učiva s prvákmi a verím, že aj s vyššími ročníkmi je fakt neskutočne zábavné.. Hlavne , že ide o deti..

 Som sklamaná.. Vždy som chcela učiť.. Žiaľ, nebolo mi dopriate..Ale keď vidím, že už aj v tom najľudskejšom povolaní ide ťažko o prachy - je to na zaplakanie.. Áno, ja viem, vidíme v tom veľký boj za práva a za hodnotu tohto povolania.. Ale koľko nás takých je? Donútite politikov aby dali svoje prachy tam, kam ich majú dať?! Nie.. Tak by sme si aspoň my, obyčajní ľudia, nemali vzájomne podkladať polená pod nohy.. Lebo tak to ja , matka školopovinných detí vnímam..

Veronika Lukyová

Veronika Lukyová

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Mladá žena, čo nemá koliečko navyše :-) Len sa díva okolo seba a čuduje sa klikaním po klávesnici :-) Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu