reklama

Ulica bez duše (cyklus Bratislavská krutosť)

Fasády v historickom centre , ktoré sa nikdy nedostanú na pohľadnice.

Ulica bez duše (cyklus Bratislavská krutosť)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Poznáte ju všetci, ulica, ktorá s veľkým rachotom zmizla, oplakali sme ju, no neskôr sa v tichosti bez osláv vrátila. Ulica po ktorej v minulosti chodili Králi, mohol to byť reprezentatívny vstup na Bratislavský hrad, miesto toho je to vzorkovník najlacnejších stavebných materiálov (polystyrén, plastové okná a zámková dlažba). Reč bude o Zámockej ulici v Bratislave.

V roku 1599 zdedila pevnosť na Schlossbergu rodina Pálffyovcov, ktorá počas rozsiahlej rekonštrukcie hradného paláca si na severnom svahu hradného kopca postavila mohutný palác s terasovitými záhradami. Palác a záhrada predstavovali ojedinelý koncept na spôsob talianskych stavieb typu villa suburbana (v 16. a 17. storočí prímestský zámok), pričom záhrada bola prvou terasovou záhradou toskánskeho typu v Uhorsku, t. j. s terasami a otvorenými schodiskami, so špaliermi, fontánami, portálmi, letohrádkami. Neskôr v 18 storočí bola záhrada odovzdaná verejnosti a stala sa obľúbeným miestom prechádzok Prešpurákov, v parku sídlilo aj divadlo a konali sa tu bály. Pálffyho záhrada bola pre staré mesto niečo ako petržalský Aupark.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Pálffyovská rezidencia ako dominanta pod Hradom na medirytine od Abrahama Kaltschmidta a Samuela 
 Mikovínyho z 30-tych rokov 18. storočia (výrez). Online https://www.webumenia.sk
Pálffyovská rezidencia ako dominanta pod Hradom na medirytine od Abrahama Kaltschmidta a Samuela Mikovínyho z 30-tych rokov 18. storočia (výrez). Online https://www.webumenia.sk 

Situačný plán pálffyovskej rezidencie z roku 
1852. Autor neuvedený. Archív 
mesta Bratislavy
Situačný plán pálffyovskej rezidencie z roku 1852. Autor neuvedený. Archív mesta Bratislavy  

Toto je terasovitá Pálffyho záhrada na Pražskom Hrade. ( Prešporská bola oveľa monumentálnejšia)
Toto je terasovitá Pálffyho záhrada na Pražskom Hrade. ( Prešporská bola oveľa monumentálnejšia)  

Z novej príjazdovej cesty k palácu a hradu vznikla Zámocká ulica, na ktorej našli útočisko židia vyhnaní z Prešporka a Viedne.

„Po porážke uhorského kráľa Ľudovíta II. v bitke pri Moháči v roku 1526 zasahovala osmanská expanzia aj na územie Uhorska. Židia z vtedajšieho Pressburgu opustili mesto a bezpečie hľadali v okolitých obciach na pravej strane Dunaja na území Rakúska. V Pressburgu zanechali svoje domy, svoj majetok. Začiatkom 17. storočia im však návrat do mesta nebol povolený,“ 

Šľachtický rod Pálffyovcov, si bol vedomý výhod vyplývajúcich  z prítomnosti židovského obyvateľstva ( odvádzanie daní, rozvoj obchodu ), ako útočisko im poskytol územia na úpätí hradného kopca Schlossbergu. Rovnako v roku 1670, keď boli Židia vyhnaní z Viedne, utečenci našli útočisko v štvrti Schlossberg. V roku 1707 gróf Pálffy chránil asi 200 židovských rodín, z ktorých väčšina boli utečenci. V priestore Hradom a opevneným mestom vznikla Židovská ulica a v priestore medzi hradom a Pálffyho palácom vznikla Zámocká ulica.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

„V priebehu viac než dvoch storočí tu v uzavretom prostredí stáli v svojráznom kolorite domy lepšie finančne situovaných  obchodníkov, ale aj nájomné, pavlačové domy remeselníkov a chudoby. Drobní remeselníci pracovali v prízemných tmavých priestoroch, a mnohé úbohé obchodíky slúžili súčasne aj ako príbytky rodín.“

„Počas požiaru v židovskej štvrti v Podhradí v roku 1913 zhorelo veľa domov a obchodov. Mnoho obyvateľov Podhradia prišlo o prístrešie a od tých čias bolo židovské obyvateľstvo rozptýlené v rôznych častiach mesta. Novovzniknutý štátny útvar ČSR podporoval budovanie architektúry, ktorá reprezentovala súčasnosť. Podhradie chátralo a kedysi honosná architektúra sa stala neudržiavaným obydlím chudobnejšej a chudobnej časti obyvateľstva."

