Ondrejský cintorín v ohrození

Komunálny politik by mal disponovať vo svojej mentálnej výbave znalosťou prostredia ktorému by mal prostredníctvom svojho mandátu slúžiť. Aby plnil úlohy, napomáhal riešeniam svojej lokality mal by racionalitu a efektivitu riešení skĺbiť s empatiou na dané lokalitou a ľuďmi ktorí v ňom žijú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Čo je však podľa mňa nutné, aby mal volený zástupca ľudí historickú pamäť. Či je poslanec mladší alebo starší, mal by rešpektovať prostredie v ktorom sa nachádza. V prípade, že si nepamätá súvislosti tak nech si aspoň naštuduje dokonale históriu priestoru v ktorom sa nachádza. Dnešné komunikačné techniky to umožňujú veľmi ľahko. Až potom môže obhajovať záujmy ľudí a lokality v ktorej bol zvolený.

Na staromestský rokovací stôl chodia rôzne projekty. Z mnohých projektov ktorým sa nevenovala náležitá pozornosť sa pre nás všetkých vykľuli nepríjemné prekvapenia. Keby som začala vymenovávať... . Ako je to možné? Poslanecká nepozornosť, legislatívne diery, niekedy dobrá viera - naozaj neviem. Tvár nášho mesta sa denne mení. Rýchlejšie ako pred desiatimi - pätnástimi rokmi. Jeden z takýchto projektov som už druhý krát videla a úprimne, mám strach. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Bratislave Starom Meste máme ešte pár kútov, ktoré si zachovali svoju tvár, vôňu a atmosféru. Chcem hovoriť o Poľnej ulici. Malej uličke medzi Ondrejským cintorínom a Medickou záhradou. Pre plastickejší obraz si neodpustím kúsok histórie. 

Ondrejský cintorín je jedným z najstarších pietnych miest na území Bratislavy. Spolu s Národným cintorínom v Martine je asi najznámejší a najpopulárnejší na Slovensku. Dnes je tam 160 hrobov. Sú tu pochovaní ľudia, ktorí sa významne zaslúžili o rozvoj mesta. Medzi nimi napr. Bratislavský Robinson Karl Jetting, mešťanosta Henrich Justi, výtvarníci, spisovatelia, Tido Jozef Gašpar, ale aj umelci nedávnej doby ako Ján Melkovič a Július Satinský. Sú tu pochovaní Ferko Urbánek, či Vavro Šrobár. Nájdeme tu hrobku rodiny bratislavského nositeľa Nobelovej ceny Philippa Lenarda, hoci pochovaný je v badenskom Messelhausene. Celý cintorín je utopený v zeleni, sú tam lavičky, je cez deň ľahko dostupný verejnosti, nachádza sa tam aj kaplnka.

Skryť Vypnúť reklamu

Zachovanie Ondrejského cintorína aspoň v tejto podobe je a bude pre generáciu ktorá vyrástla v totalitnom systéme vážnym symbolom. Radničná komunistická nomenklatúra chcela akože pri rekonštrukcii postupne cintorín zlikvidovať. Skončilo to pri redukcii. Zachránil sa murovaný plot aspoň z ulice Vuka Karadžiča. Na tú dobu bolo veľmi nebezpečné odporovať, a hŕstka, pár ľudí z radu ochranárov prírody v spojení s redaktormi relácie Pozor Zákruta Československého Rozhlasu pracovali s touto informáciou na tú dobu progresívne smerom k verejnosti. Bolo to prvý krát, čo zmenila mestská komunistická exekutíva pod tlakom verejnej mienky svoje rozhodnutie a nezlikvidovala cintorín. Osobne som sa s manželom angažovala a som na to patrične hrdá.

Skryť Vypnúť reklamu

Za cintorínom je Poľná ulica a hneď vedľa Medická záhrada s bývalým letným sídlom grófa z Asprermontu. Dnes je palác využívaný pracoviskami Lekárskej fakulty Univerzity Komenského. Kostru záhrady tvorili aleje pagaštanov, ktoré postupne nahradili lipy. Tie sú tam dodnes. Medická záhrada parkom je spolu so spomínaným Ondrejským cintorínom využívaná na relax. V záhrade sa nachádza fontána labute, je tu socha slovenského spisovateľa Martina Kukučína a aj maďarského básnika Sándora Petofiho.

Prečo toto píšem.

Mám strach. Videla som ambicíózny projekt využitia ulice Poľnej. Predkladateľ tvrdí, že chce pomôcť lokalite, Starému mestu, pritiahnuť ľudí na toto pekné miesto. Plánuje vybudovať podzemnú garáž pre 78 áut, a na povrchu malé trhovisko - sústavu pevných stavbičiek, akúsi skladačku. Krčmičky, kaviarničky čitáreň. Mám zmiešané pocity - som naozaj už taká stará spiatočnícka nepružná osoba? Nerozumiem požiadavkám moderného sveta? Veď je to ušľachtilé. 

Skryť Vypnúť reklamu

Ale - vydržali by dve prakticky už záhrady takúto aktivitu? Čo alej stromov na Poľnej? Čo kľud živých aj mŕtvych v tejto oblasti? Čo by povedali pamiatkári?

Prečo to píšem. Aby ste náhodou nedostali do schránky už na blížiace sa MDŽ letáčik, fotku mladého sympatického usmievavého muža, staromešťana s ponukou na spísanie petície napríklad za skultivovanie trhu na Poľnej ulici - alebo čosi podobné. Politický marketing prekvapivo funguje aj na komunálnej úrovni. Isto ste si to všimli, sem tam v schránkach všeličo nájdete. Taká je doba - no nech, keď sú na to prostriedky. Dôležité je to, čo sa píše v plagátikoch. Aby sa informácia zakladala na pravde, alebo, ak to čo sa predostiera ako verejný záujem bolo naozaj verejným záujmom. Už ma nebaví počúvať polopravdy. Chvíľku nedávate pozor a už ste prekvapení. Tak radšej buďme dopredu ostražití.....

Ja navrhujem: radšej nech sa ten trh vráti tam, kde bol. Veď sa pred 10 - rokmi prekladal iba kvôli stavbe budovy a tá je už dávno hotová... . Uľaví sa tým aj ťažko skúšanej Poľnej ulici, aj stánkari sa uspokoja - zvýši sa im návštevnosť. A garáže? Sú potrebné, tak nech investor hľadá niekde vedľa. Budú to aspoň dve muchy jednou ranou... .

Bohdana Machajová

Bohdana Machajová

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Komunálna politička Bratislava - Staré Mesto. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu