Vychovať rozumne deti v súčasnosti je zodpovedná úloha!

Písmo: A- | A+

“Tieto slová, ktoré ti dnes prikazujem, budeš mať vo svojom srdci, budeš ich vštepova svojim deťom a hovoriť o nich, keď budeš sedieť vo svojom dome, keď pôjdeš po ceste, keď budeš líhať i keď budeš vstávať.” - 5. Mojžišova 6:6,7.

Slovo „vštepovať“ znamená „učiť a ovplyvňovať častým opakovaním“. Preto rodičia musia so svojimi deťmi tráviť čas. Niekedy môže byť pre nich náročné deťom stále všetko opakovať. No mali by to považovať za príležitosť, aby im pomohli rozumieť Božiemu Slovu a žiť podľa neho. V 127. žalme sú deti prirovnané k šípom. (Žalm 127:4) Tak ako sú šípy vyrobené!

A môžu byť vyrobené z rôznych materiálov a mať rôznu veľkosť, aj každé dieťa je iné. Preto musia rodičia pristupovať k výchove individuálne. Istí manželia z Izraela, ktorých deti sa rozhodli slúžiť Jehovovi, povedali, čo im pri výchove pomáhalo: „S každým dieťaťom sme študovali Bibliu samostatne.“ Samozrejme, o tom, či je potrebné alebo možné takto študovať, rozhodne hlava rodiny. 

PS: Podľa Biblie deti sú pre rodičov veľké dedičstvo, ak sú vychované v súlade s Božími zákonmi a princípami! Je to pre rodičov celoživotné dielo a zasluhuje požehnanie os nášho Stvoriteľa!

w19.12 26 – 27 ods. 18 – 20

Skryť Zatvoriť reklamu