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Za komunizmu bola v záujme výstavby Mosta SNP asanovaná veľká časť Rybného námestia, domy na dunajskom nábreží, mnohé umelecky i historicky hodnotné domy na Žižkovej ulici. Na Židovskej ulici boli zachované len dva domy - rokokový Dom U dobrého pastiera a Zsigrayova kúria, v ktorej v súčasnosti sídli Múzeum židovskej kultúry,“ (https://www.topky.sk/cl/10/1520907/Najvacsie-kulturne-barbarstvo-20--storocia--Takto-zmizla-perla-Bratislavy-z-povrchu-zemskeho )

Zámocká ulica bola zbúraná celá aj keď bola mimo naprojektovanej cesty Staromestská. Ostal na nej iba fragment záhradného krídla Pálffyho paláca, ktorý sa používal ako sklad posypového materiálu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pálffyho palác a jeho terasovité záhrady však nezbúrali komunisti bol zbúraný oveľa skôr. Unikátnu záhradu rozparcelovali ešte na konci monarchie a palác bol zdemolovaný za prvej republiky, čo je aj dôkaz dlhodobého nezáujmu mesta o túto mestskú časť.

" Cez niekdajšiu unikátnu záhradu trasovali nové ulice (Škarniclova, Svoradova) prebiehajúce paralelne s dnešnou Zochovou a na novovzniknutých parcelách vyrastali budovy niekoľkých školských a zdravotníckych zariadení. Ale aj početné obytné budovy.

. Záverečná bodka prišla po prvej svetovej vojne. Nápad zrekonštruovať aspoň palác a zriadiť v ňom múzeum zostal utópiou. Čo nasledovalo, bola takmer kompletná demolácia zdevastovanej rezidencie. Zachovali z nej iba časť záhradnej galérie s bohato maľovanou a štukovou výzdobou, ktorá sa v súčasnosti hrdí nie celkom zodpovedajúcim menom „Pálffyovský palác“. Ako torzo niekdajšieho Pálffyovského paláca však výrečne demonštruje, o akú nádheru mesto – a nielen mesto! – prišlo. Z unikátnej záhrady zostali iba dva z viacerých portálov, transferované na iné miesto, niekoľko schodov a subštrukcia, na ktorých rezidencia spočívala". ( Anna Schirlbauer „Pálffyho záhradná sála“ v Bratislave )

Komunisti chceli na mieste zbúranej Zámockej ulice urobiť zelenú podnož k Bratislavskému hradu, podľa projektu Milučkého, ktorý naprojektoval parkovo sadovnícku úpravu hradného vrchu s prvkami drobnej architektúry. Hrad ako symbol štátnosti mal ostať dominantný na zelenom vodnom vrchu. Po páde komunizmu vznikla iniciatíva na znovu postavenie Zámockej ulice. V druhej polovici deväťdesiatych rokov sa zámeru ujala spoločnosť AVANT, architekt Juraj Dobrocký a kolektív. Jednotlivé časti aj budovy majú rôznych autorov, architektov a projektantov Zámerom bola výstavba bytov a vybavenosti vo väzbe na historickú zástavbu centra mesta. V tesnej blízkosti hradu a sídla Národnej rady SR sa mali nachádzať finančné a administratívne inštitúcie, zastupiteľské úrady, obchody, cestovné kancelárie, kaviarne, reštaurácie, módne salóny i exkluzívne byty. Koncom roka 2005 sa neslávne dokončila „nová-historizujúca“ zástavba na Zámockej ulici. V súčasnosti je ulica prevažne využívaná na prejazd a parkovanie áut. Ulica nežije, prevádzky krachujú, nefungujúci parter, úzky chodník, sem-tam tade prejde zablúdený turista s mapou.

Napriek lacnému výzoru celej ulice, jej hmota výškovo odkazuje na pôvodnú zástavbu ulice na strane mesta sú domy vyššie, smerom k hradu sa zástavba znižuje. Celkový lacný dojem by sa dal zachrániť použitím nových fasádnych materiálov kameň, tehla, ušľachtilé omietky a samozrejme vymeniť všetky plastové okná za historizujúce drevené. Na miesto lacnej zámkovej dlažby použiť kamenné kocky tzv mačacie hlavy a na koniec zväčšiť chodník na úkor cesty, a vylúčiť parkovanie, tak ako to prezentuje projekt mestské zásahy. http://mestskezasahy.sk/95/sk/portfolio_item/zamocka/

Radko Mačuha

Radko Mačuha

Bloger 
  • Počet článkov:  34
  •  | 
  • Páči sa:  585x

Som Bratislavčan, zaujíma ma všetko o jej histórii, architektúre a spoločnosti. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu