"Myslieť národne, neviem či aj morálne".

Stále, znovu a furt dookola. Už aspoň 70 rokov. V roku 1939 bol zvolený prezidentom istý Jozef Tiso. Dobre stavaný pán farár, určite so správnym názorom na interupcie. O národe a jeho nepriateľoch, Čechoch, Maďaroch a Židoch (pauza na odplutie pre úplne najviac národne orientovaných čitatelov) sa zmienoval častokrát, napríklad ako o „vredoch“, „cudzích živloch“, „úhlavných nepriateľoch“.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Je príznačné, že náš prvý národný nestrácal čas rečami o svetovej vojne alebo nebodaj o Hitlerom dirigovanom vyhladzovaní etník a národov. Toto si pri svojom na národ orientovanom programe tak nejak nevšimol. Verní národnému odkazu by sme mu to, vzhľadom na jeho totálne pronárodné nasadenie, snáď mohli odpustiť.

O 70 rokov neskôr exprimátorka mesta Čadca v ktorom má Jozef Tiso pamätnú tabuľu s prehľadom tvrdí: „Radičová – Maďari a Bratislava”. Áno, nedovoľme aby nás (opäť) ohrozili, nás pravoverných Slovákov, rozlezených po čarokrásnych údoliach a dolinách na sever a východ od zmienených nechutne orbánovsko zelených fľakov na mape Slovenska. Mimochodom odkiaľ až kam má siahať Radičovou sľubovaná autonómia? A bude Bratislava opat Pozsony? A čo zradcovská Banská Bystrica s 95 percentami Slovákov? S napätím čakám na upresňujúce informácie z Čadce a Žiliny. Zo Žiliny ide ...správa, komu bude patriť Blava? Hmm...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Iný význačný národovec, politik, rodák, našinec Gustáv Husák vybojoval na Čechoch federáciu a to v extrémne tažkých dobách po sovietskej okupácii. Už v októbri roku 1968 roku mohlo Slovensko radostne oslavovať. Čo tam po normalizácii, masovej emigrácii, pár stovkám politicky a občiansky perzekvovaných. Ostatne, tak ako mnohí z nás nečakali rok 1989, určite ho nečakal ani náš národný prezident v Prahe. Tam, ďaleko od rodnej hrudy, v rámci skromných možností 1. tajomníka totalitnej KSČ robil pre nás, pre národ čo len mohol. Husák náš hrdina, čoskoro s pamätnou tabuľou v Dúbravke.

Neprekvapí, že na tradíciu sebavedomých, na národ fixovaných prezidentov chceme nadviazať aj v súčasnosti. Prečo aj nie? Národní politici sebareflexiou vždy rozumne šetrili, slovenskej pospolitosti garantovali hlavne tak potrebný pokoj a pohodu. Pre záhradkárčenie, chalupárčenie, slaninku a hokej – napríklad.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa Ivan Gašparovič v súčasnosti ospravedlňuje za niektoré svoje činy z obdobia Mečiarových vlád spred zhruba 11 rokmi, môžeme od neho čakať kritické zhodnotenie tohtoročných udalostí niekedy v roku 2020. Verím, že vtedy sa ospravedlní za to, že jeho súčasnú kampaň produkujú sebe vlastným spôsobom tí, čo o špine, bahne a inej nečistote vedia z vlastnej skúsenosti naozaj strašne veľa, nielenže poznaju všetky odtiene hnedej, ale založili si na nej svoju existenciu.


Dovtedy ale na stráž národa súdruhovia! Južné Slovensko je znovu v ohrození, priamo úmerne s klesajúcimi preferenciami. To čo sa dlho tušilo a šepkalo, teraz, aspoň do soboty, môžete povedať prepytujem na plnú hubu, najlepšie na kameru. Beztresnosť tak nejak visí vo vzduchu. Keď sa vlk blíži k ovčiaru, psi musia brechať. Totižto: Radičová, čo nikdy vatru zvrchovanosti nepálila, je kandidátkou Maďarov, dokonca vraj namiesto hry na fujaru usilovne, niekde pri Komárne, tlačí iredentistické letáky. Mediálna agentúra ktorá túto informáciu masovo inzeruje samozrejme s Gašparovičom nič nemá. Ján Slota so svojou červeno zelenou mapou a Anna Belousová s jej PR know-how sú tretie osoby, ktoré konajú len tak z vlastného rozmaru. A všetko dokopy je možno trochu zvláštne, ale žeby nemorálne? Dokáže to niekto? A je tu vôbec čo dokazovať? Nápoveda pre prokuratúru: ani JUDr Fico nevie, takže hlavne opatrne.

SkryťVypnúť reklamu

Rozumiem, že pán Gašparovic nevyštudoval právo preto aby upozorňoval osoby v jeho okolí na prípadný konflikt so zákonom. Po boku s jedným premiérom právnikom už raz demokraciu demontoval, prečo by v tom nepokračoval dnes. Ved zadávateľa reklamy pre agentúru -mrs- alebo Jána Slotu pre pokoj pánov zo Štrasburgu môze ako strážca Ústavy pokarhať možno hneď po volebnej sobote.

Podla paragrafov 198 a 198a Trestného zákona je však trestne stíhatelný každý „kto verejne hanobí niektorý národ, kto verejne podnecuje k nenávisti k niektorému národu alebo rase alebo k obmedzovaniu práv a slobôd ich príslušníkov“.

SkryťVypnúť reklamu

Predsa len, nedošlo v posledných dňoch, k naplneniu tejto skutkovej podstaty ? Myslím hneď niekoľkými páchateľmi a hneď niekoľkokrát. Nech stojí za tzv. Radičovej letákmi alebo za inzerciou agentury -mrs- ktokoľvek, mal by byt konfrontovaný s orgánmi činnými v trestnom konaní, tie by mali pri posudzovaní trestnosti publikácii a politických prejavov prihliadať na historický a spoločenský kontext.

Alebo je v demokratickom štáte, ktorý prijal niekoľko medzinárodných zmlúv o zákaze diskriminácie menšín a rovných právach občanov, (stále) normálne verejne urážať niekoho pretože je „Maďar”? Pripadne preto, že ho „Maďari” podporujú? Pripisovať „Maďarom” vlastné vykonštruované fantázie s vedomím, že tým znevýhodním postavenie tejto menšiny u občanov iných národností?

Nakoniec každému tu starého otca bili trstenicou, všetci sú tak odporne zelení, a ich tanky stoja s každým pohárikom borovičky o kilometer bližšie k našej hranici...

„Kto verejne hanobí niektorý národ, kto verejne podnecuje k nenávisti...“

Slovenské Yes we can. S pomocou národa a pre národ – čokolvek.

Jakub Lunter

Jakub Lunter

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

pred rokom 89:clenIskra Leninova, pri ZS Okruzna Banska Bystrica, v triednom kole Hviezdoslavovho Kubina obsadzujem druhe miesto s utvorom "Zabiatko sa narodilo", vitazi spoluziacka K. s basnickou v rustine ktorej obsah mi doteraz zostal utajeny.--------------------------------------------------po roku 89: este pred zmiznutim archivov STB z Tisovej vily svojpomocne skartuvavam iskrickovsky preukaz. V triednom plebiscite hlasujem za premenovanie sudruzky na pani, dovera v stabilitu systemu vsak zostava otrasena. Na hodinach vlastivedy nedobereme Jizerske a Krusne hory kedze sa presuvaju do zahranicia. Kazdopadne triedne kolo Kubina je moje az do 8. triedy.Absolvent Institutu mezinarodnich studii a coskoro snad Pravnickej fakulty UK v Prahe, pracoval som v neziskovych a vladnych projektoch s utecencami a narodnostnymi mensinami v CR. Momentalne spekulujem kde a ako stravit zvysnych par rokov zivota. V mieste vyskytu citlivy na hnedu a cervenu. Zoznam autorových rubrík:  a proposostrovčeky deviácie/mysti

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu