V to ráno poslanec Ján zo Žiliny obzvlášť silno dupol na plyn Jaguára svojho syna. Zbytková rakija z chorvátskej pláže mu nemohla zabrániť zúčastniť sa slávnostnej aprílovej schôdze parlamentu. Pravda, v iných okamžikoch by ho plnohodnotne zastúpil kolega Rafaj a jeho diabolská prepisovačka, ale v spievaní hymny, v tom sa teda na neho spoľahnúť nedá.
Predseda Róbert cestou domov premieta v hlave vrelé prijatie na kubánskej ambasáde. Nečakal, že sa tak zabaví pri španielskej Internacionále a iných šlágroch zväzáckej mladosti, naposledy sa tak odviazal s bieloruskou delegáciou. A vtedy ho to napadlo, Jano má pravdu, už starí Slovania Slováci vynikali vo viachlasných spevoch. A tie povinné dvojstupy na sprievodoch tiež mali niečo do seba, nehovoriac o nástupoch v telocvični na cvičenia civilnej obrany (jak tí imperialisti útočili! Kam sa hrabú Maďari!).
Alebo to bolo/bude inak..neviem. Nejak podozrivo často sa páni koaličníci odvolávajú na USA, žeby zmena kurzu priatelia všeslovanskej vzájomnosti na večné časy a nikdy inak? (veríme, veríme). Každopádne fantázia bokom, už samotná sprava o prijatí vlasteneckého zákona mi celkom ...vyrazila dych.
Nejde o to, že SMER cez „bratislavských intelektuálov” signalizuje, že v budúcej vláde s „primitívmi z SNS” nebude a kľudne ich vymení aj za SMK. Že Ján Slota, podľa prieskumov verejnej mienky človek, čo v politike najviac nakradol, sám Fico ho nepriamo označil za zlodeja, je hlavným tvorcom vlasteneckého zákona. (Skúšam si predstaviť, žeby trebárs vládny zákon o štátnych symboloch vo Francúzsku pripravoval Slotov priateľ Le Pen, nejde mi to..). Áno iste, s otcami zakladateľmi kriminálnikmi máme celkom bohaté skúsenosti (nemyslím len Jánošíka) tak prečo by hymnu nemohol púšťať práve Ján Slota?
To ako hlasuje parlament je výsledkom často krát neprehľadných dohôd medzi 150 poslancami. Ani v tej najvyspelejšej demokracii sa nedá vylúčiť, že sa náhodne nedá dokopy banda slabomyseľnejších a odhlasujú zlý zákon.
Mohli by sme sa ale v rámci pudu sebazáchovy dohodnúť s pánmi poslancami na veciach, o ktorých by hlasovať vôbec nemali.
Každopádne: nemyslím, že by frekvenciu púšťania hymny na školách malo určiť 77 samozvane pronárodných poslancov(niekedy stačí stlačiť tlačítko, to je krása). Škola je apolitickou inštitúciou, nútené počúvanie hymny má s vlastenectvom spoločné asi toľko ako trebárs povinná pionierska šatka s mierom. Alebo hromadný iskričkovský sľub s láskou k vlasti.
Kto toto nepochopil, nech si hymnu púšťa aj 20-krát za deň, pokojne aj s previazanou červenou šatkou. Sám, prípadne s priateľmi z poslaneckého klubu, v uzavretej spoločnosti podobne uzavretých. Dôrazne žiadam, nám ostatným, dajte s tým pokoj.
Alebo i 20 rokov po 89-om (ktorý mnohí z Vás nečakali) sme spoločnosťou kde pochybný záujem momentálnej väčšiny 77 poslancov môže svojvoľne obmedzovať občianske slobody 5, 4 milióna obyvateľov?
Pre mňa osobne je demokracia systémom kde sú práva jednotlivca nadradené potrebám štátu. Opačne to platí len vo výnimočných a bezpodmienečne nutných prípadoch. Nad Tatrou sa blýska povinne o ôsmej ráno v chrapkajúcom školskom reproduktore ním určite nie je.
(alebo je to celé inak a premiér chce s nulovou toleranciou otestovať či SNS dokáže nezbabrať aspoň tender na vlajky a texty ústavy?)