Zatepľovacie práce, nie sú len o nekúrení

V posledných dvoch - troch rokoch sa nám začalo výrazne meniť sfarbenie sídliska. Nastal trend zatepľovania bytoviek, čo vidím ako praktickú vec na studenej Orave. Ak zoženiete šikovných majtrov, ktorým práca je koníčkom, tak je radosť pozerať na ich rýchlo rastúcu stavebnicu a skvelé maliarske výkony.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Zadĺžiť sa v čase krízy nie je žiadna sranda, keď si k tomu pridáte nasledujúcich pätnásť rokov splácania..., tak snáď sa to nejako zvládne.

Zatepľovací návrh bol nám a našim susedom hodený ako hotová vec, a aby bolo všetko v poriadku, vyzvali nás hlasovať. Aké veľké bolo prekvapenie pracovníkov bytového družstva, keď boli niektoré hlasy proti. Vôbec s tým nerátali. A ako to už medzi ľudmi býva, v prudkej diskusii sa začalo s prehováraním a ... až sa to nakoniec odsúhlasilo aj "vďaka" môjmu manželovi. Keďže sme "navrchu" rozhodné áno o zateplení strechy ho obmäkčilo. Návrh podpísal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V auguste nás začali čoraz viac uväzňovať do lešenia. Čakali nás tri mesiace zatepľovacích prác, ktoré sme väčšinou prežívali vcelku kľudne, no niekedy pri navŕtavaní do panelov by ste sa najradšej skryli aj do myšacej dierky, keby to bolo pomohlo. Takže malé deti si buď museli zvyknúť občas spať aj pri vŕtaní, alebo museli mamičky (ktorých je tu hojne) nájsť alternatívne riešenie poobedňajšieho spánku. Prežili sme, snáď bez ujmy.

Mali sme šťastie, vo firme, ktorá nás obliekla do polystyrénu a urobila nám nádhernú fasádu, boli poriadne šikovní majstri. Ale to nie je všetko. Dorábačkám akosi nebolo konca - osadenie parapiet na okná, odstránenie balkónových zábradlí, vydlaždenie balkónov a osadenie nového zábradlia, prístrešok a nová dlazba pred vchod.... Aj to sme prežili bez ujmy.

SkryťVypnúť reklamu

Avšak, sú veci, ktoré sa museli dať do poriadku, pretože by to kolaudačne neprešlo. Veľmi zaujímavé bolo, keď na celej jednej stene bytovky osadili parapety asi takým spôsobom, že ich priložili k oknu a zospodu prilepili. Tomu hovorím majstrovská robota, za ktorú ani neviem koľko dostali zaplatené, škoda, že naši maliari nerobili aj tie ostatné práce. Môžete chodiť s úsmevom, držať hubu a krok, no natečie vám do bytu alebo sa ozvete a budú po vás zazerať. Našťastie k nespokojným sa pridali viacerí, takže všetko museli urobiť znovu. Tu nepomohlo ani vedúceho vysvetľovanie, že to sú také okná, asi si myslel, že som blondínka alebo čo.

SkryťVypnúť reklamu

Nastal čas kolaudácie. Domovník zisťoval vo všetkých bytoch, či nemajú nejaké závady, aby sa mohli odstrániť. Tu už nejde o fazuľky, ale o poriadne mastnú faktúrku, tak závislú od našich podpisov, ktorú by inak firma nedostala zaplatenú. Za naše poškodené okno pri prepiľovaní zábradlia sme dostali finačnú náhradu, a starý plech ktorý je na strieške nad balkónom nám "sľúbili urobiť" - čo znamená polepiť to silikónom. Tak aj bolo. Snáď nám to do jari nejako vydrží... Vraj to nesúvisí so zatepľovacími prácami, len nechápem, prečo je na jednej strane plech celkom nový. A strecha, to sľubované zateplenie? nekoná sa, pretože stavbyvedúci má hlavné slovo a podľa neho je v poriadku.

SkryťVypnúť reklamu

Jedno však nepredýcham asi nikdy. Nad vchodom sa pred dvomi rokmi robil celkom nový prístrešok, nebol lacný, ale podľa mňa bol urobený kvalitne. Teraz máme nový.

Otázkou zostáva, kto by mal mať príjemný pocit z dobre vykonanej práce? A čo vlastne je dobre vykonaná práca? Pretože každý si pod tým pojmom predstaví asi niečo iné...

Janka Mačňáková

Janka Mačňáková

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Manželka a mama troch drobcov, úprimná priateľka s otvoreným srdcom neustále túžiaca byť obklopená ľuďmi, počúvajúca bútľavá vŕba a zároveň hlboká studňa myšlienok, snažiaca sa dosiahnuť na jej dno, avšak dno inšpirácií, ktoré dáva Boh, tie sú nevyčerpateľné... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu