Zločin sa stal, ale zákon porušený nebol

Pri čítaní správ o čachrovaní s bytmi v bratislavskom Starom Meste sa človeku ani nestačia otvárať ústa. Pri čítaní súm, za ktoré si ich papaláši kúpili, sa natíska otázka, či autor článku nezabudol dopísať jednu, alebo dve nuly. Nanešťastie sa nepomýlil a ešte smutnejšie je to, že sa v podstate ani nič nestalo. Teda, že nebol porušený zákon. Ale čo etika a taká normálna slušnosť, ktorej volení politici sľubujú byť žiarivým príkladom?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Obrázok blogu
(zdroj: http://www.flickr.com/photos/alancleaver/)

V jednom zo svojich predchádzajúcich príspevkov som sa venoval mantinelom, ktoré by mala politikom spoločnosť nastaviť a prečo by mali byť čo najužšie. Ďalšou otázkou je to, ako kvalitne sú tieto mantinely nastavené resp. kto ich vlastne nastavuje a pre koho. Množstvo z tých, ktorí tieto byty dostali za babku by si svoju situáciu mohlo riešiť štandardne cez hypoúver, ale ruku na srdce - boli by hlúpi, ak by nevyužili ponúkanú príležitosť obohatiť sa na úkor verejnosti bez tváre a pritom ani neporušiť zákon.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Networking bez Facebooku, ale výhodne!

Miestni politici majú jednu veľkú výhodu a tou je nezáujem médií a verejnosti. Veci na miestnej úrovni sa nás dotýkajú oveľa viac ako to, čo vypľuje parlament., ale naša pozornosť smeruje tam, kde nie je až tak potrebná. Miestni politici si tak za tie roky v tieni vytvorili dobre fungujúce siete. Siete, ktoré využívajú deravé zákony na to, aby sa ich členovia neeticky (hoci zákonne) obohatili a to všetko na úkor nás, daňových poplatníkov. Táto kauza bola už raz medializovaná a aj tak sa nič nestalo. Jednoducho, niet takej litery zákona, ktorá by toto lupičské správanie nejakým spôsobom postihla. Morálka ťahá za kratší koniec a ukazuje sa, že je už dávno vyhynutým druhom. Mámeniu lacného bytu neodolal ani taký samozvaný bojovník za morálku a demokraciu, ako známy "občiansky aktivista" Alojz Hlina. Asi ho chcel dať tej panej, kvôli ktorej sa rozhodol kandidovať na post primátora Bratislavy.

Skryť Vypnúť reklamu

Normálny človek a daňový poplatník má niekedy pocit, že jeho povinnosťou je len držať hubu, krok a nečinne sa prizerať tomu, ako sa o jeho dane ruvú miestni zemepáni. Upadnúť do apatie však znamená priznať si porážku a to je presne to, čo títo ľudia chcú. Miestne voľby sú za dverami a hoci sa o dôveru voliča budú znova uchádzať tie isté prevarené tváre, malo by zmysel zariskovať a dať svoj hlas aj niekomu inému - novému.

Čo s tým?

Ako voliči nemusíme zakrúžkovať len jedného kandidáta, alebo len jednu stranu. Ak sa bojíte, že by Vaše hlasy "prepadli", tak polovicu svojich hlasov venujte tým prevareným a s druhou polovicou to "risknite". Vyberte si kandidáta, alebo kandidátov z nejakej novej politickej strany, alebo nezávislých, ktorí ešte v komunálnej politike nepôsobili. Rozdelenie Vašich hlasov na polovicu je dôležité v tom, aby sa nestalo, že sa do miestneho zastupiteľstva dostane len jeden "neprevarený". Toho by tí ostatní veľmi rýchlo spacifikovali a tak je potrebné, aby tam boli minimálne dvaja - podporujúc sa a kontrolujúc sa navzájom.

Skryť Vypnúť reklamu

Vadí mi to, čo sa deje a vadí mi, že sa tak deje bez toho, aby bol za to niekto pohnaný pred zodpovednosť. Chcem mať väčší dosah na to, čo sa okolo mňa deje a som unavený z toho, že zo mňa miestna feudálna moc neustále robí idiota. To, že je niečo podľa zákona ešte neznamená, že je to správne. Znamená to len to, že zákon je zlý a treba ho zmeniť. To by však musela existovať politická vôľa na to, aby parlamentná šľachta stúpila na otlak svojim spolustraníkom zemepánom, čo sa asi len tak nestane. Majte však na pamäti, že každá reálna zmena prišla zdola a toto je malá šanca niečo začať. Ako som už raz povedal. Mne to vadí. Ostáva sa len spýtať: "A čo Vám?" Pretože kým pre pána Figeľa je to "len" otázka svedomia, pre nás je to otázka našich peňazí.

Skryť Vypnúť reklamu

- autor je predsedom politickej strany Demokratická Aliancia Slovenska

Článok sa mi páčil, čo teraz?

Sledovať tento blog cez RSS

Chcem dostávať články z tohto blogu emailom.

 

Miroslav Lupták

Miroslav Lupták

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Predseda politickej strany Demokratická Aliancia SlovenskaFacebookTwitter RSSEmail Robím si už nárok na bilanciu seba i svojho okolia. Zoznam autorových rubrík:  papaláši našičo si myslímspoločnosť, teda my

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